Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Mayıs 2021

Meslekler Hakkında Bilgi Kısaca

Kısaca meslekler hakkında bilgi, meslekler rehberi kısa bilgi özet

Meslekler kişilerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik ortaya çıkan, yoğun emek , bilgi , birikim gerektiren uğraş dallarıdır.

Dünyada binlerce meslek dalı vardır ancak ülkemizde resmi olarak tanımlanmış 600 adet meslek dalı bulunmaktadır.

Mesleklerin bir kısmı geçmişten günümüze hala önemini korumaktayken, geçmişte olmayan şimdi olan yeni meslekler ya da tam tersi ortaya çıkmış durumlar mevcuttur.

SAĞLIK, EMNİYET, ÇEVRE KORUMA UZMANLIĞI

Çevre mühendisliğinin üstüne, işletme masterı yapıldığı takdirde kazanılan ünvandır. Diğer mühendislik kollarından da bu mesleğe geçiş mevcuttur.

Moleküler Biyoloji:

Üniversiteler ve TÜBİTAK gibi bilim kurumlarıyla birlikte yurtdışında da çalışma şansı bulunmaktadır.

Biyoteknoloji:

Biyoloji eğitiminin ardından yapılan moleküler biyoloji masterıyla elde edilen ünvandır. Enerji sektörü, üniversiteler ve TÜBİTAK başlıca çalışma alanlarıdır.

Çevre Biyoteknolojisi:

Çevre mühendislerinin yanı sıra, tarım, ziraat mühendisleri de bu alanda çalışabiliyor. Türkiye’de çok gelişmiş olmasa da dünya çapında bu alan önemli bir yere sahip.

SAĞLIK, EMNİYET, ÇEVRE UZMANI

Şirket içi çalışanların sağlığı ve şirketin çevre sağlığına yönelik davranışları hakkında fikir verirler. Sanayi geliştikçe bu alanda istihdam daha da artacaktır.

GAZETECİLİK VE SPİKERLİK

İnsan nüfusu arttıkça haber alan kişi sayısı da artacaktır. Bu yüzden geçmişten günümüze gazeteciliğin önemi hiçbir zaman azalmayacak daima artacaktır.

YÖNETİCİLİK

Endüstri çağlarının gelişmesiyle beraber, işçi ve işveren arasındaki uzlaşmalara daha çok ihtiyaç duyulacaktır ve bu uzlaşmayı sağlamak için 3. tarafsız kişiler olan yöneticilere duyulan ihtiyaç günden güne artacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. beren gezgin dedi ki:

    slm benim adım beren çok güzel bir site bayıldım bütün ödevlerimi bu siteden yapıyorum bir kere baska siteden yaptım insanların araştırması olduğu için yanlış çıktı hep ama bu siteden yaptığımdan beri çok memnunum derslerimden performansımda 98 aldım bu not beni çok sevindirdi sizinde bu siteye girip ödevlerininzi yapmanızı isterim yeni nesilerde böyle öğrenci görmek böyle meslek görmek güzel….

Yorum Yaz