Osmanlı Devletinde Saray Bölümleri

Osmanlı devletinde saray bölümleri, saray bölümleri nelerdir

Osmanlı devletinde saray ana bölümleri hakkında açıklayarak bilgi verelim.

Osmanlı İmparatorluğu sarayı 3 bölümden oluşur ve bu bölümler Enderun, Birun ( dış saray) ve haremdir.

Birun(dış saray)

Birun devletin yönetimsel bölümlerinde dış işleri yapanlarına denir. Bu görevlilerin en kıdemlisi Sadrazamdır ve sadrazam dışında yüzlerce kişi daha bu bölümde görevlidir. Birundaki çalışanların atamaları ve görevlendirilmeleri için bir takım ilkeler vardır. Birun topluluğu kentte aile üyeleri ve evi bulunan, her gün çalışmak için saraya gelen giden bireylerden oluşmaktadır. Bunların kendi içinde görevlendirilmesi ise Sadrazamın işidir.

Enderun

Sözlük anlamı saraydaki iç yaşam demektir. Yönetimsel olarak ise Osmanlı’nın  sarayında hükümdarın gündelik işlerini yaptığı, vaktini geçirdiği, ülke işleri ile ilgilendiği yer ve ona bu hizmetlerin verildiği saray kısmı anlamındadır.

Enderunda oda adı verilen bölümler, eğitimin yapıldığı yerler, köşkler, kitapların bulunduğu bir bölüm, hazine, hamam ve cami bulunur. Enderunda çalışanların başlıca iki tane vazifeleri vardır. Bunlardan biri hükümdarın kişisel işlerini halletmek, diğeri ise devlet  yönetimi için kıdemli çalışan eğitmek idi. Bundan dolayı Enderun sarayda kişisel ve resmi yaşamın beraber ilerlediği bir kısımdır.

Harem

Sözlük anlamı herkesin girmesinin serbest olmadığı yerdir. Osmanlıda ise hükümdarın ve aile bireylerinin boş zamanlarını değerlendirdiği yere verilen isimdir. Haremdeki insanlar; padişah, padişahın annesi, padişah hanımları, sultanlar, şehzadelerdir. Ayrıca onlara hizmet eden ustalar, cariyeler, kalfalar da harem topluluğundandır.

Osmanlı Haremi
Osmanlı Haremi

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.