Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Müslümanların İcatları Nelerdir - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 09 Ağustos 2022

Müslümanların İcatları Nelerdir

Müslümanların en büyük buluşları nelerdir, Müslümanların icatları

Müslümanların En Büyük 20 İcadı

Mucitlik konusunda tüm dünyanın insanlık tarihine kazandırdıkları olduğu gibi Müslümanların da ortaya çıkardığı birçok icat bulunmaktadır. İşte Müslümanların insanlığa kazandırdığı yirmi icat:

1. KAHVE

Rivayete göre   Güney Etiyopya’da Kaffa denilen bir bölgede Halid adlı bir çoban vardır. Halid bir gün koyunlarının bir bitki yiyerek canlandığını fark eder. Sonra bu bitkiyi evine götürüp kaynatır ve içer.

Kahvenin ilk olarak Sufi alimler tarafından geceleri uyanık kalmak için tüketildiği tahmin edilmektedir. Kahve 1965 yılında Venedik’e ulaşmıştır. İlk kahve dükkanı ise Londra2da bir Türk tarafından açılmıştır.

2.GÖZ

Antik Yunan’daki insanlar gözümüzden çıkan ışınlar sayesinde görebildiğimizi düşünüyorlardı.

Dünyada ilk defa göz içinde kırılan ışık sayesinde  dünyayı gördüğümüzü  10. yüzyılda yaşamış bir Müslüman alim olan İbni Haytam keşfetmiştir. Karanlık odanın icadı ve ışık oyunlarıyla görüntü elde etmek dünyada ilk defa İbni Haytam tarafından bulunmuştur.

3.SANTRANÇ

Satranç oyunu bugünkü haliyle ilk defa İran’da geliştirildi ve buradan dünyaya yayıldı. İspanyollar satrancı 10. yüzyılda  Emeviler’den öğrendi.

4.   UÇMAK

Wright Kardeşlerin uçmayı denemesinden 1000 yıl kadar önce 852 yılında Abbas İbn Firnas adında bir Arap Cordoba’daki Ulucami’nin minaresinden tahtadan kanatlarla uçma denemesinde bulundu.

Bu ilk uçuş denemesi başarısızlıkla sonuçlandı. Ama tahta kanatların paraşüt etkisi göstermesi ile birlikte yara almadan yere indi.  875’te  bu defa ipek ve kartal tüylerinden hazırladığı kanatlarla bir uçurumdan atlayarak on dakika kadar havada kalabildi

5.   SABUN

Haçlı Seferlerinde Hristiyan askerleri gören Müslümanlar onların çok kötü kokması sebebiyle şaşkınlığa uğramışlardı.

Eski Mısır’da da sabun olduğu halde Araplar modern anlamdaki sabunu ilk def bulan kişiler olmuştur. Şampuan da Araplar tarafından bulunmuştur. Şampuan İngiltere’ye 1759 yılında gelmiştir.

6.    SIVILAR

Sıvıları farklı  kaynama noktalarına göre birbirinden ayırmak da ilk kez Müslüman bilim insanı Jabir ibni Hayyam tarafından keşfedildi. Müslüman bilim adamı yaptığı deneylerle de modern kimyanın temellerini atmıştır.

7. MİL SİSTEMİ

Düz hareketi döner harekete dönüştüren  mil sistemi de ilk kez bir İslam bilgini olan El Ciziri tarafından ortaya konmuştur. Bu sistem  içten ateşli motorun ortaya konmasına kadar  tüm dünyadaki mekanik cihazların temelini atmıştır.

8.   ELBİSE

Kullanılan elbiselerin kumaşı ve astarı arasına dolgu malzemesi konulması da yine Müslümanlar tarafından ilk kez denenmiştir.

9. KUBBE VE KEMER

Kubbe ve kemer şeklindeki eserler İslam mimarisinin ürünüdür. Özellikle kubbe şeklindeki yapılarda kullanılan  teknikler Avrupa’ya İslam bilginleri tarafından öğretilmiştir. İngiltere Kralı V Henry’nin sarayı da bir Müslüman mimar tarafından yapılmıştır.

10.CERRAHİ ALETLER

Günümüzde dünyada kullanılan cerrahi cihazların tümünün ilk dizaynları Endülüs Emevilerinden El Zehravi tarafından yapılmıştır. Neşter, kemik testereleri, göz ameliyatı makaslarının da aralarında sayılabileceği 200 cerrahi alet günümüzde de ameliyatlarda kullanılmaktadır.

Hayvan bağırsağından yapılan  iplikle atılan dikişlerin kendi kendine yok olduğunu da da Zehravi bulmuş ve yine hayvan bağırsaklarından ilk kapsülü keşfetmiştir. 13. yüzyılda İbn Nafis de dolaşım sisteminin ne olduğunu bilimin katkısına sunmuştur.

11.RÜZGAR DEĞİRMENİ

Yel değirmeni ilk defa İran’da ortaya konmuş ve Arap ülkelerinde de geliştirilerek kullanılmıştır. Avrupa’da ilk yel değirmeninin kullanılması ise  bundan tam 500 yıl sonraya rastlar.

12. AŞI

İlk aşı da İslam dünyasında ortaya konmuştur. Çiçek aşısının Avrupa’da keşfinden 50 yıl önce Osmanlı’daki çocuklar Çiçek hastalığına karşı aşı ile korunuyordu.

13.   DOLMAKALEM

953 yılında  ellerini mürekkeple kirletmekten bıkan Mısır Sultanı’nın isteği üzerine  il dolmakalem icat edilmiştir.

14.ALOGRATMA

Alogratma ve Trigonometri de İslam dünyasında bulunarak buradan Avrupa’ya yayılmıştır.

15.ÜÇ ÇEŞİT YEMEK

Ali İbni Nafi, Irak’tan İspanya’nın Cordoba şehrine gittiğinde Avrupa burada ilk kez üç çeşit yemek kültürü ile karşılaşarak bunu benimsedi. Bu yemekler çorba, balık ya da et, çerez veya meyveden oluşuyordu. Avrupa cam bardaklarla da bu dönemde tanıştı.

16.  HALI

Halı ve halı dokumasındaki tekniklerden Avrupalılar tarafından Müslümanlardan öğrenildi.

17. ÇEK

Modern banka çekinin ilk şekli de de Araplarda tarafından ortaya konan ve “sak” adı verilen bir kağıttı.

Araplarda eskiden kervan hırsızlığı yaygınlaşınca uzak yerlerdeki mallarını insanlar küçük yazılı kağıtlarla satma yolunu seçti. Dokuzuncu yüzyılda Müslüman bir tüccar Çin’de elindeki “sak”ları bozdurarak paraya çevirebiliyordu.

18.DÜNYA VE GÜNEŞ

Dünyanın güneş etrafında döndüğü Galileo’dan tam beş yüz yıl önce dokuzuncu yüzyılda pek çok Müslüman bilim adamı tarafından biliniyordu.

19.  BARUT

İlk kez askeri amaçla Araplar tarafından kullanılan barut, özellikle Haçlı Seferlerinde Hristiyan askerlere karşı üstünlük sağlamıştı.

20.BAHÇE KÜLTÜRÜ

Ortaçağ Avrupa’sında evlerin bahçesinde bitkiler yetiştirilse de burada bir bahçe kültürü yoktu. Bahçe kültürü de Avrupalılara Müslümanlar tarafından götürüldü.

Müslümanların En Büyük İcatları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. sema dedi ki:

    butun bilgiler cok guzel bence dunyaya daha cok sey ogretmis uretmistir muslumanlar ,

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781