Radyasyonun Çevreye Zararları Nelerdir

Radyasyonun Çevreye Zararları Nelerdir hakkında bilgi kısaca.

Çevremiz ve sağlığımız açısından radyasyon oldukça zararlıdır. Dünyada ilk atom bombasının atılmasının üzerinden onlarca yıl geçmiştir. Fakat bugün bile bu bölgede canlı izine rastlanmamaktadır. Halen bölge ve çevre yerleşim yerlerinde insanlar arta kalan radyasyondan zarar görmektedir. Radyasyon temel olarak radyoaktif ışınların çevreye yayılmasıdır. Bu ışınlar alfa, beta veya gama türünde olabilir.

Ukrayna’da gerçekleşen Çernobil felaketini ele alalım. Bu felaket oldukça geniş bir alanda günümüzde bile etkisini göstermektedir. Fakat günümüzde hala atom bombası geliştirmek için ülkeler çabalamaktadır.

Radyasyon canlıların DNA’larında mutasyon oluşturabilmektedir. Bitkilerin gelişimlerinde bu durum gözlenebilir. İnsanlarda da oğul döllerde 6 parmaklılık ve yapışık ikizlik durumlarının gözlemlenmesine neden olabilir.

Bu büyük çaptaki radyasyonların dışında küçük fakat yine de zararlı radyasyonlarla iç içe yaşamaktayız. Çevremizdeki tüm elektronik aletler radyasyon yayar. Gözümüzle göremediğimiz için çevremizi saran radyasyonun ve ciddiyetinin farkına varamayız. Bu aletlere cep telefonu, bilgisayar, mikro dalga fırın örnek olarak gösterilebilir.

indir

Radyasyonun Çevre Üzerindeki Etkileri Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.