Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2021

Orhan Veli Kanık Hayatı ve Eserleri

Orhan veli kanık hayatı, orhan veli kanık eserleri, orhan veli kanık hakkında kısaca, orhan veli biyografi, orhan veli kanık şiirleri.

13 Nisan 1914 tarihinde İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesi’ne başladı. Babası Ankara’ya tayin olunca öğrenimine Ankara Erkek Lisesi’nde devam etti. Lise yıllarında Oktay Rıfat ve Melih Cevdet Anday gibi edebiyatımızın diğer ünlü şairleriyle tanıştı ve yakın arkadaş oldu. Liseyi bitirdikten sonra İstanbul’a geri döndü. İstanbul Üniversitesi’nde Felsefe eğitimi almaya başladı, ancak öğrenimini tamamlayamadı. Askere gitmeden önce PTT’de memur olarak çalıştı. Askerliğini yaptıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı’nda Tercüme Bürosu’nda görev aldı. Bu sıralarda iki haftada bir yayımlanan Yaprak dergisini çıkarıyordu. MEB’deki işini bıraktıktan sonra tekrar İstanbul’a döndü. 10 Kasım 1950’de Ankara’da yolda yürürken bir çukura düştü ve bacağından yaralandı. İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne kaldırıldı. Durumu iyice ağırlaşıyordu. Tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı ve 14 Aralık 1950’de öldü. Cenazesi Rumeli Mezarlığı’ndadır.

Edebiyatımızda Garip akımının temsilcisi ve kurucusu olarak bilinir. Garip akımının bir diğer adı İkinci Yeni akımıdır. Orhan Veli lise yıllarında lise okul kooperatifinin bütçesini kullanarak arkadaşlarıyla birlikte Sesimiz adlı bir edebiyat dergisi çıkarmaya başladı. Okulu bitirip iş hayatına girdikten sonra Yaprak dergisini çıkardı. Oktay Rıfat ve Melih Cevdet Anday’la birlikte Varlık dergisinde yazıları yayınlandı. İnsan, Ses, Gençlik, Ülkü, Demet, Aile gibi dergilerde de şiirleri yayınlanmıştı. Şiirlerinde hece ölçüsünü tamamen reddederek düz yazıya benzer yazılar yazmıştır. Halk dilinden ve mizahtan da faydalandığı görülmektedir. Ünlü şiirlerini şöyle sıralayabiliriz:

Garip 1941, Garip 1945, Vazgeçemediğim 1945, Destan Gibi 1946, Yenisi 1947, Karşı 1949, Nasrettin Hoca Hikayeleri 1949, Bütün Şiirleri 1951

Bunun dışında La Fontaine Masalları’nı Türkçe’ye çevirerek ülkemiz çocuklarının bundan istifade etmesini sağlamıştır. Öldükten yıllar sonra değişik dergilerde Denize Doğru, Edebiyat Dünyamız, Sanat ve Edebiyat Dünyamız isimli düz yazıları yayınlandı.

orhanveli

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz