Projeksiyon Nedir
Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Ağustos 2018

Projeksiyon Nedir

Türkçede projeksiyonun sözcük anlamı iz düşüm olarak geçmektedir ancak Türkçede projeksiyon farklı anlamlarda kullanılabilir. Dilimize Fransızcadan girmiş olan projeksiyon temel anlamı itibari ile ışığın bir mercek aracılığıyla perde ya da benzeri beyaz bir alana yansıtılması sayesinde ortaya çıkan görüntüyü açıklayan kelimedir. Bir çoğumuzun sınıflarında bulunan projeksiyon aletleri de bilgisayarda bulunan bir görüntüyü daha büyük bir ekrana yansıtmaya yarar. Bu sayede ekran büyütülerek görüntünün daha büyük kitlelere ulaşması sağlanır ve sunum, film gösterimi gibi durumlar daha da kolay bir hal alır.

Projeksiyonun bir farklı kullanım alanı da coğrafyadadır. Coğrafyacılar haritalar hazırlarken Dünya’nın küre şeklinde olması sebebiyle yaşanabilecek çizim sorunlarını ortadan kaldırmak veya en aza indirmek sebebiyle projeksiyon yöntemini kullanır.

Ancak projeksiyon kelimesinin kullanıldığı alanlar tabi ki bunlarla da sınırlı kalmamaktadır. Birçok farklı terminolojide de projeksiyon kelimesi geçer. Örneğin ekonomi alanında da projeksiyon kelimesinden bahsetmek mümkündür. Ekonomide projeksiyon, geçmişte bir konuda elde edilmiş olan istatistiklerin bir genelleme yöntemiyle sentezlenip ileriye dönük tahminler yapılması anlamına da gelmektedir. Projeksiyon sayesinde ekonomide oluşabilecek olumsuz dalgalanmalar için önceden önlem alınır ve gerekli işlemler yapılır.

Bununla birlikte psikoloji alanında da projeksiyon kelimesini duyabilmeniz mümkündür. Psikolojideki projeksiyonun ne demek olduğundan da bahsetmek gerekirse bir insanın kendisinde gördüğü bir yanlışı, bir hatayı ya da bir aksaklığı sanki başkasındaymış gibi eleştirip yansıtmasıdır. Yani kişi aslında kendisinde olan bir sorunun kendisinin olduğunu kabul etmeyip onu başkası üzerinden açığa vurabilmektedir.

Projeksiyon Nedir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz