Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Modern Hikâye Nedir

Bu sayfamızda modern hikâye nedir sorusunun cevabını vererek modern hikâyenin özellikleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Modern hikaye, insanların günlük hayatta görerek farkında olduklarını fakat bunları dile getirmediklerini görerek bunları olağanüstülüklerle birleştirip anlattığı hikâye türüdür. İlk olarak 1920’li yıllarda görülen modern hikayenin en önemli temsilcisi Franz Kafka’dır. Türk edebiyatındaki temsilcisi ise Haldun Taner’dir. Taner, öykülerinde büyük şehirlerin bozulan yönlerini, burada yaşayan insanların karşılaştıkları zorlukları felsefi bir bakış açısı ile kaleme almıştır. Yazar bu eserlerinde gerçeklere alaycı bir dil katarak var olanı aktarmaya çalışmıştır. Yazarın dili oldukça sadedir.

Modern hikaye edebiyatımıza Batı edebiyatından geçmiştir ve bazen geleneksel hikâyedeki kıssa ile karıştırılmaktadır. Herhangi bir iç ve dış gözlemin bulunmadığı sadece ders vermek amacı ile yazılan bu eserlere geleneksel edebiyatımızda kıssa adı verilmektedir. Bu eserlerde görülen en belirgin özellik mekanın ve zamanın önemsiz olmasıdır. Bu eserlerde görülen temel amaç ise okuyucuya bir ders vermektir. Modern hikayede ise mekan ve zamana yer verilmektedir. Bu açıdan modern hikayeler kıssalardan ayrılmaktadır.

Modern Hikâye Bilgi Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz