Nazar Eylemek Deyiminin Anlamı

Bir kişiye başka bir kişinin kıskanarak ya da fesat düşünerek bakması ya da onun hakkında imrenerek düşünmesi sonucunda o insana psikolojik olarak etki etmesine nazar adı verilmektedir. Bu yazımızda sizlere nazar eylemek ne demek konusunda bilgi vereceğiz.

2061-nazar-boncugu_8271Atalarımız, geçmişte bir çok atasözleri ve deyimler söylemiştir ve tüm bu söylenenler aslında yaşanmış tecrübelerin arkasından söylenen deneyimli yani doğruluk payı çok yüksek olan sözlerdir.

Nazar eylemek deyimi de atalarımızın söylemiş olduğu deyimlerden birisidir. Göz değdirmek anlamına gelen bu deyim, halk arasında sıkça kullanılan bir deyim olmaktadır. Örneğin; bir kişi güzel olan ve beğendiği bir şeye çok övgü eder ve ona kem göz ile bakarsa ve o şeye zarar gelirse ona nazar eylemiş olur.

Nazar sadece eşyalara ya da varlıklara değil insanlara da değebilir. Mesela; bir kimse çok beğendiği ya da çekemeyip kıskandığı bir kimseye fesat düşünerek bakarsa o kişinin de başına bir iş gelebilir ya da yapacağı bir iş olmayabilir. Bu nedenle halk arasında nazar ince ve hassas bir konudur.

Nazar Eylemek Ne Demektir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.