Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Mart 2021

Mihrimah Sultan Cami Tarihi ve Hikayesi

Mihrimah Sultan Cami Hikayesi, Mihrimah Sultan Cami Tarihi Hakkında Bilgi

Mihrimah Sultan, Kanuni Sultan Süleyman’ın kızıdır ve adı Farsça’da Güneş ve Ay anlamına gelmektedir. 17 yaşında iken Diyarbakır Valisi Rüstem Paşa ve Mimar Sinan Mihrimah Sultan’a talip olmuştur. Ancak padişah kızını Rüstem Paşa’ya verir. Elli yaşında ve evli olan Mimar Sinan ise Mihrimah Sultan’a deliler gibi aşıktır. Bu aşkını ise sanatına yansıtmaktan başka çaresi kalmamıştır.

Sarayın da isteğiyle 1540 yılında Mihrimah Sultan için Üsküdar’da bir cami yapmaya başlar ve camiyi 1548 yılında bitirir. Camiye etekleri yerleri süpüren bir kadın şeklinde çizgiler kazandırılır. Bundan sonraki yıllarda Mimar Sinan Mihrimah Sultan için Edirnekapı’da padişahın bir isteği olmadan bir cami daha yapmaya başlar. Camiyi yaptığı tepe İstanbul’un en yüksek tepelerinden biridir ve cami ufacık bir cami olmuştur. Caminin 38 metre boyunda minaresi, ince bir kubbesi ve bu kubbe üzerinde 161 adet penceresi bulunmaktadır.

Mihrimah Sultan’ın doğum günü olan 21 Martta gece ile gündüz eşittir. Edirne Kapı ve Üsküdar’da 21 Mart tarihinde Edirnekapı Camii’nin tek minaresi altından güneş batarken Üsküdar’daki caminin arkasından ay doğar.

mihrimah sultan cami

Mihrimah Sultan Cami Hikayesi Sırrı ve Mihrimah Sultan Cami Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. GAMZE dedi ki:

    kim hazırlamışsa teşekkür ediyorum, mihrimah sultan cami hikayesi kısa ve harika olmuş, özenle yazıyorum. bu arada hem zeki hem güzel hem de çalışkanım, kıskananlar çatlasın. :)

  2. buse dedi ki:

    çok sağ olun çok güzel olmuş ellerinize sağlık …

Yorum Yaz