Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ocak 2022

Osmanlı Devleti’ni Çöküntüden Kurtarmak İçin Ortaya Atılan Fikir Akımları Hakkında Bilgi

Osmanlı Devleti’ni Çöküntüden Kurtarmak İçin Ortaya Atılan Fikir Akımları Hakkında Bilgi kısaca.

Osmanlı Devleti tam anlamıyla bitmeden önce çöküşte olduğu zaten fark edilmekteydi. Bundan kurtulmak için pek çok fikir akımı gelişmişti. Devlet yönetimi bunların önemli bir kısmını tek tek denedi fakat başarılı olamadı.

Osmanlıcılık akımı Osmanlı Devleti’ni çöküşten kurtarmak için ortaya atılan ilk fikirdir. Milliyetçilikten arındırılmış Osmanlılı olmanın öneminin vurgulandığı bir fikir akımıdır. Burada tüm milletler eşit haklara sahip olacaktır. Tanzimat ve Islahat fermanı ile sırası ile gayrimüslümlerin önce memurluklara alınması sonra askerlikten muaf tutulması bu amaç doğrultusunda gerçekleştirilmiş yeniliklerdir. Fakat halk ayaklanmaları bu akımın uygulanmasıyla bitmemiştir, topraklar kaybedilmeye devam etmiştir.

Türkçülük akımı Osmanlı İmparatorluğu’nun büyük kesiminin Türklerden oluşması sebebiyle mantıklı gelmiştir. Uzun seneler Türk grubu en fazla nüfusa sahip grup olmasına rağmen göz ardı edilmişti ve öne çıkarılmamıştı. Türkçülük ile bunların tersine döndürülmesi hedeflenmişti. Hatta Orta Asya’da bulunan Türk toplumlarıyla birleşmek ve büyük Turan devletini kurmak gözden geçirilmişti. Fakat yürürlüğe girememiş bir akım olarak kalmıştır.

İslamcılık Osmanlı toplumlarını İslam çatısı altında birleştirmeyi hedeflemiştir. Yönetimde İslam kurallarının dışına çıkılmasının ülkenin çöküşünü hazırladığını savunan bu akım İslam yönetimi kurulmasını ön görmektedir. Halife çatısı altında birleşmek sorunları çözecektir, diye düşünülmüştür.

Batıcılık ise Osmanlı Devleti’nin çöküşünün batıdan uzaklaşmasıyla başladığını savunan bir akımdır. Her bakımdan batının taklit edilmesi çözüm yolu olarak görülmüştür. Ordu batıdan komutanlar getirilerek modernize edilmeye çalışılmıştır. Batı tarzı edebiyat ve sanata yönelinmiştir. Böylece Osmanlı’nın Avrupa’yı her alanda yakalaması ön görülmüştür. Fakat düşünüldüğü gibi olmamış ve hiç yoktan toplumsal sorunlar meydana gelmiştir.

arma

Osmanlı Devleti’ni Çöküşten Kurtarmak İçin Öne Sürülen Fikir Akımları Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz