Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ekim 2021

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Tanıtımı:

Biyoloji yaşayan organizmanın yapılarını, işlevlerini ve aralarındaki ilişkileri inceleyen bilim dalıdır. Moleküllere indirgendiği zaman moleküler biyoloji ortaya çıkmaktadır. Matematik, fizik, kimya, biyoloji, labaratuvar, biyolojinin prensipleri, labaratuvar teknikleri ve bilimsel metotlar gibi konularda eğitim verirler.

Programın Amacı: Moleküler biyoloji ve genetik programının amacı, genetik ve biyoteknoloji alanında eğitim ve araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Moleküler biyoloji ve genetik programında biyoloji, kimya, matematik, ve bilgisayardan başka elektrik ve manyetizma, mikrobiyoloji, fizyoloji, gen molekülerbiyolojisi gen mühendisliği uygulamaları gibi dersler okutulmakta, staj ve bitirme projesi yaptırılmaktadır.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Moleküler biyoloji ve genetik programını bitirenlere “Biyolog” ünvanı verilmektedir. Moleküler biyologlar hastanelerde, sağlık koruma enstitülerinde, ıslah merkezlerinde, ilaç endüstrisinde görev alırlar ve laboratuvarlarda özellikle hücrelerin incelenmesi, genetik yapısının özümlenmesi ve iyileştirilmesi konusunda çalışmalar yaparlar.

Çalışma Alanları: Moleküler biyologlar üniversitelerin, fen, tıp, ziraat, eczacılık ve veterinerlik fakültelerinde akademisyen olabilirler, TÜBİTAK gibi resmi kurumlarda ve ilaç endüstrisinde araştırmacı, çeşitli sağlık kuruluşlarının laboratuvarlarında yönetici olarak görev alabilirler. Bu bölümün esas amacı, uluslararası düzeyde bilim adamı yetiştirmek olup öğrencilerini bu amacı gerçekleştirecek bireyler olarak yetiştirmeye çalışmaktadır.

Moleküler Biyoloji ve Genetik Nedir, Moleküler Biyoloji ve Genetik Ne İş Yapar, Moleküler Biyoloji ve Genetik Maaşları, Moleküler Biyoloji ve Genetik İş İmkanları, Moleküler Biyoloji ve Genetik İş Çalışma Alanları, Moleküler Biyoloji ve Genetik Mesleği Hakkında Bilgiler, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümünün Geleceği, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Tercih Edilir mi, Moleküler Biyoloji ve Genetik Tanıtımı, Moleküler Biyoloji ve Genetik Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Moleküler Biyoloji ve Genetik Mezunları Ne İş Yaparlar , Moleküler Biyoloji ve Genetik Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Moleküler Biyoloji ve Genetik İş Bulma Durumu

> Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. gamzenur dedi ki:

  merhaba gerçekten kafam çok karıştı öncelikle ben biyoloji ve moleküler biyoloji ve genetik arasında kaldım nolur yardımcı olun bugün tercih yapcam ama genelde herkes biyolojiden de moleküler biyoloji ye geçiş olabileceğini hatta önünün daha açık olduğunu söylediler sizce hangisi

 2. ...su dedi ki:

  ben şuan da hangi mesleği seçsem diye düşünüyorum ve içlerinde buda var

 3. Kübra dedi ki:

  Ben 11. Sınıf öğrencisiyim ve bu bölümü okumayı çok istiyorum. Eğer olursa üniversitem bile hazır aklımda . Yıldız teknik üniversitesine gitmek istiyorum. Ama iş imkanı olarak kafam karışıyor. Akademisyen olarak kalamaz mıyım?

  1. Anonim dedi ki:

   Akademisyen olarak kalabilirsin ama akademisyenlik için senden ortalama istiyorlar yüksek lisan ve doktora için ayrı ayrı ortalamaları var her üniversiteye göre de ortalamalar değişiyor. Bölüm türkiyede yeni olduğu için akademisyenlere ihtiyaç var. Biyolojiyi gerçekten çok seviyorsan düşünebilirsin tabiki.

 4. mahmut dedi ki:

  bölümü okuyanlar cevap versin lütfen…molekül biyoloji ve genetik bölümünü okuduktan sonra biyolog olabiliyoruz mu ??

  1. Anonim dedi ki:

   Moleküler biyolog oluyorsun

  2. meryem dedi ki:

   evet biyolog ünvanını alıyorsun

 5. Cemalettin önder dedi ki:

  Lütfen bana yardım edin benim biyolojim kimyam fiziğim iyi ama ingilizceyle hiç alakam yok lys 5e yani dil sinavina girmem gerekiyomu gerekmiyomu ygsnin kalkma ihtimali var ama yinede cevap verirseninz çok sevinirim

  1. batuhan kırıcı dedi ki:

   lys ye girmene gerek yok hazırlık var yada ingilizce biliyorsan muhafiyet sınavıyla hazırlık okumadan direk bölüme geçebilirsin,

 6. Alperen dedi ki:

  Arkadaşlar ben bu bölümü okudum öyle çokta iyi bir ünide de okumadım ama iş sahibiyim iyi de bir maaşım var size şunu söyliyim itüden de ODTÜ sende mezun arkadaşım var kimse sizin ayağınıza gelmiyo siz her zaman gidiyonuz kimseyi kandırmayın önemli olan artılarınız üniversitede kulüplere katılın kurslara vb üniversitenin haricinde bilgi edinin mesleğinizde faydalı olacak kurslara gidin size iş başvurusunda yazabilecek bir şeyler kazandırın mesela …. Üniversitesinin….. Kulübünün başkanı veya üyesi olarak sizi okulumuza seminer vermeye davet ediyorum yazdığınız zaman insanlar gelir onlarla tanışırsanız ilerisi için bir artınız olur ben bunu yaptım ve eczacıbaşındayım okulumuza seminer düzenlediler görevli bendim tanıştım görüştüm ve ileriki yıllarda bunu özgeçmişime yazdım işte şu kulübün yardımcılığını yaptım şu organizasyonlarda bulundum şu kursları gördüm ayrıca şu şu şu yeteneklerim var bunlarla iş sahibi oluyorsun burda yazanların çoğu atmış tutmuş çoğu hiç bir şey yaşamadan kafasında düşündüğünü yazmış şunuda söyliyim lisede hocam dedi ilk 3 üni hariç iş bulamazsın tercih etme diye mühendislik yaz diye mühendisten bol bir şey yok etrafta onlar nasıl alınıyo nasıl işsiz kalıyor şirketler artılara bakar hangi okulda okuduğuna değil hangi okulda okuduğun görüşmede öncelik tanınır sana sıralamada ilk senle görüşür ama sonuç olarak herkesle görüşür sonuncuylada birinci ilede

  1. Esra dedi ki:

   Hangi üniversitede okumuştun ve ne zaman mezun oldun mezun olduktan ne kadar sonra işe girdin

  2. Papatya dedi ki:

   Yazınızı okudum ve bana ciddi moral verdi ben de Bursa moleküler biyoloji ve genetik kazandım. Aşır laboratuvar ortamına ilgim var biyoloji kimya çok heyecanlıyım fakat iş konusunda tereddütlerim var. Nerede çalışıyosun ve hangi kulüp vasita oldu size bölümü okurken herhangi bir bilim dergisi kitabı takip ettiniz mi acaba?

   1. Anonim dedi ki:

    Bende erzurumda kazandim

  3. Fatma dedi ki:

   Size göre moleküler biyoloji ve genetic bolumunde mı yoksa da biyomuhendislik biyomedikal bolumunde mı is imkani fazla

  4. Anonim dedi ki:

   Size ulasabilir miyim

 7. Yakup dedi ki:

  Şuan okuduğum yorumlara bakılarak herkes kendi fikrini söylemeye çalıştığını anladım.. Bir de ben kendi fikrimi söyleyeyim…. Ben liseyi zamanında SBS den 450 gibi bir puanla kazandım fakat okumaya firsatim olmadı . Yaklaşık 7 yıldır çeşitli işlerde çalışıyorum . hiç ders çalışma vb bi imkanım olmadi. Açık öğretim lisesi sisteminin otomatik seçtiği derslere girerek açık öğretimi bitirdim ve geçen sene Bingöl üniversitesi nde bu bölümü kazandım . fakat anladığım kadarı ile boşuna kazanmışım . ki zaten bir senedir bu bölümü kayıtlı olduğum halde okula gidemedim. Gerçekten eğer dediginiz bir şekilde ise girmeyeceğim .. Zaten saçma sapan bir şekilde ve hayal kırıklığı ile dolu bir 24 senenin ardından bir 4 sene daha harciyamam .. Ki zaten bir 4 sene daha yaşamak isteyeceğimi düşünmüyorum.. Yani belki bu başarıdır diye düşündüğüm bir şeyin, hiç bir şeymiş gibi göstererek ayrı bir darbeyi de siz vurdunuz istemeyerek .. Madem hiçbir değeri ve iş olanağı yok ise neden bu üniversitelerde bu bölümleri açarak binlerce insanın yıllarını heba ediyorlar ..oda ayrı bir saçmalık .. Lütfen bana biraz ümit verinki yaşamak isteyeyim .. Lütfen …

  1. Abc defg dedi ki:

   Yaşamaktan vazgeçmek herşartta olağan üstü bir duygu halini tarif eder ki bu hal sağlıklı bir hal değildir. Sağlıklı bşr hal olmamasının ötesinde zararlı bir bulaşıcıdır da. Kişinin etrafına / ona değer verenlere de zarar verir. Yaşayan bir varlığın sahip olduğu yaşam ona kendisi tarafından verilmiş değildir, olağan üstü bir tecrubeyi yaşaması için verimiştir ve bu hediyenin geri verilmesin zamanına karar vermek yaşayan varlığın vermemesi gerekli bir karardır. Ona düşen mücadeleye devam etmek, kirlenmemek, olabildiğince onurlu bir insan olarak kalabilmeye gayret etmek, MUTLAKA yaşanacak olan mutluluğa inanmak ve sabretmektir. Aksi hastalıklı bir düşüncedir ki bu aklı başında bir insana hiç ama hiç yakışmaz.

   1. Yakup dedi ki:

    Gerçekten beni gittiğim psikoloklardan daha iyi motive ettiğini söyleyebilirim . ben hayatımı okuyarak kazanmak istedim ama eğitim şartları gerçekten bunu karşılamıyor. İster istemez kendini gereksiz hissediyorsun. Birde ben çocukluk yıllarımda hep başarılı biri olduğum için ( burda niyetim kendimi övmek değil ) çok büyük hedeflerim vardı . bu hedefler benden alınınca çok şey kayıp ettim . kendi kendime liseyi bitirmeye çalışsam da sınavdan istenen cevapları bilecek bir seviyeye asla ulaşamadım. Ve öğrendim ki ben bu halimle bile 200 bin ile 300 bin sıralamayı aldım .. Mesele burda aldığım sıralama değil geriye kalan 1 milyon kusur insanın okuduğu halde geride kalması .. Ben şimdi neye guveneyim 4 yıl okuduktan sonra ne olucam .. Hanı derler ya iş görümelerin kendinizi 4 yıl sonra nerde görüyorsunuz. İşte bende bu sorunun cevabı : hiçbir yerde. Ama yinede değini yapacağım. Ve şansımı deneyecegim belki olurda bir yerlerde olurum ..

    1. Sena dedi ki:

     Eğer elinize gelmiş olan bu imkanı iyi değerlendirebilir Deniz bilim insanı olabilme gibi iyi yanları var ve zaten bu bölümü seçmek isteyenler bütün zorluklarını bilerek ve aynı zamanda bu zorlukla beraber güzel yanlarınin da olduğunu bilerek seçiyorlar ben araştırmayı çok seven birisiyim mesela hastalıkların kaynağını bulup çözüm üretmek ve hastalara umut olmak kadar güzel bir şey yok ayrıca bu bölümü okuyanlar tuş sınavına girme hakları var tuş sınavına girip doktor olabilirsin mesela doktora yapmak için yurtdışına gidebilirsin ve o zaman iyi bir mesleğe sahip olacağına eminim bunun gibi güzel yanları var değerlendirmelisiniz

  2. Ozan dedi ki:

   Merhaba yakup Bey bende bingöl üniversitesi moleküler biyoloji ve genetik bölümünü tercih etmek istiyorum. Okulun imkanları,eğitimi,labaratuvarı nasıl bilgi verirmisiniz ? Teşekkür ederim

  3. Anonim dedi ki:

   kardeşim herşey sende başlar unutma.Kapasitenin farkında olmalısın.PES etme

  4. Anonim dedi ki:

   Eğer elinize gelmiş olan bu imkanı iyi değerlendirebilir Deniz bilim insanı olabilme gibi iyi yanları var ve zaten bu bölümü seçmek isteyenler bütün zorluklarını bilerek ve aynı zamanda bu zorlukla beraber güzel yanlarınin da olduğunu bilerek seçiyorlar ben araştırmayı çok seven birisiyim mesela hastalıkların kaynağını bulup çözüm üretmek ve hastalara umut olmak kadar güzel bir şey yok ayrıca bu bölümü okuyanlar tuş sınavına girme hakları var tuş sınavına girip doktor olabilirsin mesela doktora yapmak için yurtdışına gidebilirsin ve o zaman iyi bir mesleğe sahip olacağına eminim bunun gibi güzel yanları var değerlendirmelisiniz

  5. eee dedi ki:

   Bende bingolde tibbi labaratuvar okuyorum. Dgs ilesizin bölümü okumak istiyorum. Tavsiye eder misiniz

 8. Reyhan dedi ki:

  İstanbul Medeniyet Üniversitesinde okusam iş imkanı olur mu?

 9. gizem dedi ki:

  bu bölümü okumada üniversitenin ne kadar önemi var örneğin ben bu bölümü muğla gibi bi yerde okusam cok şey değişir mi?

  1. Mustafa dedi ki:

   Değişir üniversitenin kendi altyapısı ve gelişmişliği labaratuvar olanakları bu bölümde çok önemli o yüzden bu bölümü iyi üniversitelerde okumak en iyi seçenek olur bende bu bölümde okuyorum

   1. Anonim dedi ki:

    Meraba ben bu bölümü yazmayı düşünüyorum da. Çalışma alanları konusunda çok bilgim yok yardımcı olabilir misiniz ?

 10. Emine dedi ki:

  Bende bu bölümü okumayı çok istiyorum.Allah hepimize istediğimiz bölümleri hayırlısıyla bizlere nasip eder inşallah.

  1. dogan dedi ki:

   İs imkanlari hakkinda bilgin var mi

 11. Emine dedi ki:

  Bende bu bölümü çok seviyorum ve gerçekten bu bölümü okumayı çok istiyorum.Allah istediğimiz bölümleri hayırlısıyla nasip eder inşallah.

 12. Damla dedi ki:

  Merhaba ben radyoloji teknikeri olmak istiyorum ancak Anadolu lisesinde hangi bölümden okunuyor bilmiyorum bana yardımcı olur musunuz ???

 13. Merve dedi ki:

  Öncelikle Merhaba. Ben daha lisedeyim ama bir meslek seçmem lazım . Biyoloji ve kimya derslerim iyi olduğu için bu mesleği araştırdım ama iş olanağı ve ülkemiz açısından bu meslek pek parlak değil galiba .lütfen bilgisi olanlar yazabilir mi.

  1. Alper dedi ki:

   Olanak diye birsey dusunme olanak herzaman vardir bende okumak istiyorum bu bolumu kendini gelistirebilirsen iş coktur) ve ingilizce şart ona gore

 14. damla dedi ki:

  Sizce genetik ve biyomühendislik mi yoksa moleküler biyoloji ve genetik mi

  1. Oza dedi ki:

   Moleküler Biyoloji ve Genetik biraz daha mantıklı

 15. Ezgi dedi ki:

  O.D.T.Ü.’yü hedef olarak belirledim,kazandım diyelim.Didik didik meslek arama gibi bir uğraşa girer miyim? Ayrıca lisede biyoloji,ingilizce dışında hangi derslerin iyi olması gerekir?

  1. SuAdınız ... dedi ki:

   İngilizce’nin iyi olmasına gerek yok sonuçta üniversite sınavında çıkmıyor. İlk sene hazırlıkta 1 yıl ingilizce eğitimi alıyorsun zaten. Biyoloji ve kimyaya ilgin olmalı. İlk yıllarda calculus adıyla mat ve fizik alıyorsun. Asıl meseleye gelirsek evet Ezgicim ODTÜ de olsa didik didik iş araman gerekiyor. Bu bölüm Türkiye’de iş alanında büyük bir paya sahip değil; ama akademik istersen 3 üzeri bir ortalamayla ODTÜ’den sonra Türkiye’de istediğin okulda eğitimine devam edebilirsin.

 16. SU dedi ki:

  Arkadaşlar ben aklınıza gelecek ilk 3 üniversitenin birinden mezunum. İş kaygısı olan küçük kardeşlerim; eğer iyi bir üniversiteyi alabiliyorsanız ve (burası çok önemli) araştırma azminiz, akademisyen olma hevesiniz varsa seçin bu bölümü. Bunun dışında kalan arkadaşlara kesinlikle tavsiye etmem. Açın kpss’de açılan kontenjanları. Direk biyolog olarak geçiyorsunuz ve ancak 3-5 ilden 2şer 3er alım yapılıyor. Özel sektör derseniz açın kariyer net tarzı siteleri, moleküler biyolog yazın. Ancak bölümünüzde alakasız tıbbi mümessillik tarzı meslekleri görürsünüz. Dediğim gibi araştırmacı olma gayeniz varsa ilk 5 üniversite tutuyorsa yapın tercihinizi. 50binden sonraki arkadaşlara kesinlikle mühendislik tavsiye ederim. Mesela ilaç firmaları hep kimya ve kimya mühendisliği arayışında. Özetle boşta kalmamak için burayı seçmeyin. 4-5 yılınız çöp olmasın.

  1. Ali dedi ki:

   Ben 58 bindeyim tavsiye eder misiniz.Yalniz sağlık bölümünü gerçekten seviyorum

 17. nur dedi ki:

  Arkadaslar ben bu yil mezun oldum bu bolumede giden arkadaslarimin tavsiyesi uzerine bu bolume gitmek istiyorum sizce is garantisi olan bir meslek mi? Ayrica okudugun unv. Fark eder mi?

 18. Muzaffer dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar ben üniversitede bu bölümü okumayı istiyorum ama çok kararsızım sizce yıldız Teknik mi yoksa üsküdar üniversitesi mi daha iyi olur benim için yani hedefimi net belirlemek istiyorum da ?

  1. Tuğba dedi ki:

   Yıldız teknik ama ben bölümü İTÜ de okumak istiyorum daha iyi bence.

 19. Emrullah dedi ki:

  Bence güzel ve vizyonu olan bir meslek.Tabi işsiz kalır mıyım gibi soru işaretlari mevcut ama eğer başarılıysan işsiz kalmazsın.

 20. Memet dedi ki:

  Merhaba bu bölüme ingilizce okumak mi daha iyi yoksa Türkçe okumak mi daha iyi

  1. Tayyib Çalan dedi ki:

   İngilizce tabii ki

 21. melisa dedi ki:

  muğla sıtkı koçman üniversitesinde bu bölümü seçmeyi düşünüyorum sizce nasıl bir üniversite

  1. Aleyna dedi ki:

   Bende orayi düşünüyorum ama kafamda bazı sorular var

   1. Okan dedi ki:

    Kafanda soru kalmasin kardesim. Gonul rahatligiyla bu bolumu secebilirsin.Bolum guzel ve prestijli bir bölüm. Seç derim.

 22. fatosss dedi ki:

  Merhaba bn molekuler biyo ve genetik bolumunu kars erzurum ve sivasta kazaniyorum. Genetik ve biyomuhendisligde gumushanede gitmeliyim sizce. ? Lutfen yaardm

 23. Ali dedi ki:

  Meraba ben Mf3 ten 345 aldım sıralamam 89 bin uludağ üniversitesi moleküler biyoloji ve genetik bölümünü yazmalımıyım bölümü okumak istiyorum ama ilerde işsiz kalmaktan korkuyorum yardımcı olabilirmisiniz

  1. Meyra dedi ki:

   Bölüm biraz sorunlu .

   1. Musa dedi ki:

    sorunlu değil. molekuler biyoloji ve genetik harika bi bolum ve issizlik orani nerdeyse yok denecek kadar az

   2. Ayşe dedi ki:

    Sen öle san mezunlari direk işe basliyor. Saglik alaninda issiz kalmazsin. Is olanaklari gayet geniş. Molekuler Biyoloji ve Genetik bolumu okuyup cokda guzel yerlerde iyi maasla baslayan arkadaslarim var. Sen ne diyosun ordan burdan duyduklarinla insanlarin aklini karistirma.!!!

    1. SU dedi ki:

     Ayşe Hanım çok merak ediyorum nerde başlamış arkadaşlarınız işe. Aklınıza gelecek ilk 3 üniversitenin birinden mezun olan bendeniz henüz o şerefe nail olamadım.

     1. Ayşe dedi ki:

      Yavrum arkadasim bogazicinden mezun.tubitak ta isine basladi. Siz o serefe nail olamadiysaniz sizin sansiniz. Yani Bogazici akliniza gelicek ilk 3 uni. Degil ilk universite. Bence bi kendinizi sorgulayin derim Su hanim?

    2. SU dedi ki:

     Üslubunuza bakıyorum,yazım şeklinize bakıyorum ve az çok belli ediyorsunuz kendinizi. Arkadaşlarınızın başarılarıyla burda gencecik insanları yanıltmak yerine kendinizi geliştirmenizi tavsiye ederim size. Tübitak her sene yapsa yapsa 5-10 kişilik alım yapıyor. Burda yazan arkadaşların hepsi Boğaziçi Üniversitesi’ni tutturamıyor ne yazık ki. Sırf sizin Boğaziçili arkadaşınız Tübitak’ta işe girebildi diye her yıl bu bölümü seçip mezun olacak 2000-3000 kişiyi yanlış yönlendirmeyin lütfen. Ayrıca üniversite ismi vermedim bile, çok ucuzsunuz. :)

   3. Sevda dedi ki:

    Bolum sorunlu falan degil. Bu bolum yani molekuler biyoloji ve genetik HARIKA bir bolum.

    1. furkan dedi ki:

     Aynen ole kardesim

 24. kaan dedi ki:

  arkadaşlar ben bu sene bu bölümü tercih edicem bu bölümden adli tıp da calişabiliyormuyuz

  1. zeynep dedi ki:

   adli tıp değil de adli genetik alanında çalışabilirsin

 25. nisan dedi ki:

  merhaba arkadaşlar ben akdeniz üniversitesinde turizm okuyorum ama moleküler biyoloji bölümünü daha çok istiyorum yatay geçiş yapmayı düşünüyorum sayısalcıydım lisede fakat puanı kafkas ve bingöl uşak gibi yerleri tutuyor .yabancı dilimde var sizce ne yapmalıyım çalışıp daha iyi bir üni kazanmak…kafamçokkarışık , yardımcı olursanız sevinirim sevinirim

 26. beyza dedi ki:

  moleküler biyoloji ve genetik bölümünden mezun olduktan sonra biyolog ünvanı veriliyor. peki genetik mühendisi olmak için ne yapmalı?

  1. seda dedi ki:

   Genetik ve biyomühendislik bölümünü seçmelisin o zamn

 27. Kevser dedi ki:

  maaşları ne kadar? lisede sayısal mı seçmemiz gerekiyor eşit ağırlık mı?

  1. beyza dedi ki:

   lisede sayısal bölümünü seçmelisin. MF3 puan türünden tercih yapmalısın.

 28. özge dedi ki:

  Kriminilog olmak için molükeler byoloji okumam mı lazım yoksa ayrı bir bölümü var mı?

 29. Berke dedi ki:

  Genetik ve moleküler biyoloji okumak için tıp fakültesinimi bitirmeliyim

  1. Elif dedi ki:

   Hyir tabikide itü odtü vs ama illaki tip degil

  2. burçin dedi ki:

   hayır tabi ki de bölüm olarak üniversitede seçmen yeterli.

 30. Merve dedi ki:

  Mrb bn aksaray üniversitesi 1.sınıf biyoteknoloji ve moleküler biyoloji ogrencisiyim yil sonunda itü moleküler biyoloj ye geçiş yapmam mümkünmüdür??

 31. Şahin K dedi ki:

  Bartın üniversitesini kazandım sizce bu bölümü okumalımıyım. Boşta kalmaktan korkuyorum.

 32. walter dedi ki:

  eğer yazdığınız üniversite kilis gibi dandik üniversiteler ise bi halt olamazsınız ama bu meslekte ciddi ilerleme kayd etmek istiyor ve acıkta kalmadan yüksek paralar kazanmak istiyorsanız başta İTÜ ,ODTÜ,BOĞAZİÇİ ve İYTE den başka yerler yazmayın ileride açıkta kalısınız ben İTÜ de okuyorum size söyleyeceğim bizim üniversiteden mezun olup ta iş arayan görmedim çünkü şirketler sizin ayağınıza geliyor ama gidip kilis yazarsan ileride hastanelerde dışkı karıştırırsın

  1. Mehtap dedi ki:

   İyteden mezun olup sadece bursla calismalarina devam eden cok tanidigim var. Kimse duxgun maas alamiyor. Sizce acibadem universitesi nasil olur?

  2. Busra dedi ki:

   Peki istanbul medeniyet unversitesini dusunuyorum devlet universiyesi orda okusam bosta kalirmiyim acaba :/

  3. gizem dedi ki:

   İnsan her nerede okumuş, okuduktan sonra nerede ne yapıyor olursa olsun, dışkı karıştırır tabiriniz çok yanlış kesinlikle. İyi bi üniversitede okumuş iyi yerlere gelmiş olabilirsiniz ancak kimse için bu gibi tabirler kullanmaya hakkınız yoktur. İş bulması zor olasılık ya da çalışma ortamı güzel olmaz gibi anlatabilirdiniz bunu. Doğrusu sizi kınıyorum.

  4. Danger dedi ki:

   Hocam selam benımde İTÜ tutuyor ama İtü bir teknik üniversite olup moleküler biyoloji ve genetik mtekni bir bölüm olmadığına göre iş imkanı biraz daha azalmazmı?
   Bir de benim İTÜ İnşaat(Türkçe) ve Yıldız teknik inşaat [İngilizce) tutuyor sizce bu 3 bölümden hangisini tercih etmeliyim ?

 33. Büşra dedi ki:

  Hocam ver dedi diye bu bôlumu verdim yorumlara Abi nca verdim icin çok uzuluyorum ya bosta kalirsam para onemli deil 2000 alsam bile yeter kilis 7 aralik universte kazandim ama os buounmaz bos meslek diye yorumlar okuyunca okuma hevesim kaçiyor bana yardim edin lutfen

  1. tugce dedi ki:

   merhaba busracim bende bir molekuler biyoloji ve genetik ogrencisi olarak sana yaptigin tercih guzel ve bu bolum okuyan ve kendini gelistiren insanlar kesinlikle acikta kalmaz .ikinci olarak kazandigin universitede ilk sene baslayip ortalamani yuksek tutugun mudetce daha iyi universitelere gecis yapma hakin var o yuzden fazla endiselenmene korkmana gerek yok unutma ki her insan kendi sansini kendi
   yaratir . :)

   1. Meliss dedi ki:

    Tuğçe bana mail adresini verebilir misin? Genetik hakkında biriyle konuşmam gerekiyor bölümümü değiştirip genetiğe girmek istiyorum ama kimse bu konu hakkında bilgi sahibi değil.

   2. Tuba dedi ki:

    Herkes bölümü kötuluyor dersleri bir Anadolu Meslek liseli için zor mu ?
    Bitirdikten sonra niçin Biyolog olunuyor da mühendis olunmuyor ?
    Biri çıkmış odtü itü vs. okumazsan hastanede dışkı temizlersin diyor doğru mu
    ben bilim insanı olmayı hayal ederken karşıma neler çıkıyor
    tübitak ile çalışmalarda bulunmak zor mu ?
    yurt dışında devam etmek çok mu Ütopya kalıyor ülke şartlarında ?
    Ve bu bölüme özel burs var diyorlar doğru mu ?
    Hepsini cevaplarsan çok sevinirim

   3. Kadir dedi ki:

    Merhaba ben bu sene sınava girdim sıralamam 29 bin . Genetik bölümünü tervih etmeyi düşünüyorum. Ama aklımda bazı sorular var yardıcı olabilirmisiniz

 34. betül dedi ki:

  biyoteknoloji ve moleküler biyoloji bölümü ile moleküler biyoloji ve genetik bölümü arasındaki fark ne ?

 35. mahsun dedi ki:

  merhaba arkadaşlar bende bu bölümü tercih etmeyi düşünüyorum tabi ki yurtdışı imkanlarınıda gözetiyorum ama herkes ülkemizden kaçarsa ülke bu alanda gelişemez ve haliyle iş olanakları azalır demek istediğim herkes aynı şeyi söylerse yani yurtdışında bilim adamı olmak ve hizmet etmek kafasıyla olursa bi şeyler eksik gider bende bilim adamı olmak istiyorum ama kendi ülkeme hizmet etmek tabiki yani bu konuda birilerinin artık öncülük etmesi gerekiyor diye düşünüyorum düşüncelerinizi ve sorularınızı almak istiyorum çünkü benimde size sorularım olucak yardımcı olucak varsa buyrun mail adresim :mahsun_ozdemir@outlook.com

 36. beritan dedi ki:

  Bana kilis7aralık üniversitesi geliyor sizce tercih etmeli miyim??

  1. kubra dedi ki:

   selamunaleykum kac puan aldın ?

  2. Büşra dedi ki:

   Bende bu bölume gittim kilis sana geldimi

 37. busracgr dedi ki:

  iyi günler. ben moleküler biyoloji ve genetik bölümü hakkında araştırma yapmak istiyordum ve bir çok yorum gördüm.Fakat hala aklımda net bişeyler oluşmadı herkes farklı şekilde bahsetmiş bu bölüm hakkında.tercihlerim arasında bu bölümü yazmak istiyorum ama daha tam kafamda oturmadı.Bu konuda biLgili birinden yardım almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

 38. büşracgr dedi ki:

  Bu bölüm hakkında araştırma yapıyordum fakat kafamda tam oturmadı çünkü herkes bu bölüm hakkında farklı şekilde bahsediyo.tercihlerim arasında bu bölümde yazmak istiyorum ama tam bilmiyorum ne yapacagımı. bu bölüm hakkında bilgisi olan lütfen yazsın…

 39. büşra dedi ki:

  ben de bu bölümü tercih etmeyi düşünüyorum.bu bölümü okumam gereken köklü bir üniversite var mı? iş olanakları nasıl türkiye için ?

 40. Elanur dedi ki:

  Peki türkiyedeki ve özellikle erzurumdaki iş imkanları nasıl iş bulma imkanları var mı varsa ne kadar olasılıkla var ? Geleceği olan meslek mi ?

 41. mert dedi ki:

  ben bu bölümü istiyorum ama iş olanakları kısıtlı ve atamasının olmadığı söyleniyor bu konda bana bilgi verebilirmisiniz ?

 42. Pinar dedi ki:

  Ben son sınıf öğrencisiyim üniversite tercihlerinde bu bölümü de düşünüyorum. Ilk hedefim beslenme ve diyetetik ancak kazanamazsam molekuler biyoloji de ilgimi çekiyor. Her meslek için iyi kötü birçok yorum var önemli olan bizim ne istediğimiz ama ben yine de bu işin içinde olanlardan bilgi almak istiyorum. O kadar yıl okuduktan sonra aç maaşa kit kanaat gecinmemiz gerekiyor gibi bi izlenim bırakmıslar önceki yorumlarda. Bu ne kadar doğru. Cidden is alanı çalışma şartları nasıl bi bayan için ne kadar uygun bilgi verir misiniz

 43. vatandas dedi ki:

  Ben bu bolumu tercih ettim ve kazandım üniversite hocamin bolum hakkında bazı itirafları ve bu bölümden mezun olmuş arkadaslarin yazdigi makalelerde gerçek ortaya çıkıyor.bu bolumu isimi yapayım paramı alayın mantığı ile okuyacaksaniz hic okumayin…sadece su düşüncede iseniz okuyabilirsiniz: benim hayatım önemli değil hayatımı yüzde yüz bilime adadim evlenmesem de olur diyorsanız buyrun bolum sizin..yok ben araştırmacı olmak istiyorum en geç 30-31 yaşıma kadar da evlenmek istiyorum para konusunda da tabiki de sıkıntı yasamak en azından belli bi yaştan sonra çekmek istemiyorum diyorsanız mil. Biyo. yu unutup kesinlikle tip okuyun tipi kazanamiyorsaniz adam akilli isi olan bi mesleğe yonelin bu söylediklerim hem Türkiye hem de yurt dışı kesinlikle geçerlidir ülkedeki en ufak kriz yada kemer sıkma politikaları bilim yapmaya uğraşan özellikle ilk önce moleküler biyoloji elemanlarını vuracak 2008 de de ABD de boyle oldu tip okumuş araştırma yapanlari daha sonra çıkarıyorlar tip okumuş adam zaten her turlu is bulur ancak mol.biy. öyle degil..yurt dışında tek kişiye yetecek para veriyorlar evlenip karınıza bakma şansınız yok siz terliklerinizi onlugunuzu giyip adamın şirket lab. ni kullanacaksiniz oda size para ödeyecek nereye kadar bu sizin sirketin sizden istediği kiti bulma yapma gelişme gostermenize gore değişir hic bir gelişme olmadığı taktirde sizinle ilişiği keser ve sizde farklı bi sirketin yolunu tutarsiniz hayatınız rezil olur kendinize 30 yaşından sonra bunları yasattiginizdan dolayı kendinize sayginiz kalmıyor kendinizi adamdan saymamaya başlıyorsunuz kendinize kufrediyorsunuz

  1. Kerim dedi ki:

   Çok güzel açıklamışsın. Teşekkür ederim :)

 44. muzaffer dedi ki:

  Arkadaslar bi genetikci olabilmenin en iyi yolu sıkı bir disiplin ve çalışmaktan geçer ama ben yeterince calismayıp ve buralara gelmek istiyorum derseniz bastan hata yaparsınız .
  ben molekuler biyoloji ve genetik okuyorum ve gercekten tam anlamıyla harika bir meslek .

  1. ozan doğukan dedi ki:

   bende bu bölümü okumayı düşünüyorum ama iş olanakları çok kısıtlı gibi sözler duyuyorum gerçektende iş olanakları nasıl

  2. çiğdem dedi ki:

   Is ımkanları nasıl okuma zorlugu ne derece

   1. büşracgr dedi ki:

    iyi günler. ben moleküler biyoloji ve genetik bölümü hakkında araştırma yapmak istiyordum ve bir çok yorum gördüm.Fakat hala aklımda net bişeyler oluşmadı herkes farklı şekilde bahsetmiş bu bölüm hakkında.tercihlerim arasında bu bölümü yazmak istiyorum ama daha tam kafamda oturmadı.Bu konuda biLgili birinden yardım almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

  3. Derin dedi ki:

   Peki hangi iniversitede okuyorsun buna gorede degisir degil mi?

  4. betul dedi ki:

   Bende bu sene kazandim okuduktan sonra nerelerde calisabilirim bilmiyorum ve pek bilgimde yok acikcasi sadece biyolojiyi sevdigim icin yazdim yardimci olursaniz cok sevinirim

 45. Şebnem dedi ki:

  Merhabalar,ben bir fen lisesinde lise 2.sınıf öğrencisiyim. Biyoloji ve araştırma yapmayı çok seviyorum derslerimde de çok iyiyim ve bu bölümün bana uygun olduğunu düşünüyorum. Elbet düşüp kalkmalar olacaktır ama sevdikten sonra gerisi gelir diye düşünüyorum. Bu bölümü okuyan veya bu bölümden mezun olmuş veya bu konuda bir uzman bilgisine sahip kişilerin bizlere bu konularda yardımcı olmalarını talep ediyorum. Bu bölümün bize kazandırdığı yararlar,zararlar,neler yapmamamız gerekir,mezun olduktan sonra nelerle karşılaşırız bunun gibi soruları cevaplarsanız çok seviniriz. Şimdiden teşekkürler

 46. Yeşim Ayar dedi ki:

  Merhabalar ben lise 2ye gidiyorum moleküler biyoloji ve genetik bölümünü kazanmak istiyorum biliyorum yurt dışında daha çok imkan var ama yabancı dil temelim olmadığı gibi hiç ogrenemiyorum da ne kadar uğraşırsam ugrasiyim. Benim sorum şu ki kazaninca ve okuyunca tam olarak meslegimiz ne olur aslında be araştırma yapmak istiyorum ama hem araştırma yapıp hem de para kazanabilir miyim bilmiyorum biyoloji daha doğrusu genetik benim çok büyük bir tutkum, vazgeçemiyorum da lütfen yardım edin

 47. kevser dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar ben bu yıl üniversiteye hazırlanıyorum afyonda ki moleküler biyoloji ve genetik mühendisliğine gitsem mezun olunca bi geleceğim olabilir mi?

 48. bgsgb dedi ki:

  biyoteknolojik çalışmalar ile genetik mühendislerinin yaptığı çalışmalar arasındaki fark nedir?

 49. yakup dedi ki:

  Bence yol yakınken dönün ben moleküler biyolojı ve genetik mezunuyum İstanbul üniversitesinden mezun oldum 2 yıl önce ve hiç bir yerde iş bulamadım bu yıl diyetisyenlik kazandım onu okumaya karar verdim.Türkiyede iş yok yurt dışına başvuru yaptım hiç bir yer almadı zaten yurt dışındada bir yığılma var bizi almıyorlar :(

  1. nazlı dedi ki:

   merhaba inşallah yorumumu görürsün. ben de mbg den mezun olmak üzereyim ve diyetsiyenlik okuyup çift diploma ile iş yapmayı düşünüyorum. sence nasıl fikir? ortak dersler düşer mi kaç yılda bitiririm biliyor musun?

 50. naz dedi ki:

  Merhaba ben bu yil uni. Sinavina hazirliyorun ve molekuler biyoloji ve genetik istiyorum bunun icinde bircok uni ogrencisi ve bilgi alabilecegim insanlarla konustum aldigim cevaplar Turkiye de sadece belirli bir yere kadar gelebilecegim ve sonrasinda egitimimi yurtdisinda surdurerek gelistirebilecegimi soylediler… bunun yaninda gelecegin parlak meslekleri arasinda oldugunu da duydum..sonuc olarak , sizce nasil bir yol izlemeliyim bu konudaki gorus ve tavsiyelerinizi ogrenebilir miyim ?

  1. Melis dedi ki:

   merhaba ben istanbulda özel bir okulda tam burslu olarak okuyorum.inan bana bu bölüm tam anlamıyla geleceğin mesleği bana sağlanan çok imkan var.önemli olan doğru okulu seçebilmek.bu yolda devam etmeni tavsye ederim.genetik çok yönlü bir bölüm hani iş kaygın asla olmasın.bu bölümü okurken çok çalışman lazım tabi.atılgan olman lazım.projeler takip etmen lazım.ama bu bölüme istekliysen olur zaten.bence yolundan vazgeçme,türkiyede de buna imkan oluşturuluyo emin ol. yurt dışınada bir çık gör tabi. ya en kötüsü adli tıpta çalışıyosun yani sen istedikten sonra işsiz kalmazsın.bu mesleğe iş garantisi olarak bakma.seviyorsan oku. ben çok seviyorum ve memnunum.imkanlarını iyi değerlendir iyi günler :)

   1. irem dedi ki:

    merhaba birisi yol yakınken dönün diye yazmış iş bulamıyormuş iş imkanı üniversiteden üniversiteye değişiyor mu bide kapalı olmak bu bölüm için sorun oluyor mu

   2. sait dedi ki:

    hangi üniversite acaba ? yani istediğimiz imkanları bulabileceğimiz

   3. Mehtap dedi ki:

    Bana ulasabilir misin? Twitter: thepretty_hell

   4. Melek dedi ki:

    Merhaba, benim de bu sene İstanbul Arel tam burslu mbg tutuyor ama özel üniversite olduğu ve daha sonra sinifta birakip öğrencilerin burslarini kesebileceklerini duydum ve yazsam mi bilemedim.. Siz hangi üniversitede okuyosunuz?

 51. evin dedi ki:

  Ben şu an bingöl üniversitesinde moleküler biyoloji ve genetik okuyorum 1.sınıf sizlere şunu söyleyeyim ki meslek sahibi olmak için çok iyi bir ingilizce iyi bir üniversite mezunu ve yüksek bir diploma notu gerekiyor.Artık her yerde bu bölüm var çünkü

  1. songül dedi ki:

   bende o bölümü okuyorum bingöl de sana nasıl ulasabilirim sorularım varda

 52. mustafa dedi ki:

  arkadaslar puanım düsük dogudaki ünv. tercih verirsem psman olurmyum lütfen yardm …

  1. merve dedi ki:

   fazla şey beklemezsen pişman olmazsın ama zaten doğudan en kötüsünü bekledikleri için çok şaşırıyolar… doğununda gelişmiş illerini tercih etmeni tavsiye ederm

   1. mustafa dedi ki:

    tşkür ederim :)

  2. Gül dedi ki:

   benimde puanım düşük ben de Sivas’ı yazdım. Bence pişman olmazsın sadece diğer yüksek puanlı üni.lerde okuyanlara göre iş bulmak için kendini geliştirmen gerekecektir.Ki bu kadar zorluk her meslekte var.

   1. mustafa dedi ki:

    saol bnde verdim sivası :) bktın aynı yerdeyiz seneye :)

  3. MELTEM dedi ki:

   Bu bölümü ingilizce okumadigin sürece is zor Türkçe okumayın

 53. Petekk dedi ki:

  Mereba bn molekuler biyoloji ve genetik okumak istiyorum.ama cok.iyi universiteler gelmiyor canakkaleyi bursayi falan yazacagim ama arastirmalarim sonucu hep iyi bir universitelerde okumak gerektigini soylemisler bunuun icin ne yapabilirim ? Canakkalede okusamda ayni imkanlara sahip olabilir miyim?is imkanlari neler?

 54. Gamze dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar ben bu sene mezun oldum ve bu bölüme gitmeyi çok istiyorum fakat aklıma takılan çok şey var. Yazarsam İTÜ moleküler biyoloji ve genetik bölümü gelir gibi fakat ( bu bölümü okuyan arkadaşlar varsa sorum onlara) sizce Yeditepe gibi özel bir üniversitede genetik ve biyomühendislik yazmak iş imkanı ve yabancı dil olarak daha mı mantıklı? Lütfen cevap yazın. Kafam çok karışık.

 55. meltem dedi ki:

  bende nurhak a katılıyorum hep olumsuz yorumlar yapmışlar bu bölüm adına türkiyede iş imkanı pek yok diolar yurtdışı diolar bu bölümü okuyan yada bitirmiş birisi bize bilgi verebilirmi acaba :(

 56. nursel aktaş dedi ki:

  mehaba moleküler biyoloji ve genetik bölümü mezunları formasyon alıp mühendis olabiliyorlar mı

 57. doğukaan dedi ki:

  ben bu sene liseden mezun oldum sıralamam 64 bin mf3 puanım 354 , aklımda 18 mart üni molek. biyoloji ve genetik var ama çanakkalede imkanlar kısıtlı olabilir vs nedenlerle yazsam mı kararsızım sizce gitmeli miyim ? ayrıca ingilizce bölüm zorluğu nasıldır ? maaşı ne kadar olur ? yatay dikey vs geçişlerle tıp , diş hekimliği veya aynı bölümde istanbula geçiş yapabilir miyim ? yurtdışına çıkıp ne kadar zaman eğitim sürecinden geçerim ? yada bu sene tercih yapmamalı mıyım ?

 58. mehmet dedi ki:

  Merhaba. 10.sınıf öğrencisiyim ve moleküler biyoloji okumak istiyorum fakat ülkemizde ne derece çalışma koşulları var bilmiyorum ve maaş durumu nasıl? İstanbul Üniversitesi bildiğim kadarıyla 420 civarı bir puanla alıyor. o kadar puan alıp moleküler biyoloji okuduğuma değer mi? rahat bi hayat yaşayabilir miyim veya ne kadar kazanırım?

 59. yasin dedi ki:

  moleküler genetik bölümü babalık DNA testi yapan bölümmüdür

 60. berkan dedi ki:

  ist.uni. molekuler biyoloji ve genetik
  okumak istiyorum bana bilgi verir
  misiniz ? is imkani,calisma alani,
  maas:) lutfen yardimci olun

  1. Nazlı dedi ki:

   Ben istanbul’da okuyorum 3.sınıfım. Bu bölümü yazacaksanız paraya bakmayacaksınız gönül vermeniz gereken bir bölüm. Ne kadar maaş alırımı düşünüyorsanız bence hiç yazmamalısınız. Bilime bir katkınız olursa çok fazla para alabileceğiniz gibi aylarınızı verdiğiniz bir araştırma sonuç vermeyebilir de. Tübitak son başkanı hayvanat bahçesi müdürü oldu duymuşsunuzdur. Bu şekilde Türkiye’de bu bölüm ne kadar ilerler bilmiyorum. Ama ingilizce okumayacaksanız bile bir şekilde dilinizi geliştirmek zorundasınız ilerlemek için.

 61. eda nur dedi ki:

  merhaba ben Erzurum Atatürk üniversitesi’nde mol. biyo. ve gen. okuyorum. sizce malatya ve ya kayseri gibi üniversitelere geçiş yapmalı mıyım? Atatürk üniversitesinde uygulama olarak iyi diyebiliriz ha daha 1. sınıfım ne kadar anlayabilirim eğitimden bilmiyorum ama Atatürk üniversitesi iyidir diyorlar. İngilizce eğitim yok onu da belirteyim. bu konuda bilgisi olan lütfen cevap verebilir mi?

  1. özgür dedi ki:

   kaç puanla yerleştiniz? sıralamanız neydi?

 62. hilal dedi ki:

  Arkadaşlar çok güzel bir bölüm ben bu bölümü okuyorum birinci sınıf öğrencisiyim.yurt dışında çok çok para var evet doğru ama TÜBİTAK ın bölüm geliştirme sıralamasında ilk sırada yer alıyor

  1. asli dedi ki:

   Ne kadar para?

 63. nurhak dedi ki:

  merhaba ben moleküler biyoloji ve genetik bölümü okumak istiyorum fakat sürekli çevremden bu bölümün Türkiye de iş imkanı sağlayamadığı daha çok yurt dışında imkan bulunacağı konusunda yorumlar duyuyorum.açıkçası üzülüyorum çünkü biyoloji ve kimyayı seviyorum bu alanda başarılı olacağımı düşünüyorum . bu konuda bana bilgi verir sesiz çok memnun olurum.teşekkürler

 64. ece dedi ki:

  Merhaba ben lise 3 öğrencisiyim ve bu bölümü çok istiyorum ve araştırıyorum ama pek fazla bir bilgi bulamadım.Üniversiteyi bitirdikten sonra hangi sektörlerde çalışabilirim? yada tam olarak ne işi yapıcam? yurt dışında iş olanağımı nasıl sağlıycam gibi sorular var aklımda yardımcı olursanız çok sevinirim :)

 65. büşra melike alp dedi ki:

  ben şuan hazırlık okuyorum çok istiyrek geldm bu bölüme ama anlamadığım neden GENETİKÇİ ünvanı verilmiyor ..! yani biyoloji mezunu olanlarada biyolog deniyor o zaman farkımız ne

 66. mert dedi ki:

  bu bölümde atanma durumu nasıl daha bu sene kazandım ama okulumu bitirdiğimde pişman olmayacağım bir bölün mü lütfen hızlı bir cevap ve güzel şeyler olsun şimdiden teşekkürler

 67. damla dedi ki:

  arkadaşlar bn bu bölümü okuyup yurt dışında çalışmak istiyorum ama kimler yurt dışına gidebiliyor yardımcı olur musunuz

 68. Buseee dedi ki:

  Arkadaşlar Moleküler Biyoloji ve Genetik 3.sınıfta okuyorum. Bu bölümü isteyen arkadaşlar için söylüyorum.. biz çok yüksek puanlarla geldik bizden sonra gelenlerin seviyesi bayaa düşük ve bir çok yerde artık açıldığı için her yerde puanlar düşecek yakında biyolojiden farkı olmayacak. Yurtdışı düşünenler için çok çok iyi bir bölüm ama Türkiye şartlarında devlete atama nerdeyse yok. Önü açık ve istediğim bölüm diye yazmıştım oysaki ama 3 yıl içinde bırakın önünün açılmasını bulunduğu konumdan geri bile düştü. Şayet devletimiz beyin göçünü engelleyip bize iş verirse ve çektiğimiz sıkıntılara göre de maaş verirse işte o zaman önü açılır. Lakin sizde bilirsiniz ki malesef kendi vatanımızda bilimin değeri pek bilinmiyor. Yurtdışı düşünen arkadaşlarım için gerçekten iyi bir fırsat hatta bu bölümden parababası bile olunabilir. Ortalamanız biraz yüksekse mesela 4 üzerinden 3 ki bu bence iyi bir ortalamadır yurtdışı için de rahatlıkla burs bulabilirsiniz.

  1. kiymet dedi ki:

   Merhaba ben elektrik Elektronik Mühendisliği okuyorum.moleküler Biyoloji ve Genetik istiyorum sizce bolumumu değiştirmeme deger mi ?

 69. emrahh dedi ki:

  arkadaslar ben bu bolumde okuyorum uşak unıversıtesınde bolumun gelecek ıle garantısı yok derslerı goruygenel kımya ve bıyolojı orsunuz puanınız yuksekse bence bu bolumu yazmayın çunku normal bıyolojı bolumunden hıc bır fakı yok

 70. FURKAN dedi ki:

  MF3 E GORE 465 ALDIM SON SINAVA GORE MF1 DUSUK OLUYOR AZ 440 LARA KADAR AMA FEN BOLUMLERIYLE KAPATTIGIMDAN BU MESLEGI SECMEK ISTEDIM ILGIMI CEKIYOR AMA SIRF INGILIZCE OLURSA :S

 71. Furkan dedi ki:

  Selam arkadaslar İTU Moleküler Biyoloji ve Genetik DUSUNUYORUM DERSHANE PUANLARIM 460 470 ALIYORUM INGILIZCEM PEK IYI DEGIL AMA ORADA SUREKLI INGILIZCEMI KONUSULACAK AKICI KONUSAMIYORUM ACIL YARDIMMM ONA GORE KURSA GIDECEM 12.SINIFIM

  1. ayşe öz dedi ki:

   460 470 puan çıkarıyorsun da bir İngilizce’yi mi halledemiyon

   1. ayşe öz dedi ki:

    460 470 puan çıkarıyorsun da bir İngilizce’yi mi halledemiyon ayrıca kursa giderek ingilizce öğrenilmez yurt dışına çıkman lazım işine karışmak gibi olmasın

    1. ekin dedi ki:

     O 30-35 puan da ingilizceden gitmiştir anlaşilan not 3veya4 .Ama benim ingilizcem 5 ama yabanci dizi seyretsem anlamiyorum.konuşsam ezberden ama öyle de olmaz ki.

 72. dilara dedi ki:

  arkadaşlar mf3 puanım 260,.. inönü üniversitesi moleküler biyoloji ve genetiğe girebilir miyim ek yerleştirmede? umarım gierim istiyorum.. yurt dışına da gitme olasılığım var ama ingilizce lisede öğrendiklerimiz gibi arkadaş demiş grammer aynen bunu bi cevaplayın lütfen

 73. ecem dedi ki:

  arkadaşlar şimdi sınıfta ingilizce mi konuşuyosun anadilin gibi ben anlamadım hani ingilizcemiz lisede görüldüğü kadar grammer falan yani

 74. taşkın dedi ki:

  ben bu bolumu ıstıyorum lıse 4 teyım sızce mol. bıo. gen. ıyı bı bolum mu

 75. Mehmet Ö. dedi ki:

  bu sene yıldız teknik mbg kazandım ama forumlardan okuduğum kadarıyla mbg nin ülke içindeki durumu pek parlak deil sizce bu durum 4-5 yıl içinde düzelirmi bide yıldız tekniğin olankları nasıl

 76. fatma dedi ki:

  kilis 7 aralık ünv. moleküler biyoloji ve genetik bölümünü kazandım. tercih kılavuzunda ingilizce olduğu hakkında bilgi yazmıyordu bu yüzden tercih ettim, bölüm ingilizcemi ve hazırlık varmı?

  1. Onur dedi ki:

   ben gop ta kazandım bu bölümü ingilizce zorunlu değil diye bilgilendirilmiştim ama unı ye geldiğimde hazırlıgın zorunlu oldugunu söyediler bana her duruma hazırlıklı olmanızı tavsiye ederim iyi bir ingilizcem olmasına ragmen 1 sene hazırlık eğitimine tabi oldum

 77. emre dedi ki:

  bu bölümde okuyorum cok da memnunum cevrenizde karsı grüşlü insan cok fazla bileolsa ısrarla bu bölüme gidin. En iyi (arastrınz) Gebze yüksek teknlji ensttsünde okunur. Yüksek lisans temellidr. Tübitaga ykndr ve nanoteknoloji lab.ları müthiş.

 78. oğuzhan dedi ki:

  Biyoloji, moleküler biyoloji ve genetik, tıbbi biyoloji gibi bölümleri bitirenler KPSS sınavı ile Adli Tıp Kurumu’nda çalışabilirler. Tıp bitirenler TUS sınavı ile Adli Tıp Kurumu’nda çalışabilirler. Kontenjan tıp dışındakiler için çok sık açılmayıp, oldukça yüksek KPSS puanı gerektirmektedir. Adli Tıp Kurumu’nda hangi uygulamaların yapıldığını Uz. Dr. İpek ESEN MELEZ’in Adli Genetiğe Giriş kitabında bulabilirsiniz.

 79. huriye dedi ki:

  merhaba ben moleküler biyoloji ve genetik bölümü hakkında cok araştırma yaptım iş imkanlarının az olması nedeniyle beni bu tercihten vazgeçirmek isteyenler oldu bende takıntı haline gelen bu bölüm hakkında bana yardımcı olur musunuz bu bölüm cok ağır olmakla beraber yurt dışı eğitimi şart gibi görünüyo bana yardımcı olun lütfen tercih edipte pişman olanlar varsa neden pişman ?

 80. hami sargın dedi ki:

  ben şimdi boğaziçi genetikten mezun olduktan sonra nerelerde çalışacağım ;maaş nasıl olcak imkanlarım ve çalışma alnım nasıl olacak şimdiden tşk

 81. neslihan dedi ki:

  herkes farklı bişey söylemiş ama ben şu yoruma katılıyorum. hangi bölümde olursanız olun kendinizi geliştirmeniz gerekli. çünkü tıp okuyum 2bin maaşla pratiyen hekimlik yapanlarda var 10 bin alanlarda.. ingilizce ve uygulamalı bi üniversite tercih etmeye çalışın ve genetiğin önü açık. türkiyede yapamassanız erasmusa falan baş vurun.. isteyene çok imkan var :)

 82. cht dedi ki:

  moleküler biyoloji ve genetik bölümü okuduktan sonra nerelerde çalişabilirim

 83. büşra dedi ki:

  moleküler biyolog oldum diyelim akademisyen olmak kolay mı?
  bi de tam olarak çalışma ortamı nasıl?
  seçsem iş konusunda pişman olur muyum?

 84. dogu dedi ki:

  selam bu bölüm seçilirmi pişman olan varmı nasl bölüm ve mezun olunca nerde çalışagım burdan mezun olunca nerelrde çlışablirim sidik bok tahlili yammam dimi laboratuarlarda

  1. büşra dedi ki:

   mikrobiyoloji kısmında tahlil vb olmuyor diye biliyorum ama ders verilirken mikrobiyoloji dersi görülüyor. zaten çalışmak istediğin bölümü kendin seçersin. ben de bu bölümü okumak istiyorum dört yıldır inşallah bu sene tercihime de yazacağım. çok araştırdım çevremdeki neredeyse herkes türkiyede iş imkanı yok diyor ama ben çok araştırdım özellikle gelecek on yılda ileri derecede gelişmeler olacağı yazıyor çoğu web sitelerinde. ve türkiyede genetik merkezi açılması için uğraşılıyor bu da açılınca türkiyede çok revaçta olacak bir bölüm. ben bu meslekte gerçekten çok mutlu olurum severek yaparım diyorsanız bence durmayın tercih edin. ben bu bölümü okuyup kök hücre kısmında çalışmak ve uzmanlaşmak istiyorum. çalışmak istediğiniz yeri kendiniz seçersiniz ( mikrobiyoloji laboratuvarlarında idrar dışkı tahlili yapmak istemiyorsan o bölümde uzmanlığı seçmezsin mesela). ama yine de şunu söylemeden geçemeyeceğim hangi bölümü okursanız okuyun sizin kendinizi geliştirmeniz ve aktif olmanız sizi iş sahibi yapar…

   1. Yeşim Ayar dedi ki:

    Ben de lise 2deyim ama ingilizce konusu bende sıkıntı ne kadar ugrassam da ogrenemiyorum acaba bu bölümü secersem türkiyede ilerleyebilir miyim

 85. miray dedi ki:

  arkadaşlar bende bu bölümü yazacağım acil lütfen kesin bilgi verebilir misiniz? adli tıp uzamanı konusunda

 86. miray dedi ki:

  arkadaşlar bende bu bölümü yazacağım acil lütfen kesin bilgi verebilirmisiniz? adli tıp uzamanı konusunda

 87. ENES Ç. dedi ki:

  malatya İnönü üniversıtesinde okuduktan sonra tahminen maaş nasıl olurr. işimkanıve kazancı azdiyorlarda?

  1. papa_roach dedi ki:

   Ben İnönü üniversitesi’nde okuyorum bu bölümü. Öncelikle bu bölümde İngilizce’nin çok önemli olduğunu söylemeliyim. Bizim üniversitede her ne kadar kılavuzda yazmıyor olsa bile %100 ingilizce işleniyor bu bölümün dersleri. İngilizceyle alakası olmayan bir insansan hiç yazma derim. Ha bu bölümde maaşı düşünmeyeceksin. İşini seveceksin, seversen başarılı olursun zaten, başarı da parayı getirir. Kendini geliştirir de yurtdışına gidersen işte o zaman hayal bile edemeyeceğin çok güzel bir yaşam sürebilirsin. Unutma bu bölümü okuyup Türkiye’de kalırsan Biyolog derler sana, yurtdışında ise Bilim Adamı derler, Genetik Mühendisi derler. Doktorlardan bile üstün durumda olursun.

   1. büşra dedi ki:

    kesinlikle katılıyorum bu yoruma.

   2. ...naz dedi ki:

    klavuzda ıng yazmadıgı ıcın arastırmak ıstedım tamamen ıngılızce oldugunu gorunce sevındım tercıh etmek ıstıyorum bılgılendırırsenız sevınırım

 88. sema dedi ki:

  meraba ben bu bölümü seçmek istiyorum ama daha lise 1’e gidiyorum. bu bölümü okuyanlar acaba ne önerirler

 89. hasan dedi ki:

  en iyi hangi ünivetsitede okunur ve iş imkanları varmı en son olarak maaş olarak ne kadar alırlar cevaplarsanız sevinirim

 90. elif dedi ki:

  Adli tipci olunmadiginin bilgisi kesin mi?

  1. büşra dedi ki:

   isteyen adli tıp kurumunda çalışabiliyor diye biliyorum ben

 91. hilal dedi ki:

  lise 4. sınıfım biyolojidersini çok seviyorum. bu bölüm hakkında ayrıtı bilgi[mesleğin geleceği…] verirmisiniz////////

 92. SERHAD dedi ki:

  moleküler biyoloji ve genetik bölümü 1.sınıf öğrencisiyim 4 yıl sonra bu bölümün iş olanakları artar mı ilk senede iş bulabilirmiyiz çalışma şartları nasıl olacak..

  1. Çağlayan dedi ki:

   Artmaz

   1. yusuf dedi ki:

    Moleküler Biyoloji ve Genetik öğrencisi olarak çağlayan a katlıyorum ARTMAZ

    1. sueda dedi ki:

     peki bu mesleği seçtiğiniz için memnun musunuz ve kaç yıllık okuyorsunuz çalışma şartları nasıl,zormu

     1. sueda dedi ki:

      bende bu mesleği istiyorum

  2. büşra dedi ki:

   kafama göre yorum yapmıyorum araştırdım da söylüyorum artar. özellikle gelecek on yılda türkiyede daha da tanınacak. hatta araştırırsanız bulursunuz İstanbul Çapa Tıp Fakültesi’ni bitirip Moleküler genetik, beyin kanamaları ve damar tıkanıkları konusunda yüksek ihtisas yapan Amerikan Sağlık Bakanlığı’ndan (NIH) büyük araştırma ödülünü kazanan zamanla Beyin kanamalarına neden olan genleri bulmak için modern bir araştırma merkezi kuran, Yale Üniversitesi’nde “Nörovasküler Cerrahi ve Yoğun Bakım” Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Murat Günel’in bir röportajında okuduğum kadarı ile Murat GüneL’in amacı Türkiye’de GENETİK MERKEZİ açmak ve Türkiye’de bu bölümü daha revaçta bir hale getirmek bu bölümün iş imkanlarını Türkiye’de artırmak. yani okuduğun bölümden korkmana gerek yok çok güzel bir bölümde okuyorsun.

   1. Yaşar dedi ki:

    Sonuna kadar haklisin onumuzdeki 4-5 sene icinde bile meslekte is bulma oranlari articak Türkiye gelismekte olan bir ulke ve bu tip dallara verilen onem artıyor secmek isteyenler cekinmeden secsinler

 93. mehmet dedi ki:

  moleküler biyoloji ve genetik bölümü için en az kaç puan gerekiyo
  Yanıtlarsanız sevinirim , şimdiden teşekkür ederim .

 94. Uğurcan Türkoğlu dedi ki:

  Merhabalar lise 4.sınıfım ve tek hedefim adli tıp uzmanı olabilmek. Bu konuda aşırı derecede takıntım var. Merak ettiğim nokta Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünden çıkınca adli tıp uzmanlığı yapabiliyor muyuz ? Eğer yapamıyorsak adli tıp uzmanı olmak için hangi bölümden mezun olmamız gerekiyor? Yanıtlarsanız sevinirim , şimdiden teşekkür ederim .

  1. Sevgi Bala dedi ki:

   Merhaba:)Moleküler Biyoloji ve Genetik 1. sınıfım bende senin gibi adli tıpçı olmak istiyorum.Bu bölümü bitirince adli tıp uzmanı olunabiliyor ve bölümde çok başarılı olmalısın ama:)

  2. yusuf dedi ki:

   Mol. bio. Gen. Öğrencisiyim adli tıp uzmanı fln olamazsın :( tıp okuman lazım.

   1. büşra dedi ki:

    bu konuyu çok araştırdım adli tıp için sadece tıp okumak gerekmez bu bölümden de o işi yapabilirsiniz hatta bir hocamın dediğini şöyle dile getireyim: adli tıp için dört yıllık bir bölüm okuyup (bu bölüm biyoloji bile olabilir) bu bölümden sonra adli tıpa girebilmek için uğraşman gerekir illa tıp okumak gerekmez ama tıp okur da geçersen bir başka tabi dedi

    1. efe dedi ki:

     bu bölüm boş bir bölüm. türkiyede iş bulamazsınız

     1. Naza dedi ki:

      Aynen öyle

    2. Naza dedi ki:

     Arkadaşlar ben tıp kazandım. Siz hala boş bolumlerle ugraşiyorsunuz boşver gitsin

   2. Ahmt dedi ki:

    Bu günlerde ne oldu bi açıklasana rahatlıkla is bulabilirmiyiz secelimmi

Yorum Yaz