Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Temmuz 2021

Mustafa Kafalı Hayatı ve Eserleri

70dc48b_o1934 senesinde Konya’da dünyaya gelen Mustafa Kafalı, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih bölümünde Yüksek tahsilini tamamlamıştır. Aralık 1960’ta ise İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinin Umumi Türk Tarihi Kürsüsünde asistan olarak çalışmaya başlamıştır.

Aralık 1965 tarihinde “Ötemiş Hacıya Göre Cuci Ulusunun Tarihi” isimli tezi ile doktora eğitimini tamamladıktan sonra 1971 – 1972 seneleri arasında üniversite kontenjanı ile Londra’ya gitmiştir ve ilmi incelemeler yapmıştır. Türkiye’ye geri döndüğü sırada “Altın-Orda Hanlığında Sayın Han Sülalesi Devri (1227 – 1360)” tezi ile Kasım 1973 yılında doçent oldu.

Kasım 1974 tarihinden itibaren Türk Tarihi Kürsüsü öğrencilerine; Altın-Orda ve Çağatay Hanlıklarıyla İlhanlı Devleti, Timur ve Timurlular tarihi, Tarih metodu gibi dersler verdi ve aynı zamanda “Kaynaklar” ve “Osmanlıca Metinler” konularında seminerler düzenledi.

Türkoloji kongrelerine katılan Mustafa Kafalı, 24 Mayıs 1982 tarihinde “Çağatay Hanlığı (1227 – 1345)” tezi ile ‘Profesör’ unvanını aldı.

Mustafa Kafalı günümüzde hala Anadolu Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesinde öğretim üyeliği yapmaktadır. Aynı zamanda Türk Tarih Kurumu’na üyedir.

Mustafa Kafalı Eserleri:

  • Altın Orda Hanlığının Kuruluş ve Yükseliş Devirleri

Mustafa Kafalı Kimdir Konusundaki Yorum ve Görüşlerinizi Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz