Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Mayıs 2022

Ortak Miras Nedir

Dünya üzerinde yaşam sürdürmüş olan insanlar, yıllar boyunca sürekli olarak çeşitli alanlarda gelişmeler göstermişlerdir. Bu duruma bir örnek vermek gerekirse tekerleğin icadı ile başlayan bir serüven, günümüzde öylesine geliştirilmiş bir hale getirilmiştir ki artık sadece bir gaz pedalına basarak tonlarca yük ağırlık, bir yerden bir yere kolayca taşınabilmektedir. Bu tür, tüm insanlığın işine yarayacak olan gelişmelerin, değişimlerin toplamına ise insanlığın ortak mirası adı verilmektedir.

Dünya üzerinde yaşam sürdüren insanlar, kendisinden sonra gelecek olan nesillere kendilerinin büyüklerinden aldıkları ve bu şekilde kendilerinin de geliştirdiği mirası aktarırlar. Dünya, uzun yıllardır bu türde bir döngüye şahitlik etmektedir. Bugün yaşam sürdüren insanların, gelecekteki insanlara aktaracağı her türlü bilgi, birikim, teknoloji gibi şeye miras adı verilmektedir.

İnsanlık, yıllar boyunca aktarılan bu veriler ışığında değişim ve gelişim göstermiştir. Örneğin günümüz Türkiye’sinde bizler, Osmanlı Devleti’nde yaşamış olan atalarımızın bizlere bıraktığı değerler ışığında yaşamımızı sürdürmekteyiz. Bu sebepten dolayı İslam, Camii gibi kavramlar bizlere büyük önem teşkil eder. Örneğin Avrupa’yı incelediğimizde ise burada insanların uzun yıllar boyunca Hristiyanlık inancından etkilendikleri için Avrupa’nın ortak mirası da bu çevrede şekillenmiştir.

Bugün Çanakkale sınırları içerisinde bulunan Truva Antik Kenti’ndeki kalıntılar, tüm insanlığın ortak mirasına örnek verebileceğimiz kalıntılardır. Burada eski insanların yaşam tarzına ait birçok veri bulunmaktadır ve bu verilerin her biri sadece bir kesimin değil, tüm insanlığın ortak mirasıdır.

Ortak Miras Nedir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Sinem dedi ki:

    sadece ve kısa yazılmış, Ortak Miras Nedir süper beğendim, ödevim hemencecik bitti, tabi çalışkan olmam ayrı bir konu.

Yorum Yaz