Osmanlı Devletinin 1. Dünya Savaşına Girmesi

osmanlı devletinin birinci dünya savaşına girmesi ile ilgili görsel sonucu

20. yüzyılın başlarında pek çok dünya ülkesi, dünyayı çok farklı boyutlara sürükleyecek atılımların başlangıçlarını yapmak üzereydiler. Özellikle batılı ülkelerin sanayi alanında kendilerini geliştirmeleri sonrasında, Avrupada üretim en üst noktalara çıkmıştı. İnsanlar, materyale ve bilgiye rahatlıkla ulaşabiliyorlardı. Bu refahı sağlamak için devletler, sürekli olarak diğer güçsüz devletler üzerinde baskı kuruyor ve onları sömürge haline getiriyorlardı.  Bu sömürge arayışları hız kazandığı sıralarda, dünyada çok fazla kan dökülmesine yol açacak 1. Dünya Savaşı da başlamıştı. Osmanlı Devleti de çeşitli sebeplerden dolayı bu savaşın içine dahil olma kararı almıştı. Peki Osmanlı Devletinin 1. Dünya Savaşına Girmesi kısaca nasıl olmuştur bu konu hakkında sizlere bilgiler vereceğiz.

osmanlı devletinin birinci dünya savaşına girmesi ile ilgili görsel sonucu

Osmanlı Devleti içerisinde, yönetim noktasında büyük nüfuz sahibi olan bazı komutanlar, Alman yetkililerle yakın görüşmeler içerisindeydi. Almanya, savaş öncesinde Osmanlı’yı kendi tarafında tutmak istemişti çünkü bu sayede, İngilizlerin sömürgelerine giden yolları da tehdit etme fırsatı yakalayabilecekti. Bu durum üzerine Osmanlı içerisindeki bir grup, Almanya’nın savaşı kazanacağı düşüncesi ile Osmanlı Devleti’nin de onlarla birlikte savaşa girmesi gerektiğini, bu sayede daha önceden kaybedilen toprakların pek çoğunun geri kazanılabileceğini düşünüyorlardı.

Ancak durum ne yazık ki bu şekilde olmamıştır ve Almanya ile birlikte Osmanlı Devleti de 1. Dünya Savaşı sonrasında çok ağır yenilgi almışlardır. Bu savaş sonrasında gücünü tamamı ile yitiren Osmanlı, yıkılma noktasına gelmiştir ve nitekim birkaç yıl içinde yıkılmıştır.

Osmanlı Devletinin 1. Dünya Savaşına Girmesi Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.