Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Mayıs 2022

Oktay Sinanoğlu’nun Atomla İlgili Çalışmaları

Oktay Sinanoğlu’nun atom ile ilgili yaptığı çalışmalar, Oktay Sinanoğlunun atomla ilgili çalışmaları kısaca özet

İtalya’da doğmuş olan Oktay Sinanoğlu 1935 senesinin 25 Şubatında dünyaya gelmiştir. İtalya’da doğmasının sebebi babasının İtalya’da başkonsolosluk mesleğinde çalışıyor olmasıdır. Dolayısıyla ailesiyle birlikte o dönemde burada yaşamaktadırlar. 2. Dünya Savaşı’nın 1939 senesinde patlak vermesi sonucu ailesiyle birlikte Türkiye’ye dönmüştür.

Daha 26 yaşındayken 50 senelik çözülememiş bir matematik kuramını çözmüş ve literatüre geçmesini sağlamıştır. Bu kuram atom ve moleküllerin çok elektronlu kuramıdır. Hayatının dönüm noktası olan bu an sayesinde çeşitli maddelerin fiziksel ve kimyasal özellikleri bulunabilmektedir.

Atom Fiziği üzerinde yaptığı çalışmalar da mevcuttur. Onun yaptığı çalışmalar sayesinde bazı alanlarda çok ayrıntılı kuramlara sahip olundu. Örneğin atomların temel yapısı hakkında çok ayrıntılı bir kuramı mevcuttur. Buradan gök fiziğine yapılan benzetmeler ile güneş ve yıldızların arasındaki kimyasal unsurlar hesaplanabilmektedir. ABD Ulusal Standartlar Kurumu’nun kataloğunda yer alan bazı yanlış bilgiler onun sayesinde düzeltilmiştir.

Moleküler biyoloji dalı dünyada henüz gelişmekte olan bir daldır ve Oktay Sinanoğlu bu dalın ilk profesörlerinden biridir. Çözelti içindeki bir DNA heliksinin bu biçime nasıl sahip olduğunun açıklamasını yapmıştır. Pek çok ülkede konferanslar veren Oktay Sinanoğlu ayrıca 2 defa nobele aday gösterilmiştir.

Oktay Sinanoğlu’nun Atomla İlgili Çalışmaları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. BATUHAN dedi ki:

    Abi burda oktay sinanoglunun atom çalışmaları yok hayatı yazıyor

  2. mehmet dedi ki:

    oktay sinanoglü ne çalışmalar yapmıştır

Yorum Yaz