Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Eylül 2021

Orman Haftası İle İlgili Yazılar

Orman haftası ile ilgili yazı, Orman haftası ne zaman

Orman Haftası (21-26 Mart Arası Kutlanır)

Genellikle özen göstermeden zarar verdiğimiz ormanlarımızın faydalarının hepimiz farkındayız aslında. Fakat sorumsuzca ormanları korumayız genelde. Ormanlarımızın faydalarını tekrar okuyalım.

Ormanlar, erozyonu (toprak kamasını) (erozyon) ve seli engeller, havayı temizler ve iklim düzenini sağlarlar. Gündelik yaşamımızda kullandığımız pek çok araç gereç de orman ürünlerinin katkısıdır. Kağıt, defter, kitap, kalem, ahşap masa ve sandalyeler, dolaplar, diğer ahşap ürünler, odun, odun kömürü, sanayi gereksinimleri, ilaç yapımı, kibrit ve bunlar gibi birçok gereksinimimizi orman mahsullerinden, yani ağaçlardan sağlarız. Bu kadar hayati konumdaki ormanlarımızı korumamızın büyük bir önemi vardır. Ormanlarımızı koruyalım. Mümkün mertebe fidan ekmeliyiz, kağıtları müsrifçe kullanmamalıyız. Ormanların bir numaralı düşmanı olan yangına mahal vermemek adına ormanlık yerlerde hiçbir şekilde ateş yakmamalıyız. Çünkü ufak bir dikkatsizlikle bile ateş ormana sıçrayıp önemli miktarda alanı yok edebilir. Kül olan bir ormanı yenilemek için bir insan ömrü yeterli değildir.

Tarih boyu insanların duyarsızlığı ve bilinçsiz tüketimiyle, dünya üzerindeki ormanların sayısı günden güne azalmıştır. Yok olan orman bölgelerinin yerine çöller, çorak, bozkır araziler gelmiştir. Bu insan sağlığının yanında, ülke ekonomilerine önemli hasarlar vermiştir. Bu kadar mühim olan ve uzun bir süreçte oluşan bu kaynaklara, ormanlara sahip çıkmak ve yeni orman bölgeleri yaratmak, hepimiz için bir vatandaşlık görevidir. Ormanları hasara uğratmak ayrıca kanunen suçtur. Kanunlarımıza göre ormanları hasara uğratanlara ağır hapis cezalarına çarptırılır. Orman suçları bağışlanamaz suçlardır.

Ülkemizde ormanları koruma ve ağaçlandırma konusu cumhuriyetin başından beri bahsi geçen bir konudur. Bu nedenle Tarım ve Orman Bakanlığı kurulmuştur. Tüm şehirlerde valiler başkanlığında orman oluşturulması adına bir kurul yapılmıştır. Bu kurul çevrede ormanların çoğaltılıp korunması için kararlar alıp uygular. Her sene Mart ayında bir haftayı “Orman Haftası” olarak belirler. Haftada bir gün “Ağaç Bayramı” adında kutlanır. Ağaçlar ekilir, orman oluşturmak için çalışmalar gerçekleştirilir, ağaç bağış kampanyaları organize edilir. Bu düşünceler altında bizler, ormanlarımızı korumalı, olabildiğince fidan dikmeliyiz. Ağaçlara özen göstermeli, ağaç ürünlerini boşa kullanmamalıyız.

Orman Haftası İle İlgili Yazılar Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz