Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2021

Öfkeyi Yenmenin Yolları

Öfkeyi Yenmenin Yolları yöntemi, Öfke Nasıl Atlatılır

Öfke her insanın karşı karşıya kalabileceği doğal bir duygudur. Yerinde kullanılmasının hiçbir sakıncası yoktur. İnsana sinirlendiği durumlarda rahatlık sağlar. Ancak fazla öfkenin zararı büyüktür. İnsanlar fazla öfkelendiklerinde başkalarına veya kendilerine zarar vererek maddi veya manevi ve geri dönüşü olmayan zararlara yol açabilirler. Öfkeli bir anda öfkeyi yenmenin çok basit yolları vardır. Bunları kısaca şöyle özetleyebiliriz:

Gevşeme: Önce yumuşak bir yere oturun. Daha sonra derin derin nefes alıp verin. Güzel şeyler düşünerek yaşadıklarınızı unutun.

Sabır: Gergin bir ortamdaysanız o ortamdan uzaklaşacağınız zamanı düşünerek sinirlerinizi yatıştırabilirsiniz.

Uyuma: Aslında öfke kontrolünde en iyi yöntem uyumak ve dinlenmektir. Sinirlendiğiniz bir an yatağınıza uzanın veya mümkünse uyumaya çalışın. Kalktığınız zaman her şeyi unutmuş olacaksınız.

Umutsuzluğa Kapılmamak: Her sorunun mutlaka bir çözümü vardır. Zor durumlarda öfkelenmemeye çalışın. Sorunlara mantıklı çözümler üretin. Fazla öfke daha büyük zararlara yol açar.

Sorunları Çözün: Soruna değil çözüme odaklanın. Sinirlendiğiniz zaman bunu geçiştirecek yöntemler bulun. Öfkeniz çabuk yok olacaktır.

Kendinizi Basit Görmeyin: Uzun süreler düşünerek yaptığınız planlar kısa sürede alt üst olursa buna üzülüp etrafa bağırmayın. Daha iyi bir plan yapabileceğinizi ve sorunların üstesinden gelecek kadar güçlü olacağınızı düşünerek çalışmaya devam edin.

İletişim: Öfkeliyseniz karşınızdakilerle doğru iletişim kurmaya çalışın. Yanlış anlaşılmalara mahal vermeyin. Düşünerek konuşun, soğukkanlı olun. Agresif cevaplar vermek insanları daha çok üzer.

Son olarak sinirlendiğinizde karşınızdakilere karşı fiziksel şiddet uygulamayın. Bunun yerine sorunu çözecek güzel çözümler üretmeye çalışın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz