Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mart 2019

Olay Yazısı ve Düşünce Yazısı Arasındaki Fark

slide_15Türk edebiyatında eedbi metinlerin yanı sıra bir de duygu ve düşünceleri okuyucuya direk aktarmak amacı ile bir takım planlar dahilinde yazılan yazılar da vardır. Bu yazımlar Türk edebiyatında olay yazısı ve düşünce yazısı olarak gruplara ayrılmaktadır. Bu yazımızda sizlere olay yazısı ve düşünce yazısı arasındaki fark hakkında derlediğimiz bilgileri sunacağız.

Hayatta yaşanmış olan ya da yaşanması mümkün olan bir olayın  mekan, zaman ve kahramanlara bağlı bir plan dahilinde anlatıldığı yazılara “Olay yazısı” adı verilmektedir. Olay yazılarında herhangi bir oly ele alınır ve bu olay, olayın oluş sırasına göre anlatılır yani yazı bir olay etrafında döndürülmektedir.

Herhangi bir düşünceyi okuyucuya inandırıcı bir şekilde anlatan ve aktaran yazılara “Düşünce yazısı” adı verilmektedir. Düşünce yazılarında olay yazılarında olduğu gibi mekan, zaman ve kahraman unsurları yoktur ve dolayısıyla da düşünce yazıları kaleme alınırken bu unsurlara bağlı kalınmaz.

Türk edebiyatında olay yazısı örnekleri olarak; hikaye, roman, masal ve manzum hikaye gibi türleri verebiliriz. Düşünce yazısı türleri olarak ise; makale, denem, eleştiri gibi türleri örnek verebiliriz. Olay yazılarında anlatım biçimi olarak öykülüme ve betimleme kullanılır. Düşünce yazılarında ise genellikle açıklayıcı ve tartışmacı bir anlatım hakim olmaktadır. Ayrıca olay yazıları kurmaca birer yazı iken düşünce yazıları gerçek duygu ve düşünceleri dile getirmektedir.

Olay Yazısı ve Düşünce Yazısı Arasındaki Fark Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Ceyda dedi ki:

    merhaba arkadaşlar bu site harbiden güzel, sayenizde 100 aldım Olay Yazısı ve Düşünce Yazısı Arasındaki Fark Ödevimi yazdım bitirdim, on numara beş yıldız oldu. bu yazıyı hazırlayanlara teşekkürler, yakışıklı erkeklere selamlar :)

Yorum Yaz