Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Aralık 2020

Mevlid Kandili Anlamı ve Önemi

Mevlid Kandilinin Anlamı ve Önemi

Halka kurtuluş amacıyla yollanan en son ve en yüce peygamber Hz. Muhammet 571 senesinde Kameri aylar içinde Rebiü’l-evvel ayında 12. günün gecesinde dünyaya gelmiştir. Bu sebepler onun doğduğu yüce güne Mevlid Kandili ismi verilmiştir.

Onun dünyaya geldiği devirde dünyada her yerde cahillik, işkenceler ve kötülükler fazlaydı, inançlar zayıflamış ve insanlar karanlık, kötü bir hale gelmişti. O dönemde dünya yaşanılmaz bir yerdi. Peygamberimizin getirdiği din sayesindeyse dünyaya yeniden ışık doğdu. Adalet, barış ve kardeşlik duyguları yeşerdi. Onun inancını taşıyan toplumlar barışa kavuştu. Peygamberimizin dünyaya geldiği gece insanlık kurtuldu ve mübarek bir yeni başlangıca sahip oldu.

Bu gece bütün müslümanlar arasında senelerdir coşku ile kutlanıyor ve peygamberimiz büyük bir özlem ilse anılıyor. Süleyman Çelebinin hazırladığı ve esas ismi Vesiletün’necat” olan kitap bu mübarek günde okunabilecek güzel bir yapıttır.

Bu yüce günde dinlenen mevlitler onun ruhuna olan saygımızı ve bağlılığımızı ifade eden yegane araçlardan olacaktır. Ayrıca Peygamberimizin ahlak ve iyilikler ile geçen hayatı hakkında bilgi sahibi olmak ve onu hayatta örnek almak hepimizin vazifelerindendir. İşte esas o vakit onun hoşgörüsünü ve sevgisini kazanabiliriz.

Mevlid Kandili Anlamı ve Önemi Hakkında Düşüncelerinizi Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz