Osmanlı Devleti Neden Yıkılmıştır Kısaca

osmanlı devleti yıkılma ile ilgili görsel sonucu

Tarih boyunca dünya üzerinde pek çok farklı medeniyet, pek çok farklı millet, pek çok farklı devlet var olmuşsa da Osmanlı Devleti’ni, var olan diğer devletlerden ayıran pek fazla özellik olmuştur. Kurulduğu ilk yıllarda bölgesel manada bir güç haline gelen Osmanlı, sonrasında gücüne güç katarak küresel manada da söz sahibi olmuştur ve dünyada günümüze kadar ulaşmış olan pek çok etkinin de mimarlarından olmuştur. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazıda, sizlere Osmanlı Devleti neden yıkılmıştır kısaca bilgiler vermeye çalışacağız. Faydalı olmasını dileriz.

osmanlı devleti yıkılma ile ilgili görsel sonucu

Osmanlı Devleti’ni sahip olduğu kudrete taşıyan en önemli etkenlerden bir tanesi, yönetime gelen yetenekli ve başarılı padişahların politikaları olmuştur. Padişahlar, sürdürdükleri İslâm politikaları sebebiyle her zaman toprakları içerisinde yaşayan tüm halklara hoşgörülü olmuştur ve kimsenin dinine, diline, mezhebine karışmamışlardır. Bu hoşgörü, saygı ve sevgi ortamı, o dönemin dünyasında bulunması çok zor olan şeylerdendi. Bu sebepten dolayı bazı milletler, yaşadıkları toprakları Osmanlının ele geçirmesi için özellikle çaba dahi göstermişlerdir.

Ancak zaman içerisinde sahip olunan bu güç, Osmanlıyı aynı zamanda yıkıma götürmüştür. Zaten güçlü olduğunu düşünen yöneticiler, Avrupa’da yaşanan yenilikleri takip etmeyi reddetmişler, kendi anlayışlarından olmayanları küçük görmeye başlamışlardır. Eğitim eksikliği nedeniyle devlet içerisinde, asker içerisinde bozulmalar başlamış, önemli konumlara rüşvet ve iltimas yoluyla insanlar atanmaya başlamıştır. Zamanla birlikte yozlaşmanın boyutları artmıştır ve Fransız Devrimi ile birlikte ortaya çıkan bağımsızlık düşüncesi ile de birlikte Osmanlı Devleti, yıkılma noktasına gelmiştir.

Osmanlı Devleti Neden Yıkılmıştır Kısaca Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.