Mustafa Kemal’in Ege Kongrelerine Katılmama Nedeni

İlgili resim

Milli mücadele yıllarından önce yaşanan 1. Dünya Savaşı sonrasında Osmanlı Devleti, düşman devletler tarafından dağılma noktasına getirilmişti. Osmanlı ile imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması ile birlikte vatanın her köşesi işgallere açık hale getirilmişti. Bununla birlikte devletin ordularının tamamı dağıtılmış, askerleri terhis edilmişti. Böyle bir durum içerisinde Anadolu halkı, İstanbul Hükümetinin kendisini koruyamayacağını anlamış ve Mustafa Kemal önderliğinde birlik olarak düşmana karşı koymaya karar vermiştir. Bu ayaklanma hareketinin önderi olan Mustafa Kemal, İtilaf Devletleri için büyük sorun teşkil ediyordu. Bu durumun farkında olan Mustafa Kemal, Ege Bölgesinde yapılan kongrelere katılmama kararı almıştır. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazıda, sizlere Mustafa Kemal’in Ege kongrelerine katılmama nedeni kısaca hakkında bilgiler vereceğiz.

İlgili resim

Milli mücadele döneminde hareketin öncüsü olan Mustafa Kemal, İtilaf devletleri yetkililerinin baskısıyla vatan haini olarak ilan edilmişti. Bu sebepten dolayı güvenlik, Mustafa Kemal için büyük bir problemdi. Doğu illerinde yapılan kongrelerde bizzat bulunarak etrafındakileri bilgilendiren Mustafa Kemal, Egede yapılacak kongrelerde ise bulunmama kararı almıştır. Bunun sebebi, milli mücadele hareketini korumaktır. Çünkü o dönemde Ege bölgesi, Yunan birliklerinin işgali altında ve İngilizlerin de etkisi altındaydı. Mustafa Kemal’in bu bölgeye gitmesi durumunda kongreyi öğrenecek düşmanlar, bir suikast planlayıp Mustafa Kemal’i ortadan kaldırabilirlerdi. Mustafa Kemal bu durumun farkında olduğundan dolayı, Milli mücadelenin riske girmemesi açısından bu kongrelere katılmama kararı almıştır.

Mustafa Kemal’in Ege Kongrelerine Katılmama Nedeni Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.