Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2021

Mehmet Akif Ersoy’un Hayatı

Mehmet Akif Ersoy Kimdir, Mehmet Akif Ersoyun Hayatı Kısaca, İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy hakkında bilgiler vereceğiz.

Mehmet Akif Ersoy 1873 yılında İstanbul’da doğdu. İlköğrenimini Emir Buhari Mahalle Mektebi’nde tamamladı. Üniversiteye Mülkiye Mektebi’nde başladı. Ancak evlerinin bir yangında tamamen yanması sonucunda eğitimini yarıda bıraktı. Daha sonra Baytar Mektebi’ne başladı ve burayı birincilikle bitirerek veteriner oldu. Ziraat Bakanlığı’nda veterinerlik yaptı. Bu süre boyunca Anadolu’nun pek çok kasabasında hayvanlardan bulaşan salgın hastalıkları önlemek için çalışmalar yaptı. 1913 yılına kadar veteriner olarak çalıştı. Aynı zamanda Darülfünun’da edebiyat dersleri veriyordu. 1893 yılında İsmet Hanım’la evlenmişti. Öğretmenlik hayatı boyunca sürekli şiirler yazdı. Dergilerde yazıları ikinci meşrutiyetin ardından yayımlanmaya başladı. Sırat-ı Müstakim dergisinde şiirleri yayımlanıyordu. Birinci Dünya Savaşı’nın ardından Osmanlı Devleti itilaf devletlerinin işgaline uğrayınca Anadolu’da Milli Mücadele hareketi başlamıştı. Mehmet Akif Ersoy da bu mücadeleye destek vermek amacıyla Ankara’ya gelmişti. Bu yıllarda mecliste bir milli marş yarışması açılmıştı. Ersoy yazdığı İstiklal Marşı ile yarışmaya katıldı ve 17 Şubat 1921 tarihli yarışmada birinci oldu. Yazdığı marş yeni ülkenin milli marşı olarak kabul edilmişti.

Cumhuriyet’in ilanıyla birlikte şiirlerine ara vererek Kuran tercümesiyle meşgul oldu. Ancak tam bu zamanlarda siroz hastalığına yakalandı. Hava değişimi için Lübnan’a gitti. Ancak hastalığı kötüleşince geri Türkiye’ye döndü. Buna rağmen tercüme yapmaktan vazgeçmedi ve Mısır’a gitti. Burada tercümelerine devam etse de bundan vazgeçti ve o güne kadar yaptığı tercümeleri arkadaşına emanet etti. Öldükten sonra tercümeleri yakmasını söyledi. Hastalığı ilerleyince İstanbul’a döndü.27 Aralık 1936’da vefat etti. Kendisi milli marşımızın yazarı olmasına rağmen hiçbir devlet töreni düzenlenmedi. Birkaç öğrencisi tarafından Edirnekapı Şehitliği’nde toprağa verildi. Hayatı boyunca yazdığı bütün şiirler Safahat adlı kitapta toplandı. Ancak şair, İstiklal Marşı’nın artık kendisine değil millete ait olduğunu söyleyerek bu şiirin kitapta yayınlanmasına izin vermedi. Vatanımıza hizmet eden değerli şairimizin mekanı cennet olsun.

Bu yazımızda size Mehmet Akif Ersoy’un hayatı hakkında kısa bir bilgi sunduk. Umarız yazımızı beğenmişsinizdir. Görüş ve önerilerinizi bekliyoruz.

images-1

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz