Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2022

Ormanlara Sahip Çıkarak Neler Kazanabiliriz

Ormanlara Sahip Çıkarak Neler Kazanabiliriz hakkında bilgi kısaca.

Canlı yaşamın devamlılığı için ormanlar vazgeçilmez oluşumlardır. Ülkelerin ve dünyanın serveti ormanlardır. Ormanların tahrip edildiği bir ülkede milli servet de yok edilmiş olur ve zamanla insanlık da yok olur. Her canlıya faydası olan ormanların tahrip edilmesi herkese zarar verecektir.

Ormanlar dünyanın akciğerleridir ve temiz hava üretirler. Görsel açıdan güzellikleriyle göz zevkimize hitap ederler ve doğal dengeyi sağlarlar. Doğal yollardan oluşabilecek zararları zamanla tamir edebilecek kapasitededirler. Ancak insanların binalar için yer açma isteği, fabrika gibi sanayi kuruluşlarının daha çok üretme hırsından doğan faaliyetlerle doğal örtüye zarar verilmektedir. Ormanların katlinin bu hızla devam etmesi halinde canlı hayatını zor zamanlar beklemektedir.

Ormanların tahrip edilmesi ekosistemin dengesini bozar. Tek bir ormanın yok edilmesi demek, o ormanda yaşayan canlıların da yok edilmesi demektir. Sonuçta bizlerin nasıl evi varsa, doğal hayatta canlılar da ormanlarda yaşarlar ve ormanlar da onların evidir. Ormanlar yok olduğunda bu hayvanlar ya başka yere göç etmek zorunda kalır ya da evsiz kalarak ölür. Bu da besin zincirini ve doğal dengeyi olumsuz etkilemektedir. Doğal dengenin bozulması da eninde sonunda insanları etkileyecektir.

Ormanlar havadaki zehirli gazları temizler ve oksijen üretirler. Ormanların yok edilmesiyle çevre kirliliği de artar ve karbondioksit miktarı artar. Buna bağlı olarak soluduğumuz havanın kalitesi de düşmektedir. Bu durum insan sağlığını olumsuz yönde etkiler ve ilerde hastalıklara yakalanma olasılığını artırır.

Tüm bu nedenlerden dolayı ormanlar hepimiz için çok önemlidir. Ormanların tahrip edilmemesi ve zarar görmemesi için herkes elinden geleni yapmalıdır. İnsanlık ancak bu şekilde uzun yıllar var olabilir.

images

Ormanlara Sahip Çıkarak Neler Kazanılır Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz