Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Haziran 2018

Ortaokulda ve İlkokulda Sınıfta Kalma Var mı 2017 2018

Daha önce öğrencilerimizden ortaokulda sınıfta kalma var mı, ilkokulda sınıfta kalma var mı devamsızlıktan kalma var mı diye diye sorular geliyordu. Biz de şu ana kadar bu öğrencilere “kalma yok” diyorduk. Ancak şimdi çok küçük bir ihtimal olsa da var. Çünkü Milli Eğitim Bakanlığından  okullara gönderilen bir yazı her şeyi değiştirdi. Yönetmelik Değişti. Artık öğrencilerin sürekli devamsızlığı çok fazla ve yazılıların hiçbirine girmemiş ise e okul tarafından sınıfta bırakılacak. İlkokulda ortaokulda sınıfta kalma var mı sorularının yanıtı olan o resmi yazı aynen şöyle :

İlkokulda ve Ortaokulda Sınıfta Kalma Yok

dersani

İlgi: a) 6287 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, b) 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu, e) MEB İlköğretim Kurumları Yönetmeliği.

ilgi (b) Kanunun; 2 nci maddesinde, “ilköğretim, ilköğrenim kurumlarında verilir; öğrenim çağında bulunan kız ve erkek çocuklar için mecburi, Devlet okullarında parasızdır”, 3 üncü maddesinde, “Mecburi ilköğretim çağı 6-13 yaş grubundaki çocukları kapsar. Bu çağ çocuğun 5 yaşını bitirdiği yılın eylül ayı sonunda başlar, 13 yaşını bitirip 14 yaşına girdiği yılın öğretim yılı sonunda biter”, 7 nci maddesinde ise, “İlköğretim; 1 inci maddede belirtilen amacı gerçekleştirmek için kurulmuş dört yıl süreli ve zorunlu ilkokul ile dört yıl süreli ve zorunlu ortaokuldan oluşan bir Milli Eğitim ve Öğretim Kurumudur” hükmü yer almaktadır.

İlgi (c) Yönetmeliğin 25 inci maddesinde, “İlköğretim kurumlarına kaydedilen mecburi ilköğretim çağındaki öğrencilerin velileri öğrencilerin okula devamını sağlamakla yükümlüdürler. Okul yönetimleri, millî eğitim müdürlükleri, il eğitim denetmenleri, muhtarlar ve mülkî amirler 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanununun ilgili hükümleri gereğince çocukların okula devamını sağlamakla yükümlüdürler” hükmü gereği özel durumu (sağlık nedeniyle örgün eğitime devam edemeyen, yurtdışına çıkan, birinci sınıf kaydı ertelenen veya anasınıfına yönlendirilen v.b.) olan öğrenciler haricindeki devamsız tüm öğrencilere devam takip işlemleri ve idari uygulamalar yapılmaktadır.

Diğer taraftan ilgi (c) Yönetmeliğin 47 nci maddesinin (c) bendinde, “İlkokullarda öğrencilere sınıf tekrarı yaptırılmaz”, (e) bendinde ise, “Kaynaştırma ve özel eğitim sınıflarında eğitimlerine devam eden öğrencilere, başarısızlıklarından dolayı sınıf tekrarı yaptırılmaz” hükümleri doğrultusunda 2012-2013 eğitim-öğretim yılında sürekli devamsız öğrencilerin sınıf tekrarına bırakılıp bırakılmayacağı ve bu kapsamdaki öğrencilere ne tür işlem yapılacağı konusunda Bakanlığımızdan görüş istenilmektedir.

Konuya ilişkin ilgi (c) Yönetmeliğin 47 nci maddesinin (a) bendinde, “Öğrencinin ders yılındaki başarısı, tüm dersler ile sosyal etkinlik çalışmalarındaki durumu, sınavlar, projeler, performans görevleri, ders ve etkinliklere katılım ve Türkçe’yi doğru, güzel ve etkili kullanma becerisi ile öğrencilerden ulaşmaları beklenen kazanımlar dikkate alınarak değerlendirilir ve başarılı öğrenciler doğrudan bir üst sınıfa geçirilir” denilmektedir.

Buradan Çıkan Sonuç Şu :

6. 7. 8. Sınıfta Kalma Var mı diye sitemize gelen sorular böylelikle cevabını bulmuş oldu. Sevgili öğrenciler 3-5 tane zayıfınız var diye ya da 2-3 ay devamsızlığınız var diye sınıfta kalmazsınız. Bu yazıdan çıkarılacak sonuç şudur ki, sadece okula hiç gelmeyen ve hiçbir yazılıya girmeyen öğrenciler e-okul tarafından sınıfta bırakılacak.

Sınıfta Kalma İle İlgili Aşağıdan Yorumlarınızı Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. merhaba dedi ki:

  hoca diyo matematik ten kaldın ama ortalamam 60 sizce kaldimi

  1. Seval dedi ki:

   Cocugum 5.sınıfa gidiyordu 1 gün devamsizligi var 3de zayıfı var sınıf tekrarı verildi. İtiraz etsem duzeltilebilirmi lütfen yardım edin

   1. Mustafa dedi ki:

    İlköğretim kurumları yönetmeliği açık öğrencinin bir zayıfı olsa bile kurul kalmasına karar verebilir. Veya oźürsüz devamsizlik 10 günü geçerse yine kurul kalmasına karar verebilir. SITE INSANLARI YANLIŞ BILGILENFIRMIS

