Web sitemize hoşgeldiniz, 03 Ağustos 2021

Mimar Sinan’ın Hayatı

Mimar Sinan Kimdir, Mimar Sinan’ın Hayatı

1489 senesinde Kayseri’de dünyaya gelen Mimar Sinan ülkemizin yetiştirmiş olduğu en önemli sanat adamlarından bir tanesidir. Mimar Sinan 1511 senesinde devşirmeler arasında İstanbul’a gelerek Acemi Oğanlar Ocağı’na katılmıştır. Sinan İstanbul’da kaldığı zaman dilimi içerisinde pek çok sanat eserini yakından takip edebilme imkânını yakalamıştır.

Yavuz Sultan Selim ile birlikte 1516 senesinde Çaldıran Savaşı’na katılmıştır. Bu savaş esnasında Mısır’da iken yine buranın sanat eserlerini inceleyebilmiştir. Bunun ardından Rodos Seferi ve Mohaç Meydan Muharebesi’nde görev aldı. Katılmış olduğu bu muharebelerde üstün başarı göstermesi sebebi ile görevinde yükseldi. Ardından Kanunun Sultan Süleyman ile birlikte 1533 senesinde İran Seferi’nde görev aldı. Bu seferden sonra kendisine hasekilik unvanı verildi.

Boğdan Seferinde gerekli olan köprüler bir türlü tutmayınca Kanuni Sultan Süleyman köprü yapabilecek birinin bulunmasını emretti. Bu görev Mimar Sinan’a verildi ve Sinan istenen köprüleri iki hafta gibi kısa bir sürede bu köprüleri yapmayı başarabildi. Bu görevi başarı ile yerine getiren Sinan’a 49 yıl boyunca devam ettireceği Baş mimarlık görevi uygun görüldü.

 

Mimar Sinan’ın çıraklık eseri Şehzade Camii, Kalfalık eseri Süleymaniye Cami ve ustalık eseri de Selimiye Camii olarak bilinmektedir.

 

Mimar Sinan’ın Hayatı Kısaca Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz