Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ocak 2021

Orman Kaç Yılda Oluşur Kısaca

Orman kaç yılda oluşur kısaca hakkında bilgi kısaca

Ormanlar uzun yıllar sonucu oluşan doğal miraslardır. Görsel olarak da çok güzel olan ormanlar insanlara doğanın bir hediyesidir. Soluduğumuz oksijeni ve temiz havayı ormanlar sağlar. Doğal kaynaklardan her zaman söz edilir ancak en önemli doğal kaynağımız olan temiz hava bazen unutulur. Belki de zamanla insanlar için yetemeyecek düzeylere kadar tükenebilir ve canlı hayatının sonu gelebilir.

Toprağa tohumların düşmesinin ardından fidanlar oluşur ve fidanlar yıllar içinde büyür. Birçok fidanın ağaç olmasıyla ormanlar oluşur. Bir çam ağacı 10-12 yılda yetişmektedir ve çam ağacı çabuk yetişen ağaç türleri arasındadır. Ağaçlar günde ortalama 10 cm büyür.

Ülkemizde ormanlara gerekli önem verilmemektedir ve kağıt, peçete, mobilya üretimi için ağaçlar kullanıldıkça ormanlar yok olmaktadır. Bilinçli ya da bilinçsiz olarak ortaya çıkan orman yangınları da uzun yıllar boyunca zorluklarla yetişen ağaçların yok olmasına neden olur.

Zeytin ağaçları 600 yıl, kayın ve çam ağaçları 900 yıl, çınar ve meşe ağaçları 1000 yıl ömrü olan ağaçlardır. Bu ağaçlardan orman oluşması için ise yaklaşık 50-100 yıl boyunca ağaçların korunması ve yaşaması gerekmektedir.

81053_orman_haftasi_ile_ilgili_yazi

Orman Kaç Yılda Oluşur Kısaca Bilgi Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz