Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2022

Nisap Miktarı Nedir

Nisap Nedir, Nisap Miktarı Ne Kadardır?

Nisap, zekât, sadaka-i fıtır ve kurban benzeri ibadetler için konulan bir zenginlik birimidir. Nisap, asgarî zenginlik ölçüsü şeklinde de açıklanabilir. Borcundan ve temel ihtiyaçlarından fazla olarak bu kadar mala sahip olan şahıslar dinen zengin sayılır.

Böyle bir şahıs, zekat veya sadaka alamamasının yanında; sadaka-i fıtır vermek ve kurban kesmek yükümlülüğündedir. Fazla olan bu malın artıyor olması ve üstünden bir yıl geçmesi durumunda zekâtının verilmesi icap eder.

Zenginliğin alt sınırı olan “nisap” Hz. Peygamberce belirlenmiştir. Bu alt sınırlar, o dönem İslâm toplumunun ortalama hayat koşulları ve zenginlik ölçüsünü göstermektedir. Hadislerde belirlenen nisap miktarları şu şekilde sıralanabilir; 80,18 gr. altın veya bunun ederinde para veya ticaret malı; 40 koyun veya keçi, 30 sığır, 5 deve. Nisap meblağının belirlenmesinde kullanılan bu malların, o dönemin en yaygın zenginlik aracı olduğu ortadadır. Nisabın bu mallar üzerinden belirlenmesi, sosyal ve ekonomik şartların fazla değişiklik göstermediği gelecek dönemlerde de aynı şekilde korunmuştur.

Nisap Miktarı Hakkında Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Fatma yıldız dedi ki:

  Kişinin devlete çok vergi borcu var lakin yatalak malülen emekli . Eşide bakım aylığı alıyor.kenardada 50bin tl paraları var bu aileye zekat verilirmi

 2. Mahmut Seba dedi ki:

  Nisap miktarı 80.18 gram Altın’dır. Bu da 15.474₺ eder. 15.474/40= 387₺ zekat vermeli. Birikim ne olursa onun içinden borçlar düşükecek çıkan sonuç nisap miltarına denk veya geçiyorsa o tutar 40’a bölünecek ve 1 payda yoksula verilecek. Bu islam şartıdır, kaçış yolu aranmaz.

 3. Yıldız dedi ki:

  80,18 gr altını olan kişi ne kadar zekat verecek

 4. selam dedi ki:

  selam canım ben amcanım

 5. hale dedi ki:

  teşekkür ederim, tam da beklediğim gibi, nisap miktarı ne demektir, kısa ve güzel olmuş, elinize sağlık, okulun en güzel kızı olarak yazıyorum, kimse kıskanmasın. :)

 6. erdem dedi ki:

  Zekat vereceğimiz kişinin malının olması ve bunu bizim bilmememiz zekatı verdikten sonra

Yorum Yaz