Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2021

Osmanlı Devletinin Asya ve Avrupa’da Siyasi Güç Açısından Üstün Olmasının Nedenleri

Osmanlı Devletinin Asya ve Avrupa’da Siyasi Güç Açısından Üstün Olmasının Nedenleri hakkında bilgi kısaca.

Günümüzde sahip olduğumuz topraklar üzerinde en uzun süre boyunca hakimiyet kurmuş olan devletlerden biri Osmanlı Devletidir. Siyasi olarak bu topraklara sahip olmak önemlidir çünkü Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan bir köprü işlevi gören bu topraklar stratejik açıdan çok mühim bir konuma sahiptir.

Osmanlı uzun bir süre dünyadaki süper güç olmuştur. Diğer devletlere karşı bu denli üstün olmasının altında yatan sebeplerden biri egemenliği altındaki tüm ülkelerden asker bulundurmasıdır. Bu sisteme devşirme sistemi denmektedir ve bu insanlar sadrazamlığa kadar yükselebilmektedir.

O devirde askeri eğitim okuluna Enderun Mektebi denmekteydi ve gençler burada eğitim görmekteydi. Egemenlik altına alınan ülkelerden toplanan gençler burada birer savaşçı oluyorlardı. Sadece askerlik değil bunun yanında şiir, edebiyat, dil ve din eğitimi de veren bu mektepler devşirilen çocukların devletin üst kademelerine gelmesini bile sağlıyordu.

Bu sayede toplum devlete bağlı kalabiliyordu. Kendi ülkelerini Osmanlı Devleti içerisinde temsil etme hakkı buluyorlardı çünkü yüksek konumlara gelebiliyorlardı.

battle

Osmanlı Devletinin Asya ve Avrupa’da Siyasi Güç Açısından Üstün Olmasının Nedenleri Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz