Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Peygamberin İnsanlardan Seçilmesinin Nedenleri - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ağustos 2022

Peygamberin İnsanlardan Seçilmesinin Nedenleri

neden-peygamberler-insanlar-arasindan-secilmistir-960x750Hz. Muhammed (s.a.v) yeryüzündeki insanlara gönderilmiş olan son peygamberdir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’e ilk vahiy 610 senesinde Hıra Dağında gelmiştir ve o andan itibaren Hz. Muhammed peygamber olarak insanlara İslam dinini yaymaya ve öğretmeye başlamıştır, her ne kadar zorluklarla karşılaşmış olsa da Mekkeli müşriklerin eziyetlerine maruz kalmış olsa da Hz. Muhammed amacından asla geri dönmemiştir.

Hz. Muhammed peygamber olarak insanların arasından seçilen bir kişidir. Peki peygamberin insanlardan seçilmesinin nedenleri nelerdir? Neden peygamber meleklerin arasından seçilmemiştir?

Hz. Muhammed, peygamber olmadan önce tıpkı bizler gibi yaşayan bir insandı ve o, Allah tarafından peygamberliğe layık görülmüştür. Çünkü Hz. Muhammed, peygamberlikten önceki hayatında da insanlara örnek hal ve davranuşlar göstermiştir, insanlara örnek olmuştur ve Allah için yaşamıştır. Peygamberin insanların içinden seçilmesinin temel sebebi ise; peygamberin insanlara yakın olması ve insanların bu durumu kabullenerek anlamalarının daha kolay bir hal almasıdır.

 

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) eğer insanlardan değil de meleklerin arasından seçilmiş olsa idi insanlar Hz. Muhammed’i gözle göremezlerdi. Peygamber doğa üstü bir varlık olsaydı insanlarla iletişim de kuramazdı ve bu nedenle de insanların İslam dinini öğrenmesi ve İslam dinine ve Allah’a inanmaları zor bir hal alırdı. Tüm bu nedenlerden dolayı peygamber insanlar arasından seçilmiştir.

Peygamberin İnsanlardan Seçilmesinin Nedenleri Nelerdir Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Sizler de Yorum Kısmından Bizimle Paylaşın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781