Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mart 2019

Metal Termometre Yapısı

metal-termometreGünümüzde ısı ve sıcaklığı ölçmek amacı ile bir çok araç ve gereç kullanılmaktadır. Bu araç ve gereçlerin hepsi tamamen kendisine özgü ya da bazı yönleri birbirlerine benzer olarak üretilmektedir. Bu yazımızda sizlere bu araç gereçlerden birisi olan metal termometre yapısı hakkında derlediğimiz bilgileri sunacağız.

Metal etrmometrelerin üretim aşamalarında genel olarak metal çiftler kullanılmaktadır. Genleşme katsayıları birbirinden farklı olan iki metal birbirine yapıştırılarak metal çiftler meydana getirilir. Metal çiftler görünüşleri ve yapılışları itibari ile oldukça basit yapılardır.

Metal termometrelerin yapısını yukarıda anlatmış olduğumuz metal çiftler meydana getirmektedir. Metal çiftler genel olarak sıcağa karşı duyarlılık göstermektedir. Bu nedenle de sıcaklık sürekli arttıkça metal çiftler bükülme özelliği gösterir. Sıcaklık ile bükülme miktarı doğru orantılıdır buna göre sıcaklık en kadar artarsa bükülme de o kadar fazla olacaktır. Fakat bu durumu saptamak için öncelikle sıcaklık değerinin ve bükülmesinin hareketleri gözlemlenmelidir ve ilk değerlerine mutlaka bakılmalıdır.

Yani sonuç olarak bir metal termometre elde edebilmek için öncelikle bir metal çifti elde bulundurmak gerekmektedir. Bu emtal çiftinin bir ucu herhangi bir yere sabit olarak tutturulur. Ardından ise sıcaklık doğrultusunda bükülme oranları gözlemlenerek saptanır. Tabi ki bükülme oranını saptayabilmek için sıcaklık değerlerinin kesinlikle bilinmesi gerekmektedir. Bu olayların sonucunda ise artık sıcaklık ölçümü için metal termometre hazır demektir.

Metal termometreler ile en fazla 1600 santigrat derece ölçülebilmektedir. Bu nedenle de metal termometreler genellikle fırınlarda ve fabrikalarda tercih edilmektedir.

Metal Termometre Yapısı Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Hilal dedi ki:

    sadece ve kısa yazılmış, Metal Termometre Yapısı süper beğendim, ödevim hemencecik bitti, tabi çalışkan olmam ayrı bir konu.

  2. hidayet dedi ki:

    bizim ödev vardı metal termometrelerin çalışma prensibi hangi ilkelere dayanır ve bu termometreler nasıl çalışır diye işime az da olsa yaradı.

Yorum Yaz