Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Parşömeni Kim Buldu Parşömenin İcadı - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 06 Temmuz 2022

Parşömeni Kim Buldu Parşömenin İcadı

Parşömeni ilk kimler buldu, Parşömen ne zaman icat edildi, Parşömenin icadı tarihi hakkında bilgi

Parşömeni ilk mısırlılar buldu. Bu eski Mısırlılar bir âlem yahu. Ne kadar icat varsa kıyısından köşesinden bir adları geçiyor. Ve genelde ya piramidin taşı düşmüş de vinç yapalım demişler, ya savaş çıkmış da silah lazım olmuş kaynaklı sebeplerden dolayı, ya kendileri bulmuşlar ya da bulunmasına neden olmuşlar. Parşömen de böyle doğmuş.

O zamanlar Ana­dolu’da papirüs ihtiyacı doğuyor ve Eski Mısır’ın da papirüsü meşhur, ortalık papirüsten geçilmi­yor. Fakat o zamanki firavunun teki firavunluk yapıp Anadolu’ya papirüs vermiyor. Sebebi de şu: Anadolu’daki Bergama kitaplığı Mısır’daki İskenderiye kütüphanesine rakip çıkınca firavun pireleniyor ve fesatlığını papirüs vermeyerek gösteriyor. Sen misin vermeyen. “Senin papi­rüsüne mi kaldık be. Al da başına bastır.” diyen Bergama hükümdarı, koyun ve keçi derisinden mamul, papirüsün yerini tutacak yazı yazma­ya uygun bir madde hazırlanmasını istiyor. Ve Yunanca “Pargement” denilen parşömen böyle­ce doğuyor. Ha Anadolu’da doğmuş, niye gene adı Yunanca anılmış diyecek olursanız orasını da fındıkis, baklavais, lokumis gibi örneklere baka­rak bir şey edebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. mine dedi ki:

    yazanlara teşekkür ediyorum sayenizde ödevimi tamamladım, artı alacağım beğendim bu yazıyı. bu arada okulun en çalışkan ve güzel öğrencisiyim, kıskananlar çatlasın.

  2. arda duman dedi ki:

    sen o raya ne yazmıssın alay edermiş gibi

    anladın sen ne olduğunu

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781