Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mayıs 2022

Patroklos ve Akhilleus Kimdir

Patroklos ve Akhilleus Kimdir Kısaca Özet, Patroklos ve Akhilleus Hayatı Hakkında Bilgi

Akhilleus’un kuzeni olan Patroklos her ne kadar akrabası da olsa esasında arkadaşlıklarını sarayda birlikte büyümüş olmalarına dayandırır.

Truva savaşında birlikte bulunmuşlardır. Kampın Truvalılar tarafından işgal edilmiş olması Patroklos’u şaşkına çevirmişti ve koşarak çadırından çıkmasına neden olmuştu.Kuzeninin çadırına doğru koşarken bu sırada Yunanlılar ellerindeki son hat olan gemilerini korumak amaçlı hatta var güçleriyle savaşıyorlardı. Akhilleus’un zırhını, silahını ve atını alarak o da saldırıya geçti. Truvalılar tam hattı geçip gemileri ateşe vermek üzereydiler ki Patroklos’un ihtişamlı bir şekilde üstlerine gelmekte olduğunu görüp geri çekildiler. Onu Akhilleus sanmışlardı. Geri çekilip kalelerine sığındılar. Patroklos da peşlerinden surlara kadar gitti ve burada Hektor tarafından öldürüldü.

Akhilleus’un silahları artık Hektor’un elindeydi. Akhilleus bu duruma çok sinirlendi ve arkadaşının intikam ateşiyle HEktor’un öldürerek sonrasında Patroklos’a güzel bir mezar yaptı. Güzel bir cenaze töreni de bunu izledi.

Bu olay pek çok sanat eserinde kendine yer bulmuştur. Vatikan’da bir kabartmanın üzerindeki en ünlüsüdür ve ayrıca pek çok resim ve vazo işlemelerinde de bu hikaye yer alır.

Patroklos ve Akhilleus Hakkında Kısa Bilgi Aktardık.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. mazlum aydın dedi ki:

  mehmet akar ve mazlum aydın düzenledi

 2. ahmet kaya dedi ki:

  be ölmedim bu sitenin sahibiyim yunanistanda yaşıyorum gizli kimliğim var ama onu söyleyemem bunu okuyan başbakana iletsin

  1. sen ben dedi ki:

   ahmet kayanın yaşadığını iletemediğimiz için siz deneyin

 3. FURKAN DİKMEN dedi ki:

  ÇOK TEŞEKKÜRLER…

Yorum Yaz