Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Mayıs 2022

Oruç İbadetinin Kişiye ve Topluma Kazandırdıkları Kompozisyon

Oruç ibadetinin kişiye ve topluma kazandırdıkları maddeler halinde kısaca bu yazımızda sizler için açıkladık.

Oruç, İslam dininin emrettiği ibadetlerden birisidir. Oruç sayesinde hem kişiler hem de kişilerin oluşturduğu toplumlar farklılaşıp doğru yolu bulabilirler.

Oruç, öncelikle insanların iradesini güçlendirir ve açlığa, susuzluğa karşı sabırlı davranmasını öğretir. İnsanlar, oruç ibadeti sayesinde zorluklara dayanıklı olma becerisine sahip olurlar. Ayrıca oruç ibadeti insanları kötü davranışlardan yani küfürden, argo kelimelerden ve diğer kötü davranışlardan uzak tutar bu da kişinin ahlakını güzelleştirir. Oruç sayesinde oruç tutan kişiler düzenli yaşamayı öğrenirler. Yani düzenli bir beslenme faaliyeti gösterirler. Ezanları kaçırmazlar ve düzenli yaşarlar. Belki de oruç ibadetinin en önemli faydası şudur ki; kişiler sahip oldukları nimetlerin kıymetini öğrenirler ve bu nimetlerin ne kadar önemli ve güzel olduğunu görürler.

Oruç ibadetinin topluma olan faydalarına bakacak olursak, toplum oruç ibadeti sayesinde dayanışmayı ve yardımlaşmayı öğrenir. Çünkü oruç tutan bir toplumda toplum üyeleri açlığın ve yoksulluğun ne olduğunu bilir bu nedenle varlıklı kişiler karnı aç olanlara ve yoksullara yardım etmeye çalışırlar.

Oruç İbadetinin Bireysel Faydaları Nelerdir Kısaca Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Fatmanur dedi ki:

    Harika tanımlamışsınız gerçekten?

  2. Fatmanur dedi ki:

    Gerçekten harika tanımlamışsınız

  3. Anonim dedi ki:

    Çok güzel olmuş

Yorum Yaz