Peygamber Efendimizin Hayatı Kısaca
Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Ağustos 2018

Peygamber Efendimizin Hayatı Kısaca

peygamberimizin hayatı, peygamber efendimizin ailesi, peygamberimizin nitelikleri, bu yazımızda sizlere peygamberimizin özellikleri, peygamber efendimizin hayatı hakkında kısa bir bilgi vereceğiz.

Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) 571 yılında Mekke’de doğdu. O henüz doğmadan babası vefat etti. Annesini ise sadece birkaç yıl görebildi. Annesi de öldükten sonra gençlik yıllarına kadar dedesi Abdülmuttalib ona baktı. Dedesiyle birlikte toplantılara katılırdı. Dedesi de öldükten sonra amcası Ebu Talib’in himayesinde yaşadı. Onunla birlikte ticaret yaptı. Mekke insanlarından ve o dönem yaşananlardan hiç haz etmezdi. Bu yüzden sık sık Hira Mağarası’na gider, inzivaya çekilirdi.

Yirmili yaşlarındayken kendisinden yaşça büyük olan dönemin zengin kadınlarından Hz. Hatice validemiz ile evlendi. Zeynep, Rukiye, Ümmü Gülsüm, Fatıma, Abdullah ve Kasım adından altı çocukları oldu. Bunlardan Kasım ve Abdullah çok küçük yaşlarda öldü. Diğer kızlarının çoğu onun ölümüne kadar hayatta kaldı.

Bir gün Hira mağarasında inzivadayken Hz. Cebrail yanına geldi ve ona peygamberlik verildiğini açıkladı. Yine burada Kur’an’ın ilk suresi olan Alak Suresi indirildi. Bu haberi aldıktan sonra Mekke’ye geri dönen peygamberimize ilk olarak eşi Hz. Hatice ve yeğeni Hz. Ali iman etti. Bu kişileri sonradan azatlı kölesi Hz. Zeyd ve arkadaşı Hz. Ebubekir izledi.

Zamanla birçok insan peygamberimize inanmaya ve tebliğ görevini onunla birlikte yürütmeye başladı. Bunun üzerine Mekke müşrikleri tarafından inananlara türlü eziyet ve baskılar yapıldı. İşkence ve baskılara dayanamayan halk peygamberimizle birlikte Medine’ye hicret etti.

Medine’de hicret eden muhacirlerle Medine yerlisi ensar kardeş oldu. Yapılan bir anlaşmayla burada bir İslam devleti kuruldu. İslam devleti ardından savaşları getirecekti. Müşrikler Bedir’de yenilgiye uğratılacaktı. Bedir Savaşı’nı Uhud Savaşı izleyecekti. Ancak burada peygamberimizin sözünden çıkan bazı askerler yüzünden savaş kaybedilecek, ağır bir kayıp verilse de devlet yıkılmadan ayakta kalmaya devam edecekti.

Uhud Savaşı’ndan sonra müşrikler müslümanlara son bir darbe indirmek amacıyla bir sefer daha düzenlediler. Ancak Müslümanlar Medine’nin etrafını derin çukurlarla çevirince savaşı kaybettiler. Böylece Hudeybiye barışı imzalandı ve müşrikler yenilgiyi kabul etti. Bu tarihten sonra bir daha müşrikler müslümanlara karşı savaşmadı.

Bundan sonra müslümanlığın hızlı bir yükselişi başladı. Önce 629’da Hayber, ardından 630’da Mekke fethedildi. Kabe’deki bütün putlar yıkıldı. İnsanlar bölük bölük müslümanlığı seçmeye başladı. Bu dönemde peygamberimiz tüm müslümanlarla birlikte bir hac gerçekleştirdi. Burada yaptığı veda hutbesinin ardından 632 yılında vefat etti. Kabri şu an Medine’de Razva-i Mutahhara’dadır.

muhammed

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. alara dedi ki:

    Gerçekten çok güzel siyer ödevimede yardımcı oldu teşekkürler

  2. serranur dedi ki:

    buradayım çok güzel olmuş teşekkürler

Yorum Yaz