Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Ağustos 2021

Nasrettin Hoca’nın Hayatı

Bu sayfamızda Nasrettin Hoca kimdir sorusuna cevap vererek Nasrettin Hoca’nın hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Nasrettin Hoca’nın hayatı hakkında kaynaklarda çok fazla bilgi olmasa da onun hayatı hakkında bilinenler sadece rivayetlerden ibarettir. Bu bilgilere göre Sivrihisar’ın Hortu köyünde dünyaya gelmiştir. Babası aynı köyün imamı olan Abdullah isimli bir kişidir. Sivrihisar’da okuyan Nasrettin Hoca babasının ölümünün ardından Akşehir’e giderek burada Seyyid Mahmut Hayrani’nin dervişi olmuş ardından yine Akşehir’de 1284 senesinde vefat etmiştir.

Bugün bilinen en eski Nasrettin Hoca fıkrası Saltukname adlı eserde geçmektedir. Nasrettin Hoca fıkraları zamanla dilden dile dolaşarak çoğalmış ve XVI. Yüzyıldan itibaren de kitaplaştırılmaya başlanmıştır. Nasrettin Hoca bu fıkralarda bazen kadı, bazen derviş bazen de müderris olarak karşımıza çıkmaktadır. Hoca fıkralarda yokluk ve geçim sıkıntısı içindedir. Fıkraların diğer kahramanları ise Nasrettin Hoca’nın eşeği ve karısıdır. Hoca bazen saf, bazen uyanık ama her zaman hazır cevap bir kişi olarak karşımıza çıkmaktadır. Nasrettin Hoca başta ülkemiz olmak üzere Türkçe konuşulan tüm ülkelerde yaygınlaşarak varlığını korumuştur.

Nasrettin Hoca Fıkraları Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz