Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale İle İlgili Sözleri

Atatürk’ün Çanakkale İle İlgili Sözleri, Mustafa Kemal Atatürk Çanakkale Hakkında Sözleri Söyledikleri

Çanakkale zaferi tarihimizin en hüzünlü ve iç acıtan zaferlerinden biridir. O yıllarda yoksulluk içinde olan halk dönemin en güçlü devletleri ile başa çıkmak ve topraklarını canları pahasına savunmak zorunda kalmıştır. Savaş sırasında pek çok kayıp verilmiş ve Türk milleti çok fazla yara almıştır. 250 bin mehmetçiğin can verdiği ve zafere ulaştırdığı bu savaş tarihimizin gurur kaynaklarından biridir.

Çanakkale Savaşı sadece askeri açıdan değil insani açıdan da tüm dünyaya önemli dersler vermiştir. Savaşta yaralanan düşmanlara en iyi şekilde bakılmış ve yaraları sarılmıştır. Yaşlı, genç, kadın, çocuk demeden her kesimden insan cephelere koşmuş, eli silah tutmasa bile cephe gerisinde destek vermeye çalışmıştır. Bu topraklar cepheye mermi taşırken yeni doğmuş bebeklerinden vazgeçmek zorunda kalan anaların fedakarlıklarıyla kazanılmıştır.

Atatürk’ün Çanakkale Sözleri

Benimle beraber burada muharebe eden askerler kesin olarak bilmelidir ki, bize verilen namus görevini eksiksiz yapmak için bir adım geri gitmek yoktur. Uyku, dinlenme aramanın, bu dinlenmeden yalnız bizim değil, bütün milletimizin sonsuza kadar mahrum kalmasına sebep olacağını hepinize hatırlatırım.” 3 Mayıs 1915 Arıburnu

250 bin askerimizi şehit verdiğimiz bu topraklarda şehidin kanı vardır ve bu hiçbir zaman unutulmamalıdır. Gelecek nesillere anlatılarak destanımızın yaşatılması ve bizim için canından vazgeçenler için bu vatanın korunması boynumuzun borcudur.

“Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur.”

Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler gelir, başka komutanlar hâkim olabilir” 25 Nisan 1915 Conkbayırı

Bu memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar! Burada bir dost vatanın toprağındasınız. Huzur ve sessizlik içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Göz yaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız, bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.” 

Atatürk’ün Çanakkale Hakkında Söylediği Sözleri İle İlgili Düşüncelerinizi Hemen Paylaşabilirsiniz.

17 yorum

  1. Çok safsınız atamızın sözlerini bile kısaltmaya çalışıyorsunuz, kısasını arıyorsunuz. Sizlerin çocukları bugünleri hatırlamayacaklar bile. Yazıklar olsun.

  2. Siz nasıl bir beyin yoksunusunuz ?! Beğenmemişler ! O tarihlerde sizi kurtaran millete söylenen ,sizin kurtarıcınız olan İnsan on sözleri bunlar. Bir dk durup düşüneceğinize o şartları bir de ukala ukala beğenmedim ?! Yazık !

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.