Öfke Baldan Tatlıdır ile İlgili Kompozisyon

Öfke baldan tatlıdır atasözünde anlatılmak istenen nedir hakkında bilgi kısaca, öfke baldan tatlıdır ile ilgili kompozisyon.

Aksiliği ve duygusallığıyla bilinen Ahmet 10 yaşında idi. Çevresindekileri aksiliğiyle yıldırıyor ve pek çoklarının kalbini kırıyordu ancak yakınları onu böyle kabul etmişti. Küsüp darılıyorlardı belki ama hepsi zamanla geçiyordu.

Bir gün arkadaşlarıyla uzak bir bölgeye geziye gitmek için annesinden izin alan Ahmet ret cevabı almıştı. Bu durum karşısında çok öfkelenen Ahmet arkadaşlarına gelemeyeceğini söylerken göz  yaşlarına hakim olamamış, öfkesinden eli ayağı titremişti. Annesine çok öfkeliydi. Fakat bu kızgınlığının manasız olduğunu bilmiyordu çünkü annesinin Ahmet’i önemsediğinden, başına kötü bir şey gelmesini istemediğinden buna izin vermediğini kavrayamıyordu.

Odasında oturmakta olan Ahmet kendi kendine sinir krizleri geçiriyordu. Arkadaşlarına karşı rezil olduğunu bile düşünmüştü. Annesini her şeyin sorumlusu tutuyor ve öfkesini durduk yerde büyütüyordu. Annesi yemeğe gelmesi için Ahmet’e seslendiğinde öfkesinden ona bağırarak gelmeyeceğini söyledi. Çok kırılan annesi çocuğunun haline üzüldüğünden içerideki odasında ağlamaya koyulmuştu. Ahmet bu sesleri duyup oraya gittiğinde annesinin o üzgün, ağlayan halini gördü ve yaptığını anlayıp özür diledi. Öpüşüp koklaştılar. Zaten anneler çocuklarına uzun süre kırgın kalmazdı.

Ahmet orada annesine bağırınca içindeki öfkesini atmış, rahatlamıştı belki ancak annesine zarar verdiğinin farkında değildi. Öfke baldan tatlıdır sözü bunun için söylenir. O an insan bu rahatlamanın tadını yaşamak için ağzına geleni söyler fakat sonrasında pişman olur. Öfkeli insan böylece hataya düşmüş olur. Bizler Ahmet gibi hataya düşmemek için öfkenin baldan tatlı olmasına aldanmamalıyız.

       Öfke Baldan Tatlıdır ile İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

2 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.