  2. Seval dedi ki:

   Cocugum 5.sınıfa gidiyordu 1 gün devamsizligi var 3de zayıfı var sınıf tekrarı verildi. İtiraz etsem duzeltilebilirmi lütfen yardım edin

   1. aslan dedi ki:

    Ortaokulda sınıfta kalma var mı?
    Ortaokula giden 5.6.7. ve 8. sınıf öğrencileri ortaokulda kalma var mı? Sınıfta kalır mıyım? Devamsızlıktan kalma var mı? Şeklinde sorular soruyor. Özellikle ilkokulda ortaokula yeni başlayan 5.sınıflar bu konuda çok endişeli. Sizler için MEB İköğretim Yönetmeliğinde ortaokullarda sınıf tekrarı konusunu araştırdık,

    Yönetmeliğinin 31.Maddesinde, (Kaynak: Tıkla>)

    a) Öğrenci kendi yaş grubu içinde yetiştirilir ve bir bütün olarak değerlendirilir. Bu eğitim kademesi, öğrencilerin derslerdeki başarısızlığına bakılarak elenecekleri bir dönem değil, öğretim programlarında öngörülen derslerin ve sosyal etkinlik çalışmalarının ortak katkısıyla ilgi ve yeteneği ölçüsünde yetiştirilecekleri bir dönem olarak değerlendirilir.

    b) (Değişik:RG-25/6/2015-29397) Eğitim ve öğretim yılında özürsüz 20 gün devamsızlık yapanlar ile herhangi bir dersten yıl sonu puanı 45’ ten az olan öğrencilerin sınıf geçmesi veya sınıf tekrarına, ikinci dönemin son haftasında şube öğretmenler kurulunda karar verilir. Alınan gerekçeli karar, bu Yönetmeliğin ekinde yer alan EK-5 Ders Yılı Sonu Şube Öğretmenler Kurulu Öğrenci Kişisel Değerlendirme Tutanağına yazılarak e-Okul sisteminin ilgili bölümüne işlenir. Tutanağın bir örneği ders yılı sonu şube öğretmenler kurulu karar dosyasında saklanır. Ayrıca veli de bilgilendirilir. Bu kararda, oyların eşitliği hâlinde başkanın kullandığı oy yönünde çoğunluk sağlanmış sayılır.

    c) Kurul kararıyla sınıf geçen öğrencilerin puanları değiştirilmez. Okul kayıtlarına, “Şube Öğretmenler Kurulu Kararıyla Geçti” veya “Sınıf Tekrarına Karar Verildi” ibaresi yazılır. Bu durum öğrencinin karnesinde de belirtilir.

    Yukarıdaki 3 maddeye baktığımızda ortaokullarda sınıfta kalma var. Öğrencinin sınıf tekrarı yapmasına şube öğretmenler kurulu karar verir. Ortaokulda sınıfta kalma ,

    1- Ders notunun 45’ten az olması (zayıf not)
    2- Devamsızlığın 20 günden fazla olması (özürsüz 20 gün)

    ORTAOKULDA SINIFTA KALMA VAR VE SINIFTA KALACAĞINIZA ŞUBE ÖĞRETMENLER KURULU KARAR VERİR…

    Öğrenci Şube Öğretmenler Kurulu kararı ile geçerse karnesinde Ş.O.K ile geçti, sınıfta kalırsa Ş.O.K ile sınıf tekrarı yazısı yazar.

 2. Anonim dedi ki:

  7 sinif devamsizlik az ortalamam 48 3 zayıfım var ve bep raporluyum ama sinifta kaldim neden

 3. şahin ergül dedi ki:

  merhabalar benim kızım bu sene sırf öğretmenlerin gıcıklığı yüzünden sınıf tekrarı yapacak dendi 7. not ortalamaları 45 altında 3 dersi var birde 8 günlük devamsızlığı var bu durumu nasıl düzeltebilirim ve nereye müracaat edebilirim teşekkürler.

 4. Muhamed dedi ki:

  Oglum ortalaması 43 ve sınıf tekrarı diyor sizce sonuç ne yapabilirim cvp

 5. TEMEL dedi ki:

  38 gun devmsızlıgım var ama butun sınavlara girdim hoca kaldın diyo

 6. Umut dedi ki:

  7. Sınıf Ortalama 50 Devamsızlık 48 Kalır Mıyım

 7. Devamsizlikkk dedi ki:

  KALMA YOK BEN MUDUR YARDIMCISINA SORDUM KALMA VAR AMA 80 GUN 90 GUN DEVAMSIZLIK YAPARSA KALIR DEDI 20 GUN DEVAMSIZ OLUNCA BISEY OLMAZ DEDI BENIM GECEN SENE DEVAMSIZLIGIM 34 DU ORTALAMAM 83 DU GECTIM SIMDI ISE DEVAMSIZLIGIM 29 ORTALAMAM 70

 8. Anonim dedi ki:

  Orta okul son 8. Sınıftayım bütün sınavlara girdim 31 gün özursüz devamsizliğim var ortalalmam 59 ,5090 kalırmıyım sınıfta
  8

 9. Anonim dedi ki:

  Orta okul son 8. Sınıftayım bütün sınavlara girdim 31 gün özursüz devamsizliğim var ortalalmam 59 ,5090 kalırmıyım sınıfta

 10. Kayhan dedi ki:

  Abi ortalmam 42,774 kalırmıyım 8 sınıfa gidiyorum

 11. nicksinz dedi ki:

  merhaba benim ortalamam 75 tek 1 tane zayıfım var oda seçmeli matematik 40 sınıfta kalırmıyım

Yorum Yaz