Mihrimah Sultan Cami Sırrı

Mihrimah Sultan Cami Sırrı Kısa özet, Mihrimah Sultan Cami Sırrı Nasıldır

Mimar Sinan Mihrimah Sultan Cami, Üsküdar Mihrimah Sultan Cami ve Mimar Sinan Öyküsü

Mihrimah Sultan Kanunui Sultan Süleyman’ın kızıdır ve elde olan bilgilere göre çok da güzel bir kızdır. Mihrimah Sultan on yedi yaşına geldiğinde iki kişi evlenme niyetinde bulunmuştur. Mihrimah ismi Mührü ve Mah kelimelerinin birleşiminden oluşur. Bunlar da Farsça’da Güneş ve Ay demektir. Evlenme niyetinde olan bu iki kişi Mimar Sinan ve Diyarbakır Valisi Rüstem Paşa’dır. Kanuni Sultan Süleyman vardığı karar sonucunda iradesini Rüstem Paşa’dan yana kullanır. Mimar Sinan evli olmasına rağmen Mihrimah Sultana çok derin bir aşk duymaktadır. Sevdiğine kavuşamayan Mimar Sinan bu vakitten sonra sanat eserlerinde Mihrimah Sultan’ın güzelliğinden ilham almıştır. Kanuni Sultan Süleyman 1540 senesinde Üsküdar’a bir Mihrimah Sultan Cami yapılmasını ister ve Mimar Sinan’a görev verir. Mimar Sinan bu yıl içerisinde caminin temellerini atar ve 1548 senesinde tamamen bitirir. Eteklerinin uç kısımları yerlere değmekte olan bir kızın ana hatlarını eserine yansıttığı bilinmektedir.

Bu cami padişah fermanı ile yaptırılmıştır. Ancak Mimar Sinan bundan sonra Edirnekapı’da kimsenin gitmediği sessiz bir yere padişah fermanı olmadan bir cami yapmaya koyulur. Bu camiyi yine Mihrimah Sultan’a adayacaktır fakat cami çok küçüktür. Otuz sekiz metrelik minaresi ve incecik kubbesiyle küçük bir cami olan bu caminin üzerinde tam yüz altmış bir pencere bulunmaktadır. Mihrimah Sultan’ın topuklarına kadar uzanan saçlarını içerdeki sarkıtlar ve minare kenarlarındaki işlemeler tasvir etmektedir.

Eğer 21 Martta, yani Mihrimah Sultanın doğumgününde, yani gece ve gündüzün eşit sürdüğü tarihte bu iki cami aynı anda görüldükleri bir noktadan seyredilirlerse çok ilginç bir manzarayla karşılaşılır. Güneş Edirnekapı camiinin bir minaresinin arkasından batmakta iken tam bu sırada Üsküar camiinin arkasından ay yüzünü göstermektedir. Bu çok ince bir hesap, gerçek bir sanat ve büyük bir aşktır.

mihrimah sultan cami

Mihrimah Sultan Cami Sırrı nedir Kısa Bilgi Aktardık.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.