Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Meteoroloji Mühendisliği Taban Puanları Başarı Sıralaması 2018 2019 - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Eylül 2022

Meteoroloji Mühendisliği Taban Puanları Başarı Sıralaması 2018 2019

2019 Yılında Üniversite bölüm tercihi yapacak olan ve 4 yıllık Meteoroloji Mühendisliği başarı sıralaması ile bu bölümü seçecek üniversite adayları için Meteoroloji Mühendisliği Taban ve Tavan puanları ile Meteoroloji Mühendisliği 2018 YKS Yerleştirme Başarı sıralamasını sırasını sayfamıza ekledik.  Bu puanlar 2018 Üniversitesi yerleştirme puanlarına göre elde edilmiş olup 2019 YKS ve TYT’ye girip tercih yapacaklar bu puanları göz önünde bulundurmalılar .

2018 2019 Meteoroloji Mühendisliği Taban Puanları ve Başarı Sıralaması Şu şekilde :

Üniversite Adı Yıl Fakülte Bölüm Puan Türü Genel Kont. En Küçük Puan
İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2018 Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi MeteorolojiMühendisliği SAY 60 351.67983
SAMSUN ÜNİVERSİTESİ 2018 Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği SAY 45 258.97483


Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgi Almak İçin Buraya Tıklayın

Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Taban Puanları 2018 2019, Meteoroloji Mühendisliği Başarı Sırası sıralaması 2018 2019, Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Olan Üniversiteler, Meteoroloji Mühendisliği Puanı 2018, Meteoroloji Mühendisliği Puan Türü, Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Hangi Üniversitelerde Var, Meteoroloji Mühendisliği Kontenjanları 2018 2019 1. Öğretim 2. İkinci ÖğretimMeteoroloji Mühendisliği Bölümünü Seçmeyi mi Düşünüyorsunuz? Bu Bölüm Hakkında Yorumlarınızı Bizlerle Anında Paylaşabilirsiniz. Aşağıdaki Yorum Kutucuğunu Kullanın

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Mervli Turkmen dedi ki:

  Ben bir Turkmenistan vatandasi olarak ITU Meteoroloji muhendisligi bolumunden mezun oldum ve Allaha sukur olsun ki ITU gibi universiteden mezun olmak nasibimizde varmis. Su anda havacilik meteoroloji ofisinde meteoroloji muhendisi olarak gorev yapiyorum ve burdaki is hayatimdaki basarilarimin hepsini ITU nun bana vermis oldugu egitime borcluyum…ITU nun butun egitim-ogretim gorevlilerinden butun Turkiyeden Allah razi olsun….Bolumun kotusu olmaz sadece isteyerek okumak isteyerek calismak onemli bence… aksi takdirde istenmeden yapilan herhangi bir is herhangi bir fiil hayatinin hatasi olur belki de hayatini felc eder….Tercih yaparken severek yapacagin isi bolumu tercih edeceksin yoksa parayi pulu bosver….Rizki veren Allah bol verecekse nereye gitsen verir… yok olmayacaksa nereye varsan olmaz….Allaha emanet kalin saglicakla

  1. Ayşegül dedi ki:

   üniversite de etkiliyor değil mi iş imkanını

   1. coğrafyacı dedi ki:

    Kesinlikle etkiliyor.

  2. Anonim dedi ki:

   PEKİ MAAŞ ANLAMINDA TATMİN EDİYORMU..

   1. ece dedi ki:

    Evet tatmin ediyor

 2. Ahmet Duran dedi ki:

  Gençler ben meteoroloji mühendisiyim .İTÜ mezunuyum. Sizlere brkaç şeyden bahsetmek istiyorum. Biricisi bir ülkedeki meteorolojik faaliyetler en başta o ülkenin gelişmişlik seviyesini gösterir. Bizim ülkemiz henüz gelişmekte olan bir ülkw olduğu için meteoroloji daha doğrusu atmosfer bilimleri konusunda yetersiz kalıyor. Çünkü araştırmalara ayırablieceği bütçe kısıtlı. Bu nedenle hem üniversitede bulunan bölüm sayısı az hem öğrenci hemde mezun sayısı az. Şimdi bunun sonucuna gelecek olursak, sektörde inşaat, makina, bilgisayar, elektronik gibi gereksiz ve aşırı yığılma olan bölümlerin mezun sayısı fazla olunca bizim bölüm gibi az sayıda mezun veren bölümler ister istemez arka planda kalarak çalışması gereken alanlara yönlendirilemiyor. Çünkü bu ülkede atamalar daha çok yığılma olan bölümlere göre yapılıyor. Araştırırsanız görebileceksiniz. Gelelim bizim bölüme. Bu bölüm öyle sadece hava tahmini yapar diye düşünüyorsanız malesef cahil kalmışsınız demektir. Bölümün çalıştığı konular HAVACILIK-TARIM METEOROLOJİSİ- SİNOPTİK METEOROLOJİ- YENİLENEBİLİR ENERJİ – HİDROLOJİ -KLİMATOLOJİ gibi alanlardır. Bu alanlar bir ülkeye katma değer verebilecek en önemli sektörlerdendir. Bu nedenle bölüm disiplinlerarası bir bölümdür. FİZİK-MATEMATİK-KİMYA-COĞRAFYA gibi alanların hepsine hakim olmanız gerekir. Ayrıca bu alanı seviyor ve çalışmak istiyorsanız yurdışı doktora-yüksek lisans imkanları çok fazla. İnternete yazarak ilanlara ulaşabilirsiniz. Son olarak söylemek istiyorum : ARKDAŞLAR SEVMEDİĞİNİZ ALANLARA GİTMEYİN.

  1. Serap dedi ki:

   Ben bu bölümü çok ama çok istiyorum seviyorumda ancak sözelciyim sayısalım kötü elimden geleni yapiyorum ama ıtü de ve samsun 19 mayıs ta da puanlar çok yüksek siz nasıl kazandınız

   1. onur demir dedi ki:

    Sen sozelcisim nasil sozelden alixakain???

  2. Ayşegül dedi ki:

   Açıklamanız için çok teşekkürler meslek lisesi mezunu olsam da bu bölüm için çalışıyorum.Sevdiğim ilgi alanım olan bir bölüm.Allah nasip ederse bende bu bölümün vesilesiyle yurt dışına gitmeyi düşünüyorum.Çalışma alanı da geniş gibi. Biiznillah insan sevdiği bölüm için iş imkanı oluşturabilir.Sizin bu yazınız ile de düşüncem doğrulanmış oldu.Tekrar sağolun.

  3. Dilara dedi ki:

   Kendi mesleğinizi anlatayım öveyim derken diğer meslekleri/bölümleri gömmüşsünüz.
   Benim bölümüm inşaat alanı yani bitince inşallah mimarlık. Ve makine inşaat gibi bölümler dediğiniz gibi basit ve gereksiz alanlar kesinlikle değiller.
   Hava tahmini olarak genel anlamda biliniyor bu dal. Ve birşey öğrenmeden bilinmez ve her insanın ilgi alanı farklıdır kimsede araştırmak <zorunda değildir. Cahil kalmışsınız demeniz hiç hoş bi tabir değil. Verdiğiniz bilgiler bu bölümü düşünenler için az çok fikir vermiş olabilir fakat keşke üslubunuza biraz daha dikkat etseydiniz.

 3. Esma dedi ki:

  Bence bi çok meslekten güzel bi meslek ama üniversite bölümlerinde bulunmaması kötü

 4. ENGİZENKAZI dedi ki:

  GELMEEE.
  GELMEN HAYATININ BİR HATASI…

  1. Free dedi ki:

   Neden böyle yazdın

  2. Zeka Küpü dedi ki:

   boş konuşan arkadaşlara da burdan selam olsun.

   1. Mahmut erdem dedi ki:

    Haklısınız her ***** arkadaş konuşuyor bilmeden.

 5. ege dedi ki:

  güzel olmuş başarı sıralaması ile. meteoroloji mühendisliği nasıl bir bölüm arkadaşlar yorumu olan?

  1. Mahmut dedi ki:

   Benim birader bu bölümden mezun hala iş bulamadı bu bölümü okuyana kadar daha ne bölümler var.Bakın meteoroloji genel müdürlüğü bile tutarsız tahminler yapıyor iken bu ülkenin meteorolojik açıdan gelişme şansı olamaz.İklimler zaten birbirine girdi sistem değişti İnsana gerek kalmadı abi tavsiyesi dinleyin kesinlikle gidipte hayatınızı karartmayın!!!!

 6. mine dedi ki:

  bende meteoroloji mühendisi olmak istiyorum bolum nasip iyimi kotumu

 7. emre dedi ki:

  kpss de 68 le ataniyor guzel..

 8. Ali dedi ki:

  Yani aslında iyi birşey olmaz için o bölümün iyi üniversitesine gitmek lazım ama iyi üniversiteler de yüksek . On dokuz mayıs üniversitesi sizce iyi mi ?

  1. Engizdebirmeteorolog dedi ki:

   Hayır gelme çok zor dersler ya hocalar anlatamıyor üstüne her gün ödev veriyolar her dersten, fakülte köyün ortasında, yolumuz kantinimiz bile yok dolmuşçular kazıkçı herkes somurgen halimiz duman anlayacağın GELME sosyal bi insansan ASLA GELME. Pişman olursun. Ama diyosan ki olsun ben oturur dersimi çalışır gezmeye bile gitmem, o zaman gelme diyemem ama bence gelme ya başka meslekler de var sonuçta daha iyi bi üniye git hatta çok çalış tıp kazan karşim.

   1. Anonim dedi ki:

    Samsun da mı

  2. Samsunlu dedi ki:

   Eğer sosyal bir kişiysen ama 1.30 saatlik yola katlanabilirsen gel. Zaten yutlar kampüsün hemen yanında. Gerçi küçük bir yer kampüs bile denemez ama olsun. Samsun diğer şehirlere göre daha avantajlı.

 9. Samet dedi ki:

  Arkadaşlar ben bu uçak alanında çalışmak istiyorum ben mezun olduktan sonra iş bulma olanağım rahat olur mu hemen iş bulur muyum vede ne kadar maşla işe başlarım ve yükselir mi maşım?

 10. nadim dedi ki:

  Ben meterolojı olacam

 11. Fikret bsytok dedi ki:

  Az yerde olması iyi ya. Her yerde olsa mezunlar boşta gezerler.

  1. jendem dedi ki:

   puanın kaç?

 12. hilal dedi ki:

  arkadaşlar bu bölümün açılmasını yayılmasını istiyorsak dilekçe vermemiz lazım

  1. Üniversite adayı dedi ki:

   Bunu nasıl yapacagız desteklerim bende

 13. deniz dedi ki:

  10 ünüversitede bölümün açılmasını istiyoruz ve kntejanların artmasını lütfen önümüzü açın bi bu meslek boş gibi yardınmcı olun bize sınava gierecegim bu sene bu bölümü tercih edeceğim

 14. berkay dedi ki:

  Artık puanın öneminin olmadığı söyleniyor sıralamaya göre alinildigi söyleniyor doğrusu arkadaşlar yardım edin çok istiyorum bu meslegi

  1. Okyanus dedi ki:

   inşAllah öyle bir şey olur çünkü puanı ve kont 47 kişi puan çok yüksek kazanması zor inşAllah öyle bir şey olur

 15. Enes dedi ki:

  Tek üniversite nedir abi hiç seneçenek yok zaten konteyjanda 47 kişi yuh yani

  1. Okyanus dedi ki:

   hakikaten öyle kardeşim bende isyandayım 2 yıllık meteoroloji mühendisliği yok bu duruma çözüm bulsunlar ben meteoroloji mühendisliği istiyorum ama puanı yüksek kont.zaten 47 kişi buradan milli eğitim bakanımıza ve öss genel müdürüne sesleniyorum bu bölümü her üniversiteye açın ve puanları düşürün !!!!

 16. elif dedi ki:

  bu bölüm neden tek üni.de vaaaaaarrrrrr

 17. deniz dedi ki:

  arkadaslar kesınlık yazmanız gereken bolum iş imanıı cok iyiş

 18. ahmet dedi ki:

  arkadaşlar kesinlikle tercih etmeyin. bu bölümü okuduğunuzu söylediğinizde insanların yüzündeki o bakışları anlatamam. sürekli “hava durumu mu sunacaksın?” sorusuna maruz kalırsınız. ben bıraktım sınava tekrar girdim şimdi mekatronik mühendisliği okuyorum. kesinlikle yazmayın.

  1. Okyanus dedi ki:

   insanların ön yargısı benim hayatımı değiştiremez ayrıca banada herkes diyor sen müsterih ol abi biz alışığız sonuçta bu hayat bizim abi herkes hava durumu mu sunacaksın dediğimde atmosfer bilimcisi olacağım diyorum insanlara bir şey anlatamazsın abi

  2. Engizdebirmeteorolog dedi ki:

   Sırf bunun için bırakmış olman biraz şov bence.

 19. üniversite adayı dedi ki:

  türkçe ve ingilizcesi fark ediyor mu?

  1. Emre dedi ki:

   100% İngilizce kapandı,bu 30% İngilizce puanı.

   1. peyami dedi ki:

    %30 ingilizce puanı ne anlama geliyor? Biri bunu açıklayabilir mi? Ingilizcem az olsa yetiyor mu?

 20. nadim dedi ki:

  iş imkanları hakkında bilgi verir misiniz?

  1. peyami dedi ki:

   Türkiye’de iş imkanları çok iyi. Devlette memur olarak işe baslasan 3000 gibi bir maaşla başlıyor mussun. Devlet böyleyse özel sektör daha iyidir. Tabi girdigin yere göre daha düşük maaş da alabilirsin.

 21. nadim dedi ki:

  iş olanakları hakkında bilgi verir misiniz?

  1. Okyanus dedi ki:

   – Devlet Meteoroloji Genel Müdürlüğünde meteorolojik gözlem, araştırma, hava analiz ve tahmini yaparlar,
   – Devlet Su İşleri, Elektrik İşleri Etüd İdaresi ile baraj ve gölet inşa eden özel şirketlerde hidrolojik ve meteorolojik etüdler yaparlar,
   – Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi ve özel enerji şirketlerinde rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerji çalışmalarında görev almaktadırlar,
   – TV, radyo ve gazete gibi kitle iletişim kurumlarında,
   – Üniversiteler ve bazı araştırma ve planlama örgütlerinde,
   – Sigorta şirketleri ve banka gibi özel kuruluşlarda,
   – Çevre Bakanlığı ve İl Çevre Müdürlüklerinde,
   – Büyük Şehir Belediyeleri, yerel yönetimlerin su işletmeleri ve çevre koruma dairelerinde,
   – Deniz Kuvvetlerinin Seyir Hidrografi ve Oşinografi dairelerinde,
   – Sağlık,turizm, enerji, tarım ve orman bakanlıkları ve işletmeleri,
   – Silahlı Kuvvetler ve Milli Savunma Bakanlığı,
   – Sivil ve askeri uzay ve havacılık ajansları,
   – Resmi ve özel hava yolları ile hava limanları ve diğer ulaşım sektörleri,
   – Türkiye Atom Enerjisi Kurumunda nükleer santrallerin kurulmasında yer seçimi için meteorolojik parametrelerin saptanması ve kaza anında nükleer serpintinin kirleteceği yerleri belirleme konusunda, çalışabilirler.
   – Her geçen gün meteoroloji mühendisinin çevre ve su kaynaklarını koruma ve geliştirmedeki önemli rolü de artmakta ve meteoroloji mühendislerine günümüzde giderek artan bir gereksinme duyulmaktadır.

 22. merve dedi ki:

  neden sadece 1 üniversitede var bu bölüm? bu ülke ne bilim adamı yetiştirebiliyor ne de istihdam edebiliyor çok yazık

  1. seyf dedi ki:

   neyazıkki merve :(

  2. Abdullah dedi ki:

   meteoroloji mühendisi olan bilim adamı mı oluyor? Tek üniversite yeterlidir bence.

   1. Okyanus dedi ki:

    Bilim adamı olmaz mühendis olur ama sen master ve yaparsan bilim adamı olursun

  3. Okyanus dedi ki:

   keşke her üniversitede olsa şöyle bir şanslızlık var puanları çok yüksek protesto mu etsek ?

   1. Engizdebirmeteorolog dedi ki:

    Çok yüksek falan değil hakediyor o puanı. Alacağın dersler kolay değil

   2. sena akyüz dedi ki:

    Ne yapmamız gerekiyorsa yapalım…

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781