Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2022

Polis Teşkilatının Kuruluş Günü ile İlgili Yazı

Polis teşkilatının kuruluş günü ile ilgili yazı hakkında bilgi kısaca

Polis teşkilatı kurulmadan önce teşkilat, zabıta olarak adlandırılıyordu. 10 Nisan 1845’te polis niteliğini almış ve Emniyet Teşkilatı kurulmuştur. Bu tarih Emniyet Teşkilatı’nın kuruluş günüdür.

Yeniçeriliğin kaldırılmasından sonra, başkentte ve eyaletlerde zabıta teşkilatı büyük bir etkinlik sağladı. Ancak zabıtalar da farklı kurumlara bağlı çalışıyorlardı ve halka sağlanan hizmetler karışık işliyordu. Zabıtanın yürütmesinde ortaya çıkan karışıklıkları ortadan kaldırmak için 10 Nisan 1845’te Polis Teşkilatı kurulmuş ve hayata geçirilmiştir. Yine aynı tarihte Polis Nizannamesi çıkarılarak polis teşkilatının görevleri elçilikler de dahil olmak üzere tüm teşkilata bildirilmiştir.

Polis Nizamnamesi’ne göre polis teşkilatının görevi beldelerin güvenliğini sağlamaktır.

Tüm bu birleştirme çalışmalarına rağmen polis teşkilatında karışıklıklar bitmemiştir. İstanbul içinde eski Yeniçeri ağası yerine geçen Serasker, İhtisap Ağası ve Polis teşkilatları güvenliği sağlamak için farklı kollardan çalışmıştır. Taşrada da polis teşkilatı tam olarak işleyememiş ve Sipahiler ile irtibat halinde bulunan zaptiyeler ve Asakir-i Mansure üyeleri güvenliği sağlamışlardır.

Polis Teşkilatının Kuruluş Günü ile İlgili Şiirler Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz