Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Eylül 2021

Mikroskop Nedir

Mikroskop Nedir Kısaca, Mikroskop Hakkında Ansiklopedik Bilgi

Mikroskop, normalde gözümüzle görülemeyecek kadar küçük maddelerin birçok mercek yardımıyla büyütülerek görüntüsünü ayrıntılı gözlenmesini sağlayan bir alet.

Mikroskobik canlılar, mikroskop adı verilen aracın icat edilmesiyle görülebilmeye başlanmıştır. Mikroskop küçük canlıların görüntüsünü büyük göstermeye yarar.

Mikroskopta görebildiklerimiz, çıplak gözle göremediğimiz oldukça ufak canlılardır. Bu canlılara mikroskobik canlılar denir.

Bu gördüğü işler açısından mikroskop, neredeyse tüm bilimlerin olduğu kadar, özellikle mikrobiyoloji biliminin ve tıbbın en önemli yardımcısı olan bir araçtır. Sıradan bir mikroskop, başlıca a – gövde, b – ayak, c – hareketli tüp`ten oluşmaktadır.

mikroskopGövde kısmında ayna ve diyafram bulunur. Tüpün üst kısmında oküler yer alır, alt kısmında ise objektifler yerleştirilmiştir. Diyafragma açılarak ilk önce ayna vasıtasıyla ışık ayarlaması yapılır. Ardından mikroskopta bakılacak cismin, preparat olarak hazırlanmış bölümü ya da kendisi, tablanın deliği üzerine incelenmek konur; ilk olarak küçük numaralı objektifle genel bir görünüm sağlandıktan sonra, s büyük numaralı objektifle istenen özel görünüm elde edilmeye çalışılır.

Sıradan bildiğimiz mikroskoptan başka son zamanlarda, elektron mikroskobu bulunmuştur. Elektron mikroskobunda ışık yerine elektron dalgalarından yararlanılmaktadır. Elektron dalgaları, ışık dalgalarından daha kısa boyutlu olduğundan ötürü daha küçük cisimlerin görülebilir olması böylece sağlanmaktadır. Mikroskop ilk olarak Alman bilim adamı Hans Buch tarafından 1826 yılında bulunmuştur. Günümüzde bu mikroskop, en küçük cisimleri bile gösterebilecek kadar gelişmiş durumdadır.

Mikroskop Hakkında Sorularınızı Alttan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. FURKAN dedi ki:

  yazanlara teşekkür ediyorum sayenizde ödevimi tamamladım, artı alacağım beğendim bu yazıyı. bu arada okulun en çalışkan ve güzel öğrencisiyim, kıskananlar çatlasın.

 2. merve dedi ki:

  Daha kısa ve ayrı olsa keşke

 3. Wwwwww dedi ki:

  Daha kısa ve ayrı olsa keşke

 4. Zehra dedi ki:

  Eskiden mikroskop varmıymış onuda yazar mısınız

 5. cesa dedi ki:

  ilginç seyleri varmı

 6. cesa dedi ki:

  ilginc bılgıler varmı mikroskopla ilgili

 7. meryem dedi ki:

  teşşekkürler çok fazla bilgi var ama bence çok az resim var

 8. Esmanur tas dedi ki:

  mikroskop ismi nereden gelmiş acaba onu da yazar mısınız?

 9. bedirhan taş dedi ki:

  sekmeler

Yorum Yaz