Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Kasım 2020

Pers Hükümdarları Sümer Kralları ve Mısır Firavunlarının Yetkileri Arasındaki Benzerlikler ve Farklılıklar Nelerdir

indirTarih sahnesinde bir çok medeniyet rol oynamıştır ve her medeniyette tahta geçen bir çok kral, firavun ve kral adında yöneticiler yer almıştır ve aynı zamanda bu yöneticiler kendi medeniyetlerinin esasları doğrultusunda bir takım görev ve yetkilere sahip olmuştur. Bu yazımızda Pers hükümdarları Sümer kralları ve Mısır firavunlarının yetkileri arasındaki benzerlikler ve farklılıklar nelerdir kısaca sizler için derlediğimiz bilgileri sunacağız. Umarız faydalı olur.

Perslerin başında bulunan hükümdarların ve Mısırlıların başında bulunan firavunların yetkilerinin sınırları yoktur. Yani Pers kralları ve Mısır firavunları devlet yönetimi sırasında kendi başlarına sınırsız görev ve yetkilere sahiptirler. Ancak Sümer Devletininin başında bulunan krallar için durum biraz farklı olmuştur çünkü Sümerlerde kralın yetkileri meclis tarafından hazırlanan kanun ve yasalar ile sınırlandırılmıştır. Ancak gerek Pers hükümdarlarının gerek Sümer krallarının gerekse Mısır firavunlarının yetkilerinin temelinde dinin esas alınması bu üç medeniyet için ortak bir özellik olmuştur.

Konuyu biraz daha açacak olursak; Pers hükümdarları ve Mısır firavunları devlet hakkında herhangi bir konuda karar verme durumuna geldiğinde bir meclis olamdan bağımsız bir şekilde karar verebiliyordu ancak Sümer kralları tahtta iken devlet hakkında bir takım kararlar alıp ortaya fikir atarken kralın yanında bulunan dabışma meclisinin de fikrini almak ve oylamak durumunda idi. Bu nedenle de Sümer kralının yetkileri kanun ve yasalar ile sınırlı hale getirilmiştir.

Pers Hükümdarları Sümer Kralları ve Mısır Firavunlarının Yetkileri Arasındaki Benzerlikler Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bizimle Paylaşın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz