Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Aralık 2020

Müslümanlar Arasındaki Bölünmeler İslamiyet’in Yayılışını Nasıl Etkilemiş Olabilir

Müslümanlar arasındaki bölünmeler İslamiyet’in yayılışını nasıl etkilemiş olabilir kısaca bilgi verelim.

Müslümanların kendi içlerinde yaşadıkları çekişmelerin, anlaşmazlıkların ve siyasi uyuşmazlıkların hakim olduğu dönemlerde fetih hareketlerinde duraksama kaydedilmiştir. İslamiyet’in yayılması hız kesmiş. Çünkü Müslümanların iç savaşları onları oyalamıştır.  Siyasi birlik ne zaman sağlandı, fetihler anında kaldığı yerden devam etti. Tekrar, İslam’ın yayıldığı topraklar genişledi.

Peygamberimiz zamanından bu yana, 1. Halife Hz. Ebu Bekir, 2. Halife Hz. Ömer, 3. Halife Hz. Osman dönemlerinde Müslümanlar oldukça parlak dönemler geçirmiştir. Topraklar genişlemiş, İslamiyet yayılmış ve sürekli galibiyetler kazanılmıştır. Hz. Osman’ın şehit edilmesi sonucunda tekrar sorunlar yüzünü göstermiştir. Hz. Ali’ye karşı isyan başlamıştır.

Hz. Ali döneminin çoğu ise siyasi iç anlaşmazlıkları çözmekle geçmiştir. 656 yılında gerçekleşen Cemel savaşında, Hz Ali ile düşmanları mücadele etmiştir. Muaviye, Suriye’de güçlü bir ordu hazırlayarak  Hz. Ali’nin halifeliğini karşı çıkmıştır. Bu nedenle başlayan Sıffın savaşı sonucunda Müslümanlar arasında iyice kırılma başlamıştır.

İslamiyetin yayılışı Haritası

İslamiyetin Yayılışı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. simge dedi ki:

  çok teşekkürler bu bilgiler harika

 2. batuhan dedi ki:

  elinize sağlık çok güzel olmuş.

 3. melisa dedi ki:

  daha kısa lütfen

  1. sinem dedi ki:

   ne kısası be yetmiyomu işte bunu bulduğuna şükret

 4. Hayriye dedi ki:

  Elinize sağlık. Görsel bir harita ile desteklenmesi de ayrı bir güzel olmuş.

Yorum Yaz