Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Neden İbadet Ederiz? - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 09 Ağustos 2022

Neden İbadet Ederiz?

nicin_ibadet_ederiz_h2595Kainat ve kainatta bulunan her şey kuşkusuz ki Allah taraından yaratılmıştır. Bu nedenle de yeryüzünde her şeyin bir yaratılma nedeni vardır ve bununla birlikte yeryüzünde başta melekler, cinler ve insanlar olmak üzere tüm canlılar sadece Allah’a ibadet ederek Allah’ı tesbih etmektedir ve onun emir ve yasaklarına uymakla mükelleftir. Peki neden ibadet ederiz?

Biz insanlar ergenlik dönemine girdiğimiz andan itibaren Alla’a ibadet etmeye başlarız. Çünkü insanlar Allah’a ibadet ederek onun rızasını kazanmaya çalışırlar yani aslında insanların ibadet etmesinin temel nedeni Allah’ın rızasını kazanmaktır. Tabi ki insanların ibadet etmesi sadece bu neden ile sınırlı değildir. Aynı zamanda Allah, insanlara rızıklar veriri ve hayatları boyunca insanlara bir çok hayırlı kapılar açar ve yaşamlarını devam ettirmelerini sağlar. En önemlisi de sağlıklı olmamız bile Alla’a bağlıdır çünü hayır da şer de Allah’tan gelmektedir. Bu nedenle de insanlar Allah’ın kendilerine vermiş olduğu rızıklara ve hayırlara şükretmek ve Allah’a duydukları minneti göstermek için de Allah’a ibadet ederler ve onun emirlerine, yasaklarına uymaya çalışırlar.

Allah’ın biz insanlara buyurduğu emir ve yasaklara da uymak aslında birer ibadet türüdür. Çünkü Allah, biz insanlara ibadet etmeyi ve güzel ahlaklı birer insan olmayı emrederken aynı zamanda da kötü davranışlardan uzak durmayı ve hayatımızı kutsal kitabımız olan Kur’an-ı Kerim’e göre yaşamamızı emreder. Bu nedenle de bu emir ve yasaklara uymak da aslında Allah’a bir ibadet türüdür. Yani ibadet sadece namazdan, hacdan, zekattan ve oruçtan ibaret değildir. Tabi ki bu ibadetler yerine getirmemiz gereken temel ibadetlerdir ancak eğer ahlaklı güzel bir insan olarak değil de hem kötü davranışlarda bulunup hem de bu ibadetleri yapıyor isek burada doğru davranmamış oluruz.

İnsanlar Neden İbadet Eder Hakkındaki yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781