Petrol Nedir

Kimyevi bir terim olan petrol nedir, petrol ne demek açıklaması

Dünyanın en büyük değere sahip yeraltı zenginliklerinden biri olan petrol yalnızca teknoloji alanında değil, bir çok konuda insanlık adına büyük yararlar sağlamaktadır.

Petrol aydınlanma ve ısınmada yararlı olur. Arabalara, traktörlere,uçak ve gemilere kısaca bir çok motorlu taşıtlara hareket gücü verir.

Parafin, benzin, bakım yağları, gres yağı, asfalt ve daha nice yan ürünlerde petrol hammaddesinin işlenmesiyle elde edilir. Etan, bütan, propan gibi gaz ürünler, gazyağı, motorin, Dizel mazotu,yakıt yağ,parafin mumu gibi maddeler de yine ham petrolün işlenmesinden elde edilen yan ürünlerin önemli bir kısmıdır.

Petrol sözcüğü, Latince “kaya yağı” anlamına gelmektedir. Bilim insanları, petrolün binlerce yıl önce sıcak denizlerin içerisinde ve çevresinde bulunan bitki ve hayvan kalıntılarından meydana geldiğini açıklamaktadırlar. Bu denizler sığlaşıp,ardından toprak katlarıyla üzerleri örtülmüştür.

Zaman içinde ince çamur ve kumla kaplanan bitki ve hayvan ölülerinin artıkları, ısı ve bakterilerin etkisiyle yağ ve gaz tanecikleri haline gelmiş,içinde oldukları “tortul kütleler” den ayrılıp daha farklı tortul kütlelere doğru süzülmüştür.

Petrolün oluşumu hakkında en geçerli hipotez budur. Yağ ve gaz zerrelerinin sonradan süzüldükleri tortul kütleler, genel itibariyle kireçtaşı ve kumtaşıydı. Yani gözenekli yapılardı. Yağ ise bu gözeneklerden geçebilme özelliğindeydi.

Petrolün oluşumuna dair bu teori “örgensel kuram” veya “organik teori” diye bilinmektedir

Petrol Nedir Tanımı Hakkında Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.