Muson İkliminin Görüldüğü Yerler

slayt16-9-sinif-muson-iklimiÖnceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi gerek dünya üzerinde gerekse Türkiye üzerinde coğrafi konum ve denizlerin konumu gibi bir çok etkenden dolayı yer yer görülen iklim tipleri farklılık göstermektedir. Bir önceki yazımızda tropikal iklimin görüldüğü ülkeler konusunda sizlere bilgiler vermiştik. Bu yazımızda ise muson ikliminin görüldüğü yerler hakkında sizler için derlediğimiz bilgileri sizlere aktaracağız.

Muson İkliminin Özellikleri:

  • Muson rüzgarlarının etkili olduğu muson ikliminde muson rüzgarlarından dolayı yaz ayları yağışlı geçerken kış ayları ise kurak geçmektedir. Muson iklimi bu özelliği ile Savan (tropikal) iklim ile benzerlik göstermektedir.
  • Muson ikliminin hüküm sürdüğü bölgelerde yıllık sıcaklık ortalaması genel olarak 10 derecenin üzerinde olmaktadır. Bu özelliğine göre savan iklimine göre muson ikliminin yıllık sıcaklık farkı daha fazladır.
  • Muson ikliminin görüldüğü yerlerde yıl içinde düşen yağış miktarı 1000 ile 1500 milimetre dolaylarında olmaktadır. Mesela; Hindistan’ın Kuzeydoğusunda bulunan Çerapunçi bölgesine 1200 milimetre yıl içinde ortalama yağış düşmektedir ki bu bölge bu özelliği ile dünya üzerinde en fazla yağış alan bölge özelliği taşımaktadır.
  • Muson ikliminin görüldüğü yerlerde hakim olan bitki örtüsü ise kış aylarında yaprak döken geniş yapraklı muson ormanlarıdır.

Muson İkliminin Görüldüğü Yerler; Güney ve Güneydoğu Asya’da muson rüzgarları hakim olduğundan dolayı bu bölgelerde muson iklimi hüküm sürmektedir. Bununla birlikte Avusturalya’nın kuzey kesiminde ve Doğu Afrika’nın Madagaskar adasında da muson iklimi yer yer görülmektedir. Ek olarak Güney Çin, Güney Hindistan, Japonya ve Mançurya muson iklimi etkisi altındadır.

Muson İkliminin Görüldüğü Ülkeler Hakkındaki Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Bölümünden Hemen Bize Yazın. 

3 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.