Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Ocak 2021

Monarşi Nedir Özellikleri Nelerdir

Monarşi Nedir Özellikleri Nelerdir hakkında bilgi kısaca.

Yönetimin ve tüm gücün tek bir insanın elinde olduğu yönetim biçimlerinde olan Monarşi, Türk tarihinde de Osmanlı zamanında saltanat rejimiyle birlikte görülmüştür. Sultanların emirleri sorgusuz sualsiz yerine getirilmiştir. Zaman zaman padişahlara vezirler danışmanlık yapmaktadır fakat son karar daima padişaha aittir.

Bir kişi veya tüm bir aile (hanedan) yönetimde söz sahibidir. Aile başta ise aile üyelerine yönetim paylaştırılabilir. Padişahlık makamı da o ailenin soyundan devam eder. İstisnalar da mevcuttur. Bu istisnalar isyan çıkıp yönetim değiştirildiğinde meydana gelir. Aile içerisindeki en yaşlı erkek tahta çıkıp yönetme yetkisine sahiptir. O öldükten sonra yerine ailenin diğer en yaşlı üyesi geçer. Fakat bu kural her zaman geçerli değildir. En yaşlının değil halk üzerinde en çok etkisi olanın da padişah olması mümkündür. Osmanlı daha çok bu şekilde işlemiştir. Monarşilerde yönetici kişiye Monark denir ve onun sözü kanunlardan üstündür. Günümüzde monarşinin hemen hemen hiçbir siyasi etkisi ve uygulama alanı kalmamıştır.

indir

Monarşi Nedir Özellikleri Vikipedi Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Sıla dedi ki:

    Teşekkürler. Güzel bir çalışma olmuş. Yapanların eline emeğine sağlık.

  2. Fadime dedi ki:

    Keşke madde madde olsaydı. O zaman daha iyi olurdu. Biraz zor oldu benim için ama yine de teşekkürler . Emeğinize sağlık.

  3. Sema dedi ki:

    Bence güzel istediğim bilgiler var, bana monarşinin özellikleri lazımdı yaptım.

Yorum Yaz