Namaz Nedir ve Niçin Kılınır

Kıssadan bir hisseyle Namaz Nedir ve Niçin Kılınır sorusunun cevabı… 
Emre, annesinin günün bazı zamanlarında namaz kıldığını görüp bunu neden yaptığını merak eder.
Yine bir gün annesini namaz kılarken görüp, annesi namazını bitirdikten sonra merakını gidermek için ona niçin namaz kıldığını sorar. Annesi Emrenin bu sorusunu şöyle yanıtlar:
namaz
– Namaz, Allah için yapılması dinimiz tarafından buyrulmuştur. Günde beş kere yapılması gereken bir ibadettir. Ne yaptığının farkında olan, akıllı her Müslümanın namaz kılması zorunludur. Allah, insanlara gönderdiği Kuranda birçok ayette her Müslümanın namaz ibadetini eksiksiz yerine getirmesi gerektiğine vurgu yapmıştır. Bir ayette Allah bizlere şöyle buyurmaktadır Namazınızı gerektiği gibi kılın, namaz vakitleri müminler üzerine farzdır.
Bunun üzerine Emre annesine Demek namazı Allah için kılıyorsun öyle mi? diye sorar. Annesi de onu doğrular ve: “Allah’a olan bağlılığımızı ancak namaz yoluyla kanıtlayabiliriz. Bu sayede onun rızasını kazanmış oluruz. Ayrıca namaz sadece Allah’ın emri olduğu için değil, Allah’ın Dünyada bize sunduğu geniş nimetlere bir teşekkür etmek için de kılarız” der.
Bu cevaplar Emre’ye mantıklı gelir, çok mutlu olur ve annesinden ona namaz kılmayı öğretmesini ister. Annesi de bunu kabul eder ve şöyle der: “Bundan sonra sen de Allah’ın bize sunduğu nimetlere sen teşekkür etmiş olursun.”
Namaz nedir, namaz niçin kılınır Konusunda Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.