Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Kasım 2020

Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale İle İlgili Sözleri

Atatürk’ün Çanakkale İle İlgili Sözleri, Mustafa Kemal Atatürk Çanakkale Hakkında Sözleri Söyledikleri

Çanakkale zaferi tarihimizin en hüzünlü ve iç acıtan zaferlerinden biridir. O yıllarda yoksulluk içinde olan halk dönemin en güçlü devletleri ile başa çıkmak ve topraklarını canları pahasına savunmak zorunda kalmıştır. Savaş sırasında pek çok kayıp verilmiş ve Türk milleti çok fazla yara almıştır. 250 bin mehmetçiğin can verdiği ve zafere ulaştırdığı bu savaş tarihimizin gurur kaynaklarından biridir.

Çanakkale Savaşı sadece askeri açıdan değil insani açıdan da tüm dünyaya önemli dersler vermiştir. Savaşta yaralanan düşmanlara en iyi şekilde bakılmış ve yaraları sarılmıştır. Yaşlı, genç, kadın, çocuk demeden her kesimden insan cephelere koşmuş, eli silah tutmasa bile cephe gerisinde destek vermeye çalışmıştır. Bu topraklar cepheye mermi taşırken yeni doğmuş bebeklerinden vazgeçmek zorunda kalan anaların fedakarlıklarıyla kazanılmıştır.

Atatürk’ün Çanakkale Sözleri

Benimle beraber burada muharebe eden askerler kesin olarak bilmelidir ki, bize verilen namus görevini eksiksiz yapmak için bir adım geri gitmek yoktur. Uyku, dinlenme aramanın, bu dinlenmeden yalnız bizim değil, bütün milletimizin sonsuza kadar mahrum kalmasına sebep olacağını hepinize hatırlatırım.” 3 Mayıs 1915 Arıburnu

250 bin askerimizi şehit verdiğimiz bu topraklarda şehidin kanı vardır ve bu hiçbir zaman unutulmamalıdır. Gelecek nesillere anlatılarak destanımızın yaşatılması ve bizim için canından vazgeçenler için bu vatanın korunması boynumuzun borcudur.

“Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur.”

Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler gelir, başka komutanlar hâkim olabilir” 25 Nisan 1915 Conkbayırı

Bu memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar! Burada bir dost vatanın toprağındasınız. Huzur ve sessizlik içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Göz yaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız, bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.” 

Atatürk’ün Çanakkale Hakkında Söylediği Sözleri İle İlgili Düşüncelerinizi Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Fatmanur dedi ki:

  Atatürk’ün söylediği her söz güzeldir uzun yada kısa farketmez Atatürk Türk milletinin gururudur. Sakın unutmayın !!😊😊

 2. Anonim dedi ki:

  Evet ya ödevinin kısa gerekiyo 😣😣 ama olsun bunlarda sığdırırız😇😇😇😇😍😍😍😘😘😘😊😊😊🤓🤓😛😛

 3. Anonim dedi ki:

  SÜPER ÇOK GÜZEL

 4. Çiğdem dedi ki:

  Azıcık kısa sozler

 5. Anonim dedi ki:

  Abi ben etutumun müdürü mehmetciklere gidecek daha uzun lazım

 6. Tripkolic Aslı dedi ki:

  Çok güzelmiş 100 aldım teşekkürler

 7. Mustafa dedi ki:

  Başka yerde arayın kısa yazıları bizim Mehmetçiklerimiz destan yazmış bunlar kısa söz arıyo yazık ulan size amk

  1. fidan dedi ki:

   Mehmetçik ilköğretim okulunda eğitim ve araştırma hastanesi için hayır

 8. Anonim dedi ki:

  Çok safsınız atamızın sözlerini bile kısaltmaya çalışıyorsunuz, kısasını arıyorsunuz. Sizlerin çocukları bugünleri hatırlamayacaklar bile. Yazıklar olsun.

 9. Nil dedi ki:

  Siz nasıl bir beyin yoksunusunuz ?! Beğenmemişler ! O tarihlerde sizi kurtaran millete söylenen ,sizin kurtarıcınız olan İnsan on sözleri bunlar. Bir dk durup düşüneceğinize o şartları bir de ukala ukala beğenmedim ?! Yazık !

 10. Rumeysa dedi ki:

  Aynen bende kısa kısa sözler beklemiştim ama böyle uzun uzun cümleler çıktı malesef beğenemedim.

 11. ahavagagah dedi ki:

  Ben kisa kisa sozler aramistim ama bu cikti uzgunum begenmedim

  1. Can dedi ki:

   Ayn :D BENDE BEĞENEMEDİM

   1. sude dedi ki:

    bende beğenmedim doğrusu upuzun

    1. Öğretmenbey dedi ki:

     Kırpıverin ne olacak sanki herkes kendi fikrini katmıyor mu ?

     1. Culum dedi ki:

      Aklimizda tutmak cok zor

   2. At dedi ki:

    Aynn cok kötü ya…kisa lazim

Yorum Yaz