Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Mayıs 2022

Ömer Seyfettin Hayatı ve Eserleri

Ömer Seyfettin’in Hayatı ve Eserleri, Ömer Seyfettin Kısaca Hayatı ve Eserleri Hakkında Bilgi

Ömer Seyfettin Kimdir

Ömer Seyfettin 1884 yılında dünyaya geldi. Doğduğu yer olan Balıkesir-Gönen’de ilk öğrenimine başlayan Ömer daha sonraki yıllarda Ayancık ve İstanbul’da bulunan Mekteb-i Osmaniye’de öğretim hayatını devam ettirdi. Babası asker olan Ömer Seyfettin bunun etkisiyle askeriyeye yöneldi ve 1893’te girdiği Askeri Baytar Rüştiyesi’ni 1896’da bitirip Kuleli Askeri İdadisi’ne kayıt yaptırdı. Hareketli eğitim öğretim hayatına Kuleli Askeri İdadisi’nden Edirne Askeri İdadisi’ne geçerek devam etti.

1900’de Edirne’deki Askeri İdadiden mezun olan Ömer Seyfettin İstanbul’a gitti ve buradaki Mekteb-i Harbiye’ye başladı. Tüm bu eğitim öğretim hayatını Mekteb-i Harbiye’den piyade asteğmeni rütbesiyle mezun olarak tamamladı. Mezun olduktan sonra da göreve başladı ve 1903-1906 yılları arasında İzmir’de teğmen olarak görev yaptı. Sonra rütbesini yükseltti ve  üsteğmen olarak Rumeli’de görevini ifa etmeye devam etti.

Askerlik görevini bir süre devam ettirdikten sonra bıraktı ve Selanik’e geçti. Edebiyatla ilgilenmeye başlayarak Genç Kalemler dergisine yazı göndermeye başladı. Yeni Lisan adındaki ilk yazısı Genç Kalemler dergisinde yer aldığında yıl 1911’di. Balkan Savaşı baş gösterince askerlik görevine geri dönmek zorunda kalan Ömer Seyfettin Yunanlılara esir düştü ve 1 sene boyunca esaret altında yaşadı. Esirliği boyunca edebiyata ve okumaya ilgisi devam etti; en önemli hikayelerini de bu dönemde yazdı. Esir iken yazdığı hikayeleri Mehdi ve Hürriyet Bayrakları, o dönem yayınlanan Türk Yurdu dergisinde yerini aldı.

Balkan Savaşı’nda başlayan esaret hayatı 1913’te son buldu ve İstanbul’a geldi. Bu vesileyle askerlikten tekrar ayrılarak yazar ve öğretmenlikle yaşamını sürdürdü. Ömer Seyfettin Türkçü bir bakışla edebiyata yaklaşmıştı. Ayrıca Türk Sözü dergisinde başyazarlık görevine de getirildi. Yazarlığın yanında ölene kadar 1914’te Kabataş Lisesi’nde başladığı edebiyat öğretmenliği mesleğini yapmaya devam etti. Büyük yazar, 6 Mart 1920’de İstanbul’da hayata veda etti.

Ömer Seyfettin Eserleri

Roman türünde Ashab-ı Kehfimiz, Efruz Bey, Yalnız Efe eserlerini bırakmıştır.

Öykü türünde ise çok sayıda eseri vardır. Bunlar: Harem, Yüksek Ökçeler, Beyaz Lale, İlk Düşen Ak, Gizli Mabed, Asilzadeler, Mahcupluk İmtihanı, Tarih Ezeli Bir Tekerrürdür, Dalga.

İnceleme türündeki eserleri ise; Milli Tecrübelerden Çıkarılmış Ameli Siyaset, Türklük Mefkuresi, Türklük Ülküsü, Yarınki Turan Devleti.

Ömer Seyfettin Hayatı ve Eserleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. 😘😘😘 dedi ki:

    Harika 😜😜😜

  2. beril dedi ki:

    ömer seyfettin eserleri için baktım beğendim. çok iyi hazırlayanın ellerine sağlık ömer seyfettin hayatı kısa ve özet tam istediğim gibi güzel yazılmış, yorumuma katılan olur olmaz ama daha iyisi yok. :)

  3. damla dedi ki:

    muhteşem ya çok iyi

Yorum Yaz