Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Aralık 2020

Ramazanda Oruç Tutmanın Önemi

Ramazan ayı Müslüman insanların yer aldığı bir toplum için oldukça önemli olmaktadır. İnsanlar oruç tutarak bu ay içerisinde Allah’a olan ibadetlerini yerine getirmiş sayılırlar. Oruç tutmak insanların hem Allah’a olan ibadetlerin yerine getirilmesini hem de birçok güzel duyguya vesile olmasına bir aracı olarak kabul edilir. Peki oruç tutmak niçin önemlidir? Oruç tutmak insanlara neler kazandırır? Oruç tutarken nelere dikkat etmek gerekir? Bu sorulara ait cevapları bilmek ya da oruç tutmanın önemi ile ilgili daha fazla paylaşıma ulaşmak istiyorsanız, sizler için yazmış olduğumuz bu yazıya bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

İnsanlar öncelikle Allah’ın rızasını kazanmak adıyla oruç tutarlar. Oruç tutarak insanların nefisleri terbiye edilmektedir. Ayrıca kurulan iftar sofraları ile de birçok yoksul insanın karnının doyurulması sağlanır. Oruç insanlar arasındaki ilişkiyi de güçlendirerek bir arada ibadet etme imkanı sunar.

Ramazan ayında Kuran okunur ve namaz kılınır. Ayrıca insanlar bu ayda dua ederek bu zamana kadar işlemiş oldukları günahları için af dilerler. Ramazan ayı da insanların affının kabul edilmesi için önemli bir ay olarak kabul edilir. Hatta bir insanın en çok sevap kazanacağı aylardan biri Ramazan ayı olarak bilinmektedir.

Ramazan ayı on bir ayın sultanı olarak kabul edilir. Bu ayda insanlar birbirlerine daha hoşgörülü yaklaşarak, yardımsever tavırlar sergilerler. Ayrıca Ramazan ayının en belirgin özelliği de misafirperverlik kavramının kendisinden çok söz ettirmesi olmaktadır.

Ramazanda Oruç Tutmanın Önemi Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